Alleen bestand kan Iraanse wraakactie voorkomen, zeggen bronnen
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal alleen afzien van een vergeldingsaanval op Israël als er een staakt-het-vuren voor de Gazastrook ligt. Dat hebben drie hooggeplaatste Iraanse functionarissen gezegd tegen persbureau Reuters. Iran heeft gezegd wraak te nemen voor de dood van de voormalige Hamasleider Ismail Haniyeh, die vorige maand werd gedood op Iraanse bodem.
Hoeveel tijd Iran de onderhandelingen wil geven, is niet duidelijk. Een van de bronnen zegt tegen het persbureau dat het land zal aanvallen als de onderhandelingen mislukken, of als Iran de indruk krijgt dat Israël ze nodeloos lang rekt. Diezelfde bron zegt ook dat de aanval uitgevoerd zal worden samen met bondgenoten als Hezbollah. De hoogste militaire leider van die organisatie Fuad Shukr is onlangs ook gedood.
Vermoedelijk vinden donderdag vredesonderhandelingen plaats in Egypte of Qatar. Intussen wordt achter de schermen geprobeerd te voorkomen dat de oorlog in het Midden-Oosten verder verergert door de aanvallen en vergeldingen over en weer. De VS proberen met hulp van andere landen Iran te overtuigen dat een vergeldingsaanval niet te veel schade mag berokkenen. Intussen overweegt Iran volgens bronnen om voor het eerst een vertegenwoordiger naar de besprekingen over een staakt-het-vuren in Gaza te sturen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
1 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
1 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
2 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
4 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.
6 uur geledenRODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.
6 uur geleden