AI-enthousiasme beleggers stuwt Wall Street naar nieuwe records
NEW YORK (ANP) - Het grote enthousiasme bij beleggers voor alles wat met kunstmatige intelligentie (AI) te maken heeft, zorgde donderdag voor nieuwe records op Wall Street. De belangrijkste beursgraadmeters in New York zijn met de hoogste slotstanden ooit de handel uit gegaan, nadat maker van chips voor AI-toepassingen Nvidia na sterke resultaten de grootste koerssprong ooit neerzette.
Nvidia was aan het einde van de handelsdag uiteindelijk dik 16 procent meer waard. Daarmee liep de beurswaarde met 277 miljard dollar op. Het was nog niet eerder voorgekomen dat een bedrijf er in een handelsdag zoveel aan beurswaarde bijkreeg.
Nvidia is momenteel 's werelds belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor AI, en die markt zit flink in de lift. De onderneming zag de omzet afgelopen kwartaal met 265 procent oplopen vergeleken met een jaar eerder. Daarbij verwacht het bedrijf dat de omzet in het lopende kwartaal weer verder zal toenemen.
Volgens topman Jensen Huang blijft Nvidia volop profiteren van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen. Zelf profiteerde hij mee van het succes, want hij heeft een belang van meer dan 3 procent in zijn bedrijf. Daardoor zag hij zijn eigen vermogen donderdag ook met miljarden dollars aandikken.
Andere belangrijke spelers op het gebied van AI als Advanced Micro Devices (AMD) en Arm gingen mee omhoog en wonnen tot bijna 11 procent. Ook veel andere techbedrijven werden hoger gezet. Uiteindelijk eindigde techgraadmeter Nasdaq 3 procent hoger op 16.041,62 punten. De brede S&P 500-index klom 2,1 procent tot 5087,03 punten en de Dow-Jonesindex steeg 1,2 procent naar 39.069,11 punten.
De sterke resultaten van Nvidia leidden donderdag eigenlijk tot een wereldwijde winstgolf of de aandelenmarkten. De toonaangevende Nikkei-index op de beurs in Tokio bereikte eveneens het hoogste niveau ooit. Daarmee brak de Japanse beurs een record uit 1989. In Nederland scherpte hoofdgraadmeter AEX zijn record ook verder aan en in Frankfurt en Parijs was ook sprake van nieuwe records.
Maar niet alle bedrijven werden hoger gezet. Telecomconcern AT&T leverde bijvoorbeeld ruim 2 procent in. De onderneming kampte in de Verenigde Staten met een urenlange storing van haar mobiele netwerk. Rivian kelderde op zijn beurt bijna 26 procent in New York. De maker van elektrische auto's leed opnieuw verlies in het afgelopen kwartaal en kondigde aan nog eens honderden banen te schrappen om kosten te besparen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
1 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
4 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
6 uur geleden