Akkoord bereikt over medicijnen gijzelaars en hulp voor Gaza
DOHA (ANP) - Israël en Hamas hebben een akkoord bereikt over humanitaire hulp aan Gaza en verstrekking van medicijnen aan de gijzelaars die Hamas sinds de aanval van 7 oktober op Israël in Gaza gevangen houdt. Dat maakten de Qatarese autoriteiten bekend via staatspersbureau QNA.
Qatar en Frankrijk hebben bij de deal bemiddeld. De medicijnen zijn door Frankrijk gekocht en naar Qatar gestuurd. Qatarese vliegtuigen brengen de medicijnen en de hulp naar Egypte. Van daaruit worden ze naar de grensplaats Rafah in Gaza gebracht, waar het Internationale Rode Kruis ze in ontvangst zal nemen en voor verdere verspreiding zal zorgen. De leveringen aan de Gazastrook zullen drie maanden doorgaan.
Volgens een diplomaat die anoniem wil blijven is het akkoord het gevolg van een bezoek van familieleden van gijzelaars aan Qatar en gesprekken met de premier. Volgens de functionaris staat dit akkoord los van bredere pogingen om opnieuw een staakt-het-vuren te bereiken. De vorige wapenstilstand was eind november 2023 en duurde een week.
Meer dan 24.000 Palestijnen in de Gazastrook zijn gedood door Israëlische aanvallen na het grote offensief van Hamas op 7 oktober. Bij de aanval van Hamas werden meer dan 1100 mensen in Israël gedood. Volgens Israël houdt Hamas nog 132 gijzelaars vast, van wie er mogelijk 27 zijn gedood.
Meer uit Buitenland
BAGHDAD (ANP/RTR/AFP) - De premier van Irak, Mohammed Shia al-Sudani, veroordeelt de aanslag op zijn Koerdische collega Nechirvan Barzani, president van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak. Al-Sudani wil een gezamenlijk Iraaks-Koerdisch onderzoeksteam samenstellen dat uitzoekt wie achter de aanval zat.
29 minuten geledenLYON (ANP/AFP) - Ongeveer 25 vrachtauto's en een bus zijn op de drukke Franse autosnelweg A7 richting Lyon gestopt om te demonstreren tegen de hoge brandstofprijzen, melden plaatselijke media. De chauffeurs delen pamfletten uit aan automobilisten die nog over één rijbaan kunnen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De situatie bij de Iraanse kerncentrale Bushehr verslechtert steeds verder. Daarvoor waarschuwde de topman van het Russische kernenergieconcern Rosatom. Aleksej Lichatsjov noemde aanvallen in de omgeving een gevaar voor de nucleaire veiligheid.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
6 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
7 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
9 uur geleden