AI-chipbedrijf Nvidia fors hoger op Wall Street na sterke cijfers
NEW YORK (ANP) - Nvidia behoorde donderdag tot de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. De belangrijkste verkoper van chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen, behaalde afgelopen kwartaal recordresultaten en overtrof daarmee de hooggespannen marktverwachtingen. Het bedrijf wist de omzet ruim te verdrievoudigen en de winst viel zeven keer hoger uit dan een jaar eerder. Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal was hoger dan voorzien. Het optimisme rond AI lijkt daarmee aan te houden.
Het aandeel Nvidia steeg 8 procent en noteerde voor het eerst boven de 1000 dollar. Het bedrijf wist daarmee zo'n 155 miljard dollar aan marktwaarde te winnen. Om de aandelen ook voor kleinere beleggers aantrekkelijk te houden kondigde het bedrijf aan de aandelen te splitsen. Zo krijgen aandeelhouders voor elk aandeel dat ze bezitten tien nieuwe aandelen. Ook keert Nvidia meer dividend uit om aandeelhouders te belonen.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,2 procent lager op 39.605 punten. De brede S&P 500-index steeg 0,5 procent tot 5332 punten en techgraadmeter Nasdaq klom 1 procent tot 16.970 punten, mede dankzij de koerswinst van Nvidia.
Rentebesluit
Woensdag sloten de Amerikaanse beurzen nog lager. Uit de notulen van de laatste rentevergadering van de Federal Reserve kwam naar voren dat de centrale bank de rente waarschijnlijk langer hoog zal houden. Op de beursvloeren wordt juist gehoopt dat de Fed de rente later dit jaar zal verlagen.
De chipbedrijven profiteerden van de sterke cijfers van Nvidia. Zo stegen Advanced Micro Devices, Micron Technology en Broadcom tot 3,3 procent. Chemieconcern DuPont (min 0,8 procent) kondigde aan het bedrijf te willen opsplitsen in drie aparte beursgenoteerde ondernemingen.
Koersdaling Tesla
Live Nation Entertainment zakte 3,7 procent, na berichten dat het Amerikaanse ministerie van Justitie en een groep Amerikaanse staten de organisator van evenementen gaan aanklagen. Dochterbedrijf Ticketmaster zou een te machtige positie hebben bij de verkoop van concertkaartjes.
Tesla verloor 0,6 procent. De autofabrikant is begonnen met de bouw van een fabriek in Shanghai waar Megapack-energieopslagsystemen worden gemaakt. Die batterijen kunnen worden gebruikt voor wind- en zonneparken om tijdelijk energie in op te slaan.
Dollar- en oliekoersen
De euro was 1,0859 dollar waard, tegen 1,0837 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,3 procent duurder op 78,56 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent minder op 82,87 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement stemt donderdag over de invoering van de digitale euro en de door het parlement gewenste voorwaarden. Die stemming is aangevraagd door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa. Hoogstwaarschijnlijk strandt hun poging om de invoering ervan tegen te houden dan wel te vertragen, omdat zich een meerderheid aftekent voor de digitale euro.
55 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI stelt donderdag zijn geavanceerdste model voor kunstmatige intelligentie internationaal beschikbaar, kondigt het bedrijf aan in een summier bericht op X. Eerder gaf de ChatGPT-maker alleen een beperkte groep bedrijven in de Verenigde Staten toegang tot het AI-model GPT-5.6. Dit deed het bedrijf naar eigen zeggen omdat de Amerikaanse regering zorgen had over de gevolgen voor de nationale veiligheid.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke minnen geopend door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten door de Amerikaanse aanvallen op Iran en de verklaring van president Donald Trump dat de voorlopige vredesdeal met Iran voorbij is. De olieprijzen gingen opnieuw sterk omhoog door de escalatie van het conflict waardoor de Straat van Hormuz weer volledig geblokkeerd kan worden voor de scheepvaart.
1 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse topman Anko van der Werff van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS gaat leidinggeven aan Air Canada. Van der Werff was zo'n vijf jaar lang topman van SAS en treedt begin volgend jaar aan bij zijn nieuwe werkgever.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten de bevoorradingsketens in de wereld verder onder druk kan zetten en tot verdere prijsstijgingen kan leiden. Die opmerking plaatst de VN-organisatie voor financiƫle stabiliteit in een update van zijn voorspellingen voor de wereldeconomie.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met de handelsdeal met Mexico. De in mei voorgestelde handelsdeal kreeg 474 stemmen voor en 131 tegen tijdens de stemming in Straatsburg.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van Gall & Gall leggen donderdag en vrijdag opnieuw het werk neer uit onvrede over het cao-bod van de slijterijketen, kondigt FNV aan. De vakbond verwacht dat tientallen winkels daardoor gesloten blijven, vooral rond de grote steden.
3 uur geleden