Alleen bestand kan Iraanse wraakactie voorkomen, zeggen bronnen
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal alleen afzien van een vergeldingsaanval op Israël als er een staakt-het-vuren voor de Gazastrook ligt. Dat hebben drie hooggeplaatste Iraanse functionarissen gezegd tegen persbureau Reuters. Iran heeft gezegd wraak te nemen voor de dood van de voormalige Hamasleider Ismail Haniyeh, die vorige maand werd gedood op Iraanse bodem.
Hoeveel tijd Iran de onderhandelingen wil geven, is niet duidelijk. Een van de bronnen zegt tegen het persbureau dat het land zal aanvallen als de onderhandelingen mislukken, of als Iran de indruk krijgt dat Israël ze nodeloos lang rekt. Diezelfde bron zegt ook dat de aanval uitgevoerd zal worden samen met bondgenoten als Hezbollah. De hoogste militaire leider van die organisatie Fuad Shukr is onlangs ook gedood.
Vermoedelijk vinden donderdag vredesonderhandelingen plaats in Egypte of Qatar. Intussen wordt achter de schermen geprobeerd te voorkomen dat de oorlog in het Midden-Oosten verder verergert door de aanvallen en vergeldingen over en weer. De VS proberen met hulp van andere landen Iran te overtuigen dat een vergeldingsaanval niet te veel schade mag berokkenen. Intussen overweegt Iran volgens bronnen om voor het eerst een vertegenwoordiger naar de besprekingen over een staakt-het-vuren in Gaza te sturen.
Meer uit Buitenland
CONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.
1 uur geledenTUAPSE (ANP) - Een Oekraïense droneaanval heeft schade toegebracht aan de haveninfrastructuur en een gaspijpleiding in een woonwijk van de Russische havenstad Tuapse aan de Zwarte Zee. Dat meldt het operationele hoofdkwartier van de regio Krasnodar via Telegram. Er zouden geen gewonden zijn gevallen.
1 uur geledenMACHU PICCHU (ANP) - Een frontale botsing tussen twee treinen op de spoorlijn naar Machu Picchu in Peru heeft een dode en minstens 40 gewonden geëist. De overledene was de machinist van een van de twee treinen, aldus het openbaar ministerie in Cusco, de plaats die het dichtst bij de beroemde Incastad ligt.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europa moet zijn belangen sterker behartigen om vrede en welvaart in 2026 te garanderen, te midden van uitdagingen zoals Russische agressie, wereldwijd protectionisme en veranderende betrekkingen met de Verenigde Staten. Dat stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in een nieuwjaarstoespraak.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Tientallen internationale hulporganisaties dreigen geen nieuwe vergunning van Israël te krijgen om hun werk in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. Volgens Israël voldoen de ngo's, waaronder mogelijk Artsen zonder Grenzen (AzG), niet aan nieuwe strenge registratieregels. Hun huidige vergunningen lopen op 1 januari af.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De humanitaire situatie in Gaza is opnieuw verslechterd en blijft catastrofaal, melden Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en andere landen in een gezamenlijke verklaring. Zij roepen Israël op actie te ondernemen.
10 uur geleden