AI-bedrijf Nvidia fors meer waard op beurs na sterke resultaten
NEW YORK (ANP) - Chipconcern Nvidia is donderdag ruim 200 miljard dollar meer waard geworden op de beurs in New York. Beleggers reageren enthousiast op de resultaten van de belangrijkste speler ter wereld op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI). Het gaat, in geld uitgedrukt, om de grootste koerssprong ooit.
Het aandeel ging na de openingsbel op Wall Street rond de 14 procent omhoog, waardoor de beurswaarde steeg tot meer dan 1900 miljard dollar. Nvidia wist daarmee de koersverliezen van eerder deze week weer ruimschoots goed te maken. Aanvankelijk was er twijfel of beurslieveling Nvidia wel aan de hooggespannen verwachting van beleggers kon voldoen. Het bedrijf boekte afgelopen kwartaal echter opnieuw recordresultaten en presteerde veel beter dan verwacht.
Volgens topman Jensen Huang blijft Nvidia volop profiteren van de grote vraag naar snellere computers en AI-toepassingen. Nvidia zag de verkopen in het afgelopen kwartaal met 22 procent stijgen ten opzichte van de voorgaande drie maanden, toen er ook al een recordomzet werd gemeld. Ook voor het huidige kwartaal voorziet Nvidia een verdere omzetgroei. Andere belangrijke spelers op het gebied van AI als Advanced Micro Devices (AMD), Super Micro Computer en Arm gingen mee omhoog en wonnen tot bijna 17 procent.
Dankzij de koerssprong van Nvidia noteerde de techgraadmeter Nasdaq kort na aanvang van de handel 2,3 procent hoger op 15.946 punten. Grote techbedrijven als Amazon, Google-moederbedrijf Alphabet, Microsoft en Facebook-eigenaar Meta Platforms, die allemaal klant zijn van Nvidia, stegen tot bijna 3 procent. De brede S&P 500-index klom 1,3 procent tot 5046 punten en de Dow-Jonesindex bleef wat achter met een plus van 0,6 procent op 38.846 punten.
Rivian kelderde bijna 25 procent. De maker van elektrische auto's leed opnieuw verlies in het afgelopen kwartaal en kondigde aan nog eens honderden banen te schrappen om kosten te besparen. Het bedrijf worstelt met een stagnerende vraag naar elektrische auto's. Concurrent Lucid zakte dik 13 procent, na tegenvallende kwartaalresultaten. De grotere rivaal Tesla verloor 0,5 procent.
Moderna won ruim 9 procent. Het farmaceutische concern behaalde afgelopen kwartaal meer omzet met zijn coronavaccin dan verwacht. Ook boekte het bedrijf een verrassende kwartaalwinst en wist het marktaandeel te winnen ten opzichte van het coronavaccin van concurrent Pfizer. Moderna bevestigde daarnaast zijn omzetverwachting voor dit jaar.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het faillissement van papierfabriek Coldenhove in Eerbeek is een nieuwe klap voor het Gelderse dorp. Door het woensdag uitgesproken faillissement van Coldenhove verliezen 110 werknemers hun baan. Het is de tweede papierfabriek in Eerbeek die de deuren sluit, want drie jaar geleden ging ook al de fabriek van Stora Enso dicht.
18 minuten geledenZEIST (ANP) - Verzekeraar Achmea schrapt 350 banen bij bekende merken als Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis. Het concern brengt de distributieorganisaties van zijn verschillende merken begin volgend jaar samen in een nieuwe divisie. Overlap tussen de teams moet worden verminderd en er zullen taken verder worden geautomatiseerd.
55 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Noorse centrale bank heeft donderdag de rente met een kwart procentpunt verhoogd naar 4,25 procent. De Norges Bank is daarmee de eerste centrale bank in Europa die de leenkosten verhoogt sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten. Economen hadden verwacht dat Noorwegen de rente deze maand nog onveranderd zou laten. Wel rekenden ze op een renteverhoging in juni.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall blijft profiteren van de grote militaire investeringen voor herbewapening in Europa. De bestellingen blijven binnenkomen, want het orderboek van Rheinmetall groeide aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar naar een waarde van 73 miljard euro. Dat was 56 miljard euro een jaar eerder.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft een recordjaar achter de rug, ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij uit de Verenigde Arabische Emiraten wist een lichte daling van het aantal passagiers op te vangen met hogere opbrengsten per passagier.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
3 uur geleden