Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afvalbranche overweegt rechtszaak tegen kabinet om lachgasafval

Afvalbranche overweegt rechtszaak tegen kabinet om lachgasafval

ARNHEM (ANP) - Gemeentelijke afvalinzamelaars willen een rechtszaak tegen het kabinet beginnen om de overlast van lachgascilinders, als de Staat niet binnen twee weken met een "acceptabele reactie" komt. Dat meldt de Koninklijke Nederlandse vereniging voor afval- en reinigingsdiensten (NVRD) maandag. Lachgas is sinds januari 2023 verboden, en sindsdien worden lachgastanks gedumpt op straat of komen terecht in het afval. Het kost de afvalsector veel geld om de cilinders te verwijderen en te sorteren en het kan tot gevaarlijke situaties leiden voor medewerkers.

Met het lachgasverbod is ook het statiegeld vervallen dat vaak 30 euro per tank bedroeg. Hierdoor worden cilinders niet meer ingeleverd, waardoor het probleem voor de afvalbranche is ontstaan. De NVRD meldde eerder dat op jaarbasis zo'n 375.000 tanks in de openbare ruime terechtkomen en 92.000 bij het restafval. Het verwijderen van de cilinders kost volgens de branchevereniging 17 miljoen euro per jaar en het sorteren nog eens 60 miljoen euro. Ook ontploffen tanks die nog niet helemaal leeg zijn in afvalverwerkingssystemen, waardoor schade wordt aangebracht aan voertuigen en installaties. Bovendien kan dit dus gevaarlijk zijn voor mensen die daar werken.

De situatie is al vaak aangekaart in brieven en gesprekken, maar zicht op een concrete oplossing blijft uit, aldus de NVRD. "De situatie is onhoudbaar. Een groot aantal leden ziet geen andere optie meer dan de Staat aansprakelijk te stellen voor de schade die zij lijden. Alle pogingen hier samen uit te komen zijn gestrand. Zij doen dit met pijn in het hart; als medeoverheden en publieke organisaties is dit geen lichtzinnige stap", aldus NVRD-directeur Wendy de Wild.

"Het liefst komen we er snel en goed samen uit, zonder tussenkomst van een rechter. Maar als het niet anders kan, dan is het zo. De stukken liggen klaar", vervolgt De Wild.

Meer uit Binnenland

Save the Children aan Nederland: help gewonde kinderen uit Gaza

DE N HAAG (ANP) - Nederland moet kinderen met ernstige verwondingen die uit Gaza zijn geëvacueerd zorg bieden. Egypte kan de zorgdruk niet aan en dus zou het kabinet zorgverleners die kant op moeten sturen. Ook zou het kabinet open moeten staan om kinderen in Nederland te behandelen. Dat stelt Save the Children, die Den Haag vraagt om in actie te komen.

2 uur geleden
Vrijdag uitspraak over voortbestaan Vitesse

UTRECHT (ANP) - Onder grote belangstelling is donderdagmiddag iets na 13.30 uur het kort geding begonnen over het voortbestaan van voetbalclub Vitesse. De KNVB heeft de proflicentie van de Arnhemse club ingetrokken. Vitesse vecht in een kort geding de gevolgde procedure aan. De uitspraak volgt vrijdagmiddag.

2 uur geleden
12 aanhoudingen rond Feyenoord-Fenerbahçe, onder meer voor geweld

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft woensdagavond een man aangehouden voor openlijke geweldpleging rond de wedstrijd tussen Feyenoord en de Turkse club Fenerbahçe in De Kuip, zegt een woordvoerster na berichtgeving van het AD en omroep Rijnmond. Een groepje mensen gooide een paal op andere mensen. Twee mensen raakten daarbij lichtgewond. De politie hield nog elf anderen aan.

3 uur geleden
Openbaar Ministerie weer bereikbaar per mail na ICT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie is sinds donderdag 12.00 uur weer via e-mail te bereiken. Grote bestanden kunnen niet gemaild worden, meldt het OM donderdag. In een bericht op de website vraagt het OM "externe partijen om terughoudendheid in het aantal e-mails dat ze naar het OM versturen".

3 uur geleden
Straf voor plasticexport naar landen met slechte afvalverwerking

ROTTERDAM (ANP) - Een man uit Uithoorn is veroordeeld tot 240 uur taakstraf omdat hij met zijn bedrijf illegaal plasticafval exporteerde naar landen in Azië en Afrika, vaak met slechte afvalverwerking. Zijn vrouw kreeg een taakstraf van 60 uur voor witwassen, meldde milieuopsporingsdienst ILT-IOD donderdag.

3 uur geleden
Bel van Maarten van Rossem krijgt ereplek in Beeld & Geluid

HILVERSUM (ANP) - De bel die Maarten van Rossem 12,5 jaar heeft gebruikt in kijkcijferhit De Slimste Mens heeft een plek gekregen in de collectie van het Instituut Beeld & Geluid in Hilversum.

4 uur geleden
Veiligheidsregio's moeten zich beter voorbereiden op stroomuitval

DEN HAAG (ANP) - Veiligheidsregio's moeten zich beter voorbereiden op een grote en langdurige stroomuitval. Dat zegt de Inspectie Justitie en Veiligheid.

5 uur geleden