Akkoord binnen EU over weren Russisch gas uit pijpleidingen
BRUSSEL (ANP) - EU-landen en het Europees Parlement zijn het eens geworden over nieuwe regels die het voor lidstaten mogelijk maken om Russisch gas te weren uit hun nationale pijpleidingen. Op die manier wil de Europese Unie zich kunnen verdedigen tegen de inzet van gas als economisch wapen door de Russen.
In hun principeakkoord hebben lidstaten en Europarlementariërs afgesproken dat EU-landen Russische of Belarussische bedrijven mogen weigeren die een gaspijpleiding of lng-terminal willen gebruiken. Dit moet het Russen bijvoorbeeld onmogelijk maken om veel capaciteit te boeken in gasnetwerken en die vervolgens niet te gebruiken, wat de gasprijzen kan opdrijven.
Lidstaten en het Europarlement moeten de afspraken nog formeel goedkeuren, maar dat is meestal een formaliteit. De nieuwe regels maken deel uit van een bredere overeenkomst over gemeenschappelijke regels voor de handel in biogassen en waterstof.
Hoge gasprijzen
Nadat Rusland Oekraïne was binnengevallen, kneep het land de toevoer van gas aan Europese landen steeds meer af. Dit zorgde voor extreem hoge gasprijzen. Europese leiders veroordeelden dit als chantagemiddel om de Westerse steun voor Oekraïne onder druk te zetten.
Voor het begin van de oorlog in Oekraïne was Europa erg afhankelijk van aardgas uit Rusland. De EU heeft dan ook geen sancties tegen Russisch gas afgekondigd, terwijl het landenblok bijvoorbeeld wel veel aardolie uit Rusland weert. Volgens persbureau Bloomberg zijn de leveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Europese landen de afgelopen tijd gestegen, terwijl de gastoevoer via pijpleidingen historisch laag is.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Het Duitse mediaconcern Axel Springer koopt de eigenaar van de Britse krant The Telegraph. Daarmee komt de rechtsgeoriënteerde krant onder een dak met de Duitse tabloid Bild, nieuwssite Politico en tv-zender Welt. De Duitsers troeven daarmee de Britse uitgever van Daily Mail af.
57 minuten geledenDUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt vanaf zaterdag dagelijks van Dubai naar tientallen bestemmingen, waaronder Schiphol. De luchtvaartmaatschappij wil 106 retourvluchten per dag uitvoeren naar 83 bestemmingen, meldt Emirates in een update.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Gasunie wil een onderzoek naar de mogelijkheid om zogeheten kussengas te gebruiken in geval van nood. Dat vertelde topvrouw Willemien Terpstra vrijdag na de presentatie van de jaarcijfers. Het is een van de adviezen in een rapport dat Gasunie volgende week presenteert over de weerbaarheid bij lange verstoringen van de aanvoer van gas.
2 uur geledenVOORBURG (ANP) - Brancheorganisatie van tankstations Drive wil dat de overheid de accijnskorting op brandstof weer verhoogt of de btw verlaagt vanwege de flink gestegen prijzen aan de pomp. "Voor Nederlanders wordt tanken anders onbetaalbaar", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De gasvoorraad die vrijdag onder de 10 procent is gedoken, is geen reden voor paniek, zegt topvrouw van Gasunie Willemien Terpstra. Volgens Terpstra komt er nog voldoende gas binnen en bovendien is de winter bijna ten einde.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het vierde kwartaal van vorig jaar iets zwakker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat groeide de economie met 0,2 procent in vergelijking met een kwartaal eerder. Bij een eerste raming eind januari werd nog een plus van 0,3 procent gemeld door Eurostat.
3 uur geledenDOHA (ANP) - De energieminister van Qatar verwacht dat alle energie-exporteurs in de Golfregio binnen enkele weken hun productie mogelijk moeten stilleggen als de oorlog in het Midden-Oosten aanhoudt. Dat kan de olieprijzen opdrijven tot 150 dollar per vat (zo'n 130 euro). Hiervoor waarschuwt energieminister en baas van staatsenergiebedrijf QatarEnergy Saad al-Kaabi in de Britse zakenkrant Financial Times (FT).
4 uur geleden