Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afzetprijzen Nederlandse industrie opnieuw hard gestegen in mei

Afzetprijzen Nederlandse industrie opnieuw hard gestegen in mei

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die industriële bedrijven voor hun goederen vragen zijn in mei opnieuw hard gestegen door de toegenomen kosten voor energie en transport. In de afgelopen maand lagen die prijzen bijna 29 procent hoger dan in de dezelfde periode een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is vrijwel gelijk aan de prijsstijging in april toen al sprake was van de grootste stijging sinds het begin van de metingen in 1981.

De toename van de afzetprijzen van de industrie is sinds juli 2021 al ongekend groot. De oorlog in Oekraïne zorgt dit jaar voor extra druk op de prijzen, bovenop de prijsstijgingen die ontstonden door het snelle herstel van de economie na de coronacrisis. De producentenprijzen hangen nauw samen met de inflatie omdat de hogere industrieprijzen ook leiden tot hogere prijzen in de winkel. Wel zullen verkopers mogelijk een deel van de stijging zelf opvangen.

In nagenoeg alle bedrijfsklassen van de industrie lagen de prijzen in mei hoger dan een jaar eerder. Producten van de aardolie-industrie waren 107,5 procent duurder. Ook in de chemische industrie hangt de afzetprijs over het algemeen samen met de olieprijs. De afzetprijzen van de chemische industrie waren vorige maand 39,2 procent hoger.

Een vat ruwe Brentolie kostte in mei ongeveer 105 euro. Dat was bijna 88 procent meer dan een jaar eerder. In april werd voor een vat ruwe Brentolie bijna 98 euro betaald, ongeveer 80 procent meer dan een jaar eerder.

Meer uit Financieel

Trump houdt deze week eerste gesprekken voor nieuwe Fed-baas

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zal deze week beginnen met het houden van sollicitatiegesprekken voor de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat meldt The Financial Times. "Ik heb een behoorlijk goed idee van wie ik wil", zei Trump daarover tegen journalisten in de Air Force One.

2 uur geleden
Kleine uitslagen op Wall Street in aanloop naar rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine uitslagen de handel uitgegaan. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten voor de derde keer op rij gaat verlagen. De Fed begon dinsdag aan de tweedaagse beleidsvergadering.

7 uur geleden
Topvrouw chatdienst Slack gaat naar OpenAI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topvrouw van berichtendienst Slack vertrekt naar OpenAI. Denise Dresser wordt bij de maker van de populaire chatbot ChatGPT verantwoordelijk voor de inkomstenstroom van het bedrijf. Dresser werd eind 2023 benoemd tot hoogste baas bij Slack, nadat de aanbieder van communicatiediensten voor kantoor was overgenomen door softwareconcern Salesforce.

7 uur geleden
Zilverprijs stijgt naar recordhoogte

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs heeft een nieuw recordniveau bereikt. De prijs van het edelmetaal steeg dinsdag voor het eerst ooit tot boven de 60 dollar per troy ounce (31,1 gram). De waarde van zilver wordt onder meer aangejaagd doordat handelaren speculeren op verdere versoepeling van het monetaire beleid door de Federal Reserve.

9 uur geleden
Vakbond vindt banenverlies APG 'zo net voor kerst bijzonder zuur'

HEERLEN (ANP) - Vakbond De Unie vindt dat de aangekondigde banenreductie bij pensioenuitvoerder APG op een ongelukkig moment komt. "Er is nooit een goed moment om slecht nieuws te brengen, maar zo kort voor kerst is bijzonder zuur", reageert bestuurder Joop Voesten van De Unie. APG kondigde dinsdag aan tot 1200 voltijdsbanen te willen schrappen tot 2030, als onderdeel van een nieuwe strategie.

10 uur geleden
Miljarden extra nodig voor aanleg landelijk waterstofnetwerk

DEN HAAG (ANP) - Voor de aanleg van het landelijk waterstofnetwerk, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden, zijn miljarden euro's extra nodig. Volgens de Algemene Rekenkamer zijn de verwachte opstartverliezen meer dan drie keer zo hoog als het beschikbare subsidiebedrag van 750 miljoen euro.

11 uur geleden
Pensioenuitvoerder APG schrapt komende jaren ruim duizend banen

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenuitvoerder APG gaat tot 2030 ruim duizend voltijdsbanen schrappen, waarvan het grootste deel in Nederland. Het bedrijf doet dat om "sneller, efficiënter en slagvaardiger" te worden en wil inspelen op grote veranderingen in de pensioensector.

11 uur geleden