AMD stijgt op afwachtend Wall Street na nieuwe AI-chip
NEW YORK (ANP) - Advanced Micro Devices (AMD) behoorde woensdag tot de stijgers op de aandelenbeurzen in New York. De chipproducent presenteerde zijn chips op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), waarmee het bedrijf de dominantie van concurrent Nvidia in deze snelgroeiende markt wil bestrijden. Volgens persbureau Reuters heeft de cloudtak van Amazon al interesse in de nieuwe chips van AMD. Het aandeel won 1,3 procent.
Nvidia, dat dit jaar al fors in waarde is gestegen door het optimisme rond AI, zakte 0,5 procent. Het Europees Parlement heeft ondertussen wetgeving over AI goedgekeurd. De beoogde Europese verordening reguleert het ontwerpen van AI, het gebruik ervan en de verkoop van AI-systemen. Gezichtsherkenning met slimme camera's in de publieke ruimte wordt verboden en er komen bindende regels voor grote chatbotmodellen als ChatGPT.
Beleggers wachten verder vooral op het rentebesluit van de Federal Reserve, dat later op de dag bekend wordt gemaakt. Na het meevallende Amerikaanse inflatiecijfer, dat dinsdag naar buiten werd gebracht, is het vrijwel zeker dat de Fed de rente dit keer niet verder zal verhogen en voor het eerst een pauze zal houden na tien renteverhogingen op rij.
Toekomstig rentebeleid
De aandacht zal dan ook met name uitgaan naar wat Fed-voorzitter Jerome Powell zal zeggen over het toekomstige rentebeleid. De kans is namelijk groot dat de pauze slechts van korte duur zal zijn en de rente in juli weer wordt verhoogd.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,5 procent lager op 34.057 punten. De brede S&P 500 was vrijwel vlak op 4367 punten en techbeurs Nasdaq daalde 0,2 procent tot 13.548 punten. De S&P en de Nasdaq bereikten dinsdag al de hoogste standen sinds april vorig jaar.
Onlinereclame
Google-moederbedrijf Alphabet verloor 1,8 procent. De Europese Commissie verdenkt Google van het misbruiken van zijn greep op onlinereclame. Google verdient zijn geld met het verkopen van onlinereclame, maar daarbij heeft het bedrijf volgens de commissie concurrenten weggedrukt. Het Amerikaanse internetbedrijf moet daardoor vrezen voor een boete van vele miljarden euro's.
Tesla ging 1 procent omlaag. De fabrikant van elektrische auto's heeft de verkoopprijzen van zijn Model Y in de Verenigde Staten licht verhoogd.
United Health zakte bijna 8 procent. De zorgverzekeraar waarschuwde voor hogere medische kosten in het huidige kwartaal. Dat komt doordat met name meer oudere klanten medische procedures ondergaan die tijdens de coronapandemie werden uitgesteld.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen gaan liever overdag een hapje of drankje doen dan 's avonds. En daar spelen horecazaken gretig op in. Het aantal koffiebars stijgt, terwijl de daling van het aantal cafés en discotheken doorzet. Deze ontwikkeling was al voor de coronacrisis ingezet, maar de beperkingen van die tijd hebben de vaart wel versneld. Dat zegt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN), tijdens vakbeurs Horecava in Amsterdam.
31 minuten geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft in 2025 meer omzet geboekt onder de nieuwe strategie, die aan het begin van het tweede kwartaal werd ingezet. Ook kijkt het supermarktbedrijf "vol vertrouwen naar 2026" met Jesper Højer als nieuwe topman. Højer, die op 1 januari 2026 officieel interim-topman Tom Heidman opvolgde, wil de opgaande lijn in 2026 voortzetten.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar meer aardgas getransporteerd dan een jaar eerder, doordat meer gas werd opgeslagen in bergingen, meer werd gebruikt in elektriciteitscentrales en omdat meer naar Duitsland werd geëxporteerd. In totaal ging het om 63,4 miljard kubieke meter gas. Dat is ruim 6 procent meer dan een jaar eerder.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier heeft in het vierde kwartaal van 2025 voor ongeveer 250 miljoen euro aan nieuwe orders binnengekregen. Dat is een stijging van 43 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Dankzij de sterke ordergroei verwacht het bedrijf dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten in het laatste kwartaal van 2025 aan "de gunstige kant" van de eerder afgegeven verwachtingen zullen liggen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe stappen van de regering-Trump richting Federal Reserve-baas Jerome Powell en de centrale bank zorgen voor geschokte reacties. In de Amerikaanse politiek, zowel vanuit Democratische als Republikeinse zijde, is afkeuring uitgesproken. Daarmee lijkt sprake van een escalatie van president Donald Trumps al langer gaande vete met de Fed-voorzitter.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - In 2025 zijn er opnieuw fors meer personenvoertuigen gestolen, meldt Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV). De Toyota RAV4 en Kia Sportage waren in 2025 opnieuw populair bij autodieven.
3 uur geleden