
Airbus verdiende minder door trage leveringen
TOULOUSE (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft in het eerste kwartaal minder omzet en winst behaald doordat de vliegtuigbouwer minder vliegtuigen kon afleveren. Het bedrijf heeft nog altijd last van leveringsproblemen die daarvoor zorgden. Maar Airbus verwacht wel dat het aan zijn eerder uitgesproken verwachtingen kan voldoen. Het aantal afgeleverde vliegtuigen zal dan ook toenemen in de tweede helft van het jaar.
Veel leveranciers van Airbus hebben last van personeelsbezetting. Na de coronapandemie kunnen veel ondernemingen niet meer genoeg werknemers vinden. Daardoor worden onderdelen, maar ook ruwe materialen soms in kleinere aantallen of later geleverd dan Airbus zou willen.
Toch zijn er ook langduriger problemen. Zo wordt de nieuwe vrachtversie van de A350 pas op zijn vroegst in 2026 in gebruik genomen, later dan de vliegtuigbouwer eerder voorzag.
Wisselkoersen
Behalve problemen met de leveringsketen hadden ook wisselkoersen invloed op de winst van Airbus. Het bedrijf moest een voorziening nemen van 360 miljoen euro omdat aanbetalingen in dollars minder waard werden ten opzichte van de euro.
De omzet van Airbus daalde van 12 miljard euro in het eerste kwartaal van vorig jaar naar 11,8 miljoen euro in de eerste periode van dit jaar. De nettowinst zakte naar 466 miljoen euro. Dat was een jaar geleden nog 1,2 miljard euro.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Intel is donderdag ruim een vijfde meer waard geworden op Wall Street. Beleggers verwerkten het nieuws dat Nvidia 5 miljard dollar investeert in de chipproducent. Ook gaan de twee bedrijven samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken. Intel eindigde 22,8 procent hoger.
5 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse luchthavenexploitant Aena wil bijna 13 miljard euro investeren in zijn luchthavens. De investeringen worden uitgesmeerd over de periode 2027 tot 2031 en gaan onder meer naar modernisering van terminals, veiligheid, duurzaamheid en innovatie. Het gaat om de "grootste investering in luchthavens in de afgelopen twintig jaar in Spanje", aldus Aena.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie werkt aan een voorstel om de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland sneller dan gepland te stoppen, laat een woordvoerder van de Commissie weten. De Commissie heeft voor de zomer al voorgesteld de import van al het aardgas uit Moskou voor 2028 helemaal te schrappen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump wil dat het Amerikaanse Hooggerechtshof alsnog toestemming geeft voor het onmiddellijke ontslag van Lisa Cook als bestuurslid van de Federal Reserve. De president kondigde vorige maand het ontslag aan van Cook, maar zij verzet zich daartegen bij de rechter. Lagere rechtbanken oordeelden dat de centralebankbestuurder niet uit haar functie mag worden gezet zolang die zaak loopt en daartegen gaat de regering nu in beroep.
9 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC en zeven Amerikaanse staten hebben een rechtszaak aangespannen tegen Ticketmaster en moederbedrijf Live Nation. Het ticketplatform heeft volgens de aanklacht nagelaten ticketbots aan te pakken. Dat is software waarmee partijen grote hoeveelheden tickets kunnen opkopen om die daarna voor een meerprijs door te verkopen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn donderdag hoger geƫindigd in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De koersen veerden op nadat Nvidia had bekendgemaakt 5 miljard euro te investeren in branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken.
9 uur geledenTOKIO (ANP) - Het Japanse chemiebedrijf Mitsubishi Gas Chemical (MGC) heeft de bouw van een fabriek in Rotterdam tijdelijk stilgelegd. De kosten zijn sterk opgelopen en het concern wil het project opnieuw beoordelen. Daarbij onderzoekt MGC ook of het nog zin heeft om door te gaan met de nieuwe fabriek.
10 uur geleden