AI-bedrijf Nvidia verliest ruwweg 200 miljard aan beurswaarde
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Chipconcern Nvidia heeft op Wall Street vrijdag ruwweg 200 miljard dollar aan beurswaarde verloren. Het grote vertrouwen van de financiële markten in alles wat met kunstmatige intelligentie (AI) te maken heeft, lijkt een flinke knauw te hebben gekregen. Beleggers hebben de maker van chips voor AI-toepassingen 10 procent lager gezet door zorgen dat de aanstaande kwartaalcijfers van Nvidia wel eens tegen kunnen vallen.
Eerder deze week kwam de Nederlandse chipmachinemaker ASML al met een tegenvallend kwartaalbericht. Daardoor zijn Nederlandse chipbedrijven bij beleggers al dagen uit de gratie. Maar de meeste grote bedrijven uit de techwereld moeten nog met hun cijfers komen.
Vooral voor Nvidia wordt het spannend. Het bedrijf is momenteel 's werelds belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor AI. Daardoor is Nvidia afgelopen jaar razendsnel gegroeid en op Wall Street groeide de onderneming in korte tijd uit tot een van de meest waardevolle bedrijven. Maar wanneer een beurslieveling er niet in slaagt om aan alle hooggespannen verwachtingen te voldoen, kan de beurskoers zomaar hard dalen.
Super Micro Computer
De koersval van vrijdag werd waarschijnlijk veroorzaakt door Super Micro Computer. Dat Amerikaanse techbedrijf heeft aangekondigd voorafgaand aan zijn kwartaalcijfers later deze maand niet alvast wat winstcijfers te delen. Daarmee wijkt Super Micro Computer af van zijn normale praktijk. Analisten zien hierin een signaal dat de cijfers straks waarschijnlijk niet zo goed zijn. De beurswaarde van Super Micro Computer kelderde daardoor meer dan 23 procent.
Netflix is ook onderuit gegaan op de aandelenbeurzen in New York. De streamingdienst kreeg er afgelopen kwartaal meer abonnees bij dan voorzien, mede dankzij het beleid om het delen van accounts aan banden te leggen. Het concern heeft echter besloten vanaf het eerste kwartaal van volgend jaar te stoppen met het melden van het aantal nieuwe abonnees. Dat laatste viel niet goed bij beleggers en het aandeel werd meer dan 9 procent lager gezet.
Techbedrijven moesten het over een breed front ontgelden. Techgraadmeter Nasdaq zakte 2,1 procent tot 15.282,01 punten en kende daarmee de grootste verliesdag sinds oktober. Verder hielden beleggers vooral de spanningen in het Midden-Oosten nauwlettend in de gaten. De Dow-Jonesindex sloot wel 0,6 procent hoger op 37.986,40 punten. De brede S&P 500-index eindigde 0,9 procent lager op 4967,23 punten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
29 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is zaterdag iets duurder geworden aan de pomp, na de flinke prijsstijging van ruim 10 eurocent op vrijdag. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt dat de landelijke adviesprijs voor een liter diesel nu 2,799 euro bedraagt, tegen 2,793 euro vrijdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn sinds de Iranoorlog voorzichtiger met het boeken van een vakantie. Reisbranchevereniging ANVR meldt dat normaal gesproken 80 procent van de mei- en zomervakanties geboekt is rond deze tijd, maar dat het dit jaar "echt heel anders" verloopt.
5 uur geledenROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
17 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
19 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
20 uur geleden