Akkoord bereikt over medicijnen gijzelaars en hulp voor Gaza
DOHA (ANP) - Israël en Hamas hebben een akkoord bereikt over humanitaire hulp aan Gaza en verstrekking van medicijnen aan de gijzelaars die Hamas sinds de aanval van 7 oktober op Israël in Gaza gevangen houdt. Dat maakten de Qatarese autoriteiten bekend via staatspersbureau QNA.
Qatar en Frankrijk hebben bij de deal bemiddeld. De medicijnen zijn door Frankrijk gekocht en naar Qatar gestuurd. Qatarese vliegtuigen brengen de medicijnen en de hulp naar Egypte. Van daaruit worden ze naar de grensplaats Rafah in Gaza gebracht, waar het Internationale Rode Kruis ze in ontvangst zal nemen en voor verdere verspreiding zal zorgen. De leveringen aan de Gazastrook zullen drie maanden doorgaan.
Volgens een diplomaat die anoniem wil blijven is het akkoord het gevolg van een bezoek van familieleden van gijzelaars aan Qatar en gesprekken met de premier. Volgens de functionaris staat dit akkoord los van bredere pogingen om opnieuw een staakt-het-vuren te bereiken. De vorige wapenstilstand was eind november 2023 en duurde een week.
Meer dan 24.000 Palestijnen in de Gazastrook zijn gedood door Israëlische aanvallen na het grote offensief van Hamas op 7 oktober. Bij de aanval van Hamas werden meer dan 1100 mensen in Israël gedood. Volgens Israël houdt Hamas nog 132 gijzelaars vast, van wie er mogelijk 27 zijn gedood.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft vrijdagochtend gemeld dat het luchtaanvallen heeft uitgevoerd op de Iraanse hoofdstad Teheran.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft meer militairen nodig voor in Zuid-Libanon, meldde legerwoordvoerder Effie Defrin donderdag in een televisietoespraak. Die zijn volgens hem hard nodig voor de bufferzone die Israël aan het creëren is.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS schorten de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen tien dagen langer op, tot 6 april. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn kanaal Truth Social. Volgens Trump volgt het besluit op een verzoek vanuit Iran. De onderhandelingen met dat land zouden "zeer goed verlopen", aldus Trump.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is niet onder druk gezet bij het besluit om Zuid-Afrika niet uit te nodigen voor een bijeenkomst van de G7 in juni, heeft buitenlandminister Jean-Noël Barrot benadrukt in de marge van een overleg van de G7. De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa zei eerder op donderdag dat zijn uitnodiging was ingetrokken, volgens hem onder druk van de VS.
9 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, de organisatie achter de Oscars, neemt na 27 jaar afscheid van het wereldberoemde Dolby Theatre in Los Angeles. Vanaf 2029 worden de filmprijzen een paar kilometer verderop uitgereikt in het Peacock Theater, onderdeel van evenementencomplex L.A. Live.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.
11 uur geleden