Amerikaanse beurzen stevig omlaag na zorgen over hoge olieprijzen
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn de week met stevige verliezen begonnen. De angst voor sterk stijgende inflatie door de hoge olie- en gasprijzen kreeg de beurshandel in zijn greep. Aanleiding daarvan waren berichten dat de VS en de EU mogelijk een ban op de import van Russische olie willen instellen.
De olieprijzen stegen eerder op maandag al tot ruim boven de 130 dollar per vat, de hoogste prijzen sinds 2008. Volgens de Russische vicepremier Aleksandr Novak zou bij een importban de olieprijs tot wel 300 dollar per vat zou kunnen stijgen.
Een vat Amerikaanse olie was bij de slotbel op Wall Street 3,6 procent meer waard op 119,86 dollar. Brentolie steeg 4,6 procent en kostte 123,50 dollar per vat. Oliebedrijven als Chevron en ExxonMobil werden tot 3,6 procent hoger gezet.
Dow Jones
De Dow-Jonesindex sloot met een min van 2,4 procent op 32.817,38 punten. De breed samengstelde S&P 500 leverde 3 procent in en kwam uit op 4201,09 punten, het laagste slot in bijna een half jaar. Techbeurs Nasdaq verloor 3,6 procent tot 12.830,96 punten.
Uber steeg aan het begin van de handelsdag na het verhogen van zijn prognoses, maar verloor uiteindelijk 4,2 procent. Het bedrijf stelde snel te herstellen van de verstoringen die werden veroorzaakt door de omikronvariant van het coronavirus in het laatste kwartaal van 2021. Zowel bij de taxidienst als de bezorgdiensten ziet het bedrijf de winstontwikkeling verbeteren ten opzichte van het vierde kwartaal.
Airbnb
Airbnb leverde haast 8 procent in. Volgens het bedrijf hebben meer dan 28.000 woningeigenaren wereldwijd via het woningverhuurplatform een plek geboden aan Oekraïense vluchtelingen. Dat aantal is inclusief ruim 13.000 nieuwe verhuurders die zich de afgelopen week om die reden hebben aangemeld. Netflix daalde 3,2 procent. Het streamingbedrijf heeft zijn diensten in Rusland opgeschort om te protesteren tegen de invasie van Oekraïne door het land.
Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, daalde 6,3 procent en heeft nu sinds de piek in september meer dan de helft van zijn waarde verloren. Een groot deel van die daling kwam vorige maand na een tegenvallende prognose en een daling van het aantal gebruikers. Ook andere techbedrijven als Apple (min 2,4 procent), Amazon (min 5,6 procent) en Microsoft (min 3,8 procent) daalden stevig.
Alphabet
Google-moeder Alphabet daalde 4,2 procent. Google zou in gesprek zijn met internetbeveiligingsbedrijf Mandiant over een overname. Dat bedrijf werd ruim 16 procent meer waard.
De euro was 1,0863 dollar waard, evenveel als bij het slot van de Europese beurzen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.
1 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Noorwegen heeft dinsdag ingestemd met de heropening van drie oude gasvelden in de Noordzee. Die moeten in 2028 weer in productie gaan om de gasvoorziening van Europa te versterken, meldde het Noorse ministerie van Energie.
2 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.
5 uur geledenDELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.
7 uur geledenVELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.
7 uur geleden