Al ruim vijftig miljoen stemmen uitgebracht in VS
GAINESVILLE (ANP/AFP) - Al ruim vijftig miljoen Amerikanen hebben van de mogelijkheid gebruikgemaakt vooraf hun stem uit te brengen voor de presidentsverkiezingen van 3 november. Ruim 35 miljoen deden dat per post, de rest deed dat persoonlijk. Nooit eerder stemden zo veel Amerikanen zo vroeg. Mogelijk willen zij in deze coronacrisis drukte bij de stembureaus vermijden.
President Trump wil zaterdag in Florida zijn stem uitbrengen. Vicepresident Pence en zijn vrouw stemden vrijdag in Indianapolis (Indiana). Ze droegen mondkapjes bij de stembusgang.
In Florida, een van de staten die doorslaggevend kunnen zijn voor de verkiezingszege, gingen al meer dan vier miljoen mensen stemmen.
Stemgerechtigde
Voor de verkiezingen komen 257 miljoen Amerikanen ouder dan 18 jaar in aanmerking als stemgerechtigde. Maar er zijn ook mensen die als gevolg van regels, die per staat verschillen, geen stemrecht hebben, bijvoorbeeld als gevolg van een strafrechtelijke veroordeling. Bijna 240 miljoen mensen mogen daadwerkelijk stemmen, ook Amerikanen die in het buitenland wonen.
De afdeling US Elections Project van de Universiteit van Florida, die bijhoudt hoeveel mensen al hebben gestemd, schat dat maar liefst 85 miljoen kiezers hun stem uitgebracht zullen hebben voor 3 november. Dat is volgens de inschatting van de waarnemers meer dan de helft. Elections Project verwacht 150 miljoen stemmen. Dat zou dan een opkomst worden van meer dan 62 procent. Als deze schatting blijkt te kloppen, stevent de verkiezing van dit jaar op een recordopkomst af in de recente geschiedenis.
Dieptepunt
Het staat op 61,65 procent voor de presidentsverkiezingen van 4 november 2008 tussen de Democraat Barack Obama en de Republikein John McCain. Op de tweede plaats staan de presidentsverkiezingen van 2016 (Donald Trump tegen Hillary Clinton) en 2004 (George Bush tegen John Kerry) met 60,1 procent.
In de recente geschiedenis was 1996 een dieptepunt voor de opkomst bij presidentsverkiezingen. Voor de keuze tussen Democraat Bill Clinton en de Republikein Bob Dole (en de onafhankelijke Ross Perot) kwam slechts de helft (51,7 procent) van de kiezers op. Verder terug in de geschiedenis was 1908 een recordjaar met 65,7 procent opkomst in de strijd tussen de Republikeinse William Howard Taft en de Democraat William Jennings Bryan.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
2 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt in een verklaring dat er een driedaagse staakt-het-vuren met Rusland komt. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump had het bestand een half uur eerder aangekondigd.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
11 uur geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
17 uur geleden