Afvalfonds gedwongen statiegeld op blikjes per 2023 in te voeren
DEN HAAG (ANP) - Het kunnen inzamelen van statiegeldblikjes wordt per 1 januari verplicht, ondanks de bezwaren van partijen als supermarkten en blikproducenten die zeggen meer tijd nodig te hebben. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) waarschuwt het Afvalfonds Verpakkingen dat er gehandhaafd gaat worden. Weigeraars riskeren een boete die kan oplopen tot in totaal 28 miljoen euro voor de bij het fonds aangesloten partijen. Mogelijk wordt dat nog meer.
Medio juni zei het Afvalfonds dat de datum van 1 januari te ambitieus was. Dat komt bijvoorbeeld door tekorten aan grondstoffen en personeel. De organisatie werkt in opdracht van supermarktenkoepel Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) en branchevereniging voor voedselproducenten Federatie Nederlandse Levensmiddelenindustrie (FNLI) aan een innamesysteem.
Het ILT zegt nu een voornemen tot last onder dwangsom te willen opleggen aan het Afvalfonds Verpakkingen en zestien producenten en importeurs, waaronder supermarkten en blikproducenten. Eerder zei staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) al dat er niet aan de datum van 1 januari gemorreld wordt.
Op blikjes komt 0,15 euro statiegeld zodra het systeem ingaat. Met de maatregel wil het kabinet het aandeel blik in zwerfafval sterk verminderen. Een woordvoerder van het Afvalfonds was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
5 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
20 uur geleden