Al 15 miljoen stemmen uitgebracht voor Amerikaanse verkiezingen
WASHINGTON (ANP) - Twee weken voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen zijn er al 15 miljoen stemmen uitgebracht, meldt The New York Times. Veel staten zeggen dat de opkomst bij het vervroegd stemmen erg hoog ligt dit jaar, zowel per post als bij stembureaus.
Op 5 november kiezen de Amerikanen definitief tussen Kamala Harris en Donald Trump, maar in de meeste staten kan op een beperkt aantal locaties al gestemd worden. Veel staten meldden een recordopkomst op de eerste dag dat dat mogelijk was, zoals Louisiana en de swing state North Carolina. In Georgia wordt vrijwel elke dag een record gebroken en hebben al ruim 1,5 miljoen mensen hun stem uitgebracht.
Volgens de NYT bewijzen de cijfers dat vervroegd stemmen breed geaccepteerd is geworden in de Verenigde Staten. De vorige presidentsverkiezingen vonden plaats tijdens de coronapandemie en toen stemden mensen eerder of per post om lange rijen te vermijden. Maar daardoor zou het stemgedrag "voor altijd zijn veranderd", aldus de krant. De veranderingen in de manier waarop mensen stemmen, maken het wel lastiger om vergelijkingen te trekken met voorgaande jaren om in te schatten welke kandidaat er het beste voorstaat.
Nek-aan-nekrace
De verkiezingen zijn op dit punt nog onverminderd spannend. Peilingen wijzen op een nek-aan-nekrace in de zeven staten die vermoedelijk beslissend zijn bij de verkiezingen, de swing states. Daar lijken beide kandidaten nog kans te hebben om te winnen. In veel andere staten heeft Trump of Harris in peilingen vaak al een voorsprong die voor de andere kandidaat niet meer in te lopen is. Sommige staten stemmen bij presidentsverkiezingen ook al tientallen jaren onafgebroken op kandidaten van dezelfde partij.
Trump en Harris voeren daarom koortsachtig campagne om nieuwe kiezers aan zich te binden in de swing states. Vicepresident Harris trekt op met Republikeinen die zich tegen oud-president Trump hebben gekeerd, zoals voormalig parlementariër Liz Cheney. De dochter van voormalig vicepresident Dick Cheney gold voorheen als een van de topfiguren binnen de Republikeinse Partij. Zij verscheen maandag weer aan de zijde van Harris en moedigde conservatieve kiezers in swing states aan op de Democrate te stemmen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, heeft zich kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van het Huis. Een dag na de verkiezingszege van de Democraten vroeg Jeffries zijn collega's in een brief om zijn kandidatuur te steunen.
1 uur geledenHOUSTON (ANP) - De Amerikaanse ruimtetelescoop Swift is woensdag vergaan in de dampkring. Hij eindigde als een vuurbal. Het is nog niet bekend of brokstukken de ondergang hebben overleefd en zijn ingeslagen op aarde.
2 uur geledenGENEVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft goedkeuring gegeven om klinische testen uit te voeren met twee nieuwe ebolavaccins. Het gaat om de eerste vaccins die speciaal zijn ontwikkeld tegen de bundibugyovariant van het virus, dat de afgelopen maanden al voor duizenden doden heeft gezorgd in de Democratische Republiek Congo.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne meldt een verdere stijging van het dodental na een Russische aanval maandag op een distributiepunt voor humanitaire hulpgoederen. Het gaat om veertig doden. Daarmee is het een van de dodelijkste aanvallen op burgers in Oekraïne dit jaar.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Montenegro stevent af op EU-lidmaatschap per 2028 en Albanië is op weg om in 2029 tot de EU toe te treden. Dat stelt de Europese Commissie woensdag op basis van de voortgang die beide kandidaat-leden hebben gemaakt met hervormingen die nodig zijn om tot de EU te kunnen toetreden. De laatste uitbreiding vond in 2013 plaats, met de toetreding van Kroatië tot de EU.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De hoogste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, heeft gezegd dat iedereen die een koerswijziging in het beleid van de Verenigde Staten verwacht zich ernstig vergist. Dit zei hij nadat de eerste uitslagen van de midterms in de VS wijzen op een nederlaag voor de Republikeinse partij van president Donald Trump.
11 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft uitspraken tegen Arabische burgers tijdens de verkiezingscampagne veroordeeld en "racistisch" genoemd. Premier Benjamin Netanyahu had meermaals Arabische partijen beschuldigd van verkiezingsfraude.
12 uur geleden