Ali G. bekent twee aanslagen in afpersingszaak Hedel
ARNHEM (ANP) - De hoofdverdachte in de afpersingszaak rond fruitimporteur De Groot Fresh Group uit Hedel heeft op de eerste dag van het hoger beroep bekend dat hij de opdrachtgever was van twee aanslagen in een lange reeks van explosies en woningbeschietingen. De afpersing van het fruitbedrijf en de rest van de aanslagen blijft hij ontkennen.
De 39-jarige G. wordt ervan verdacht dat hij het bedrijf probeerde af te persen na de vondst van 400 kilo cocaïne tussen de bananen. De fruitimporteur ontving vele bedreigende sms-berichten, waarin uiteindelijk 2,5 miljoen euro aan bitcoins werd geëist. G. ontkent de berichten te hebben verstuurd.
"Ik heb wel mensen met elkaar in contact gebracht, dus ik voel me moreel verantwoordelijk", zei G. maandag op de eerste zittingsdag bij het gerechtshof in Arnhem. Daarbij doelde hij op twee opdrachten voor aanslagen die hij vanuit de cel gaf. Een daarvan betrof een aanslag op een woning in mei 2021 in Kerkdriel, waarbij een steen tegen een ruit gegooid werd. "Ik ben daar verantwoordelijk voor", zei G. Hij vertelde een medegedetineerde in de gevangenis De Schie te hebben gevraagd op de woning te laten schieten. "De uitvoerder is verstandiger geweest", zei G. over de keuze van de dader om te kiezen voor het gooien van een steen.
Uit boosheid
De tweede aanslag die G. heeft bekend betreft een beschieting van een woning in Hedel bij een manager van De Groot, in mei 2021. Daarbij werd een kogel op een ruit in de woonkamer afgevuurd. G. zegt de opdrachten te hebben gegeven "uit boosheid" over zijn aanhouding in de afpersingszaak.
G. werd in september 2022 veroordeeld tot een gevangenisstraf van negentien jaar en tien maanden, veel lager dan de ruim 26,5 jaar die het Openbaar Ministerie had geëist. Dinsdagmiddag hoort G. de strafeis in hoger beroep.
Meer uit Binnenland
ELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
17 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een landelijke actiedag op donderdag 16 april in universitaire ziekenhuizen is van de baan. Twee zorgvakbonden melden aanvullende afspraken te hebben gemaakt over de cao met werkgeversorganisatie UMCNL. Eerder draaiden die twee bonden (LAD en FBZ) al een zondagsdienst in Nijmegen en Maastricht uit onvrede met de cao. FNV, CNV en NU'91 hadden dat akkoord wel al getekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Negen scheidingsadvocaten "met grote impact" voldoen niet aan de standaarden die gelden in de advocatuur. Dat meldt een woordvoerder van de Landelijke Organisatie Toezicht Advocatuur na berichtgeving hierover in Trouw.
3 uur geleden