Akkoord bereikt over medicijnen gijzelaars en hulp voor Gaza
DOHA (ANP) - Israël en Hamas hebben een akkoord bereikt over humanitaire hulp aan Gaza en verstrekking van medicijnen aan de gijzelaars die Hamas sinds de aanval van 7 oktober op Israël in Gaza gevangen houdt. Dat maakten de Qatarese autoriteiten bekend via staatspersbureau QNA.
Qatar en Frankrijk hebben bij de deal bemiddeld. De medicijnen zijn door Frankrijk gekocht en naar Qatar gestuurd. Qatarese vliegtuigen brengen de medicijnen en de hulp naar Egypte. Van daaruit worden ze naar de grensplaats Rafah in Gaza gebracht, waar het Internationale Rode Kruis ze in ontvangst zal nemen en voor verdere verspreiding zal zorgen. De leveringen aan de Gazastrook zullen drie maanden doorgaan.
Volgens een diplomaat die anoniem wil blijven is het akkoord het gevolg van een bezoek van familieleden van gijzelaars aan Qatar en gesprekken met de premier. Volgens de functionaris staat dit akkoord los van bredere pogingen om opnieuw een staakt-het-vuren te bereiken. De vorige wapenstilstand was eind november 2023 en duurde een week.
Meer dan 24.000 Palestijnen in de Gazastrook zijn gedood door Israëlische aanvallen na het grote offensief van Hamas op 7 oktober. Bij de aanval van Hamas werden meer dan 1100 mensen in Israël gedood. Volgens Israël houdt Hamas nog 132 gijzelaars vast, van wie er mogelijk 27 zijn gedood.
Meer uit Buitenland
HANOI (ANP/AFP) - To Lam is dinsdag door de Nationale Vergadering tot president van Vietnam verkozen. De 68-jarige Lam is ook al de leider van de Vietnamese Communistische Partij. Nu Lam de eerste en tweede plek in de Vietnamese politiek bekleedt, heeft hij zijn macht verder geconsolideerd.
43 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Een van de meest gedecoreerde militairen van Australië, oorlogsveteraan Ben Roberts-Smith, is gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. De Australische krant The Age schrijft dat Roberts-Smith op het vliegveld van Sydney is opgepakt. De politie wil enkel bevestigen dat het om "een 47-jarige oud-militair" gaat. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vijf mensen in Afghanistan tussen 2009 en 2012.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
9 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
10 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
12 uur geleden