AFP: VS hebben eerste verkoop olie uit Venezuela afgerond
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.
Er werd niet gemeld aan wie de olie werd verkocht. De Amerikaanse president Donald Trump zei eerder dat de VS de controle hebben over de Venezolaanse olie-industrie na de arrestatie van president Nicolás Maduro bijna twee weken geleden. Trump meldde vorige week dat de Venezolaanse autoriteiten tussen de 30 miljoen en 50 miljoen vaten olie aan de VS hebben overgedragen, wat door de VS verkocht zou worden.
De grote grondstoffenhandelaren Trafigura en Vitol zouden door de VS zijn ingeschakeld om de olie uit Venezuela op de markt te brengen. Zij zouden al gesprekken hebben gevoerd met afnemers in Azië.
300 miljard vaten
Venezuela beschikt over de grootste oliereserves ter wereld, met meer dan 300 miljard vaten. Maar door verwaarlozing, wanbeleid en corruptie bedraagt de olieproductie van het Zuid-Amerikaanse land minder dan 1 miljoen vaten per dag. Trump wil de Venezolaanse olie-industrie heropbouwen en de productie flink vergroten om zo de wereldwijde olieprijzen te drukken.
Vorige week vrijdag had Trump nog een ontmoeting met topbestuurders van oliebedrijven om te praten over Venezuela. Volgens de president hebben die al 100 miljard dollar aan investeringen in Venezuela toegezegd. De oliebedrijven hebben wel harde garanties rond bijvoorbeeld veiligheid in Venezuela geëist voordat ze gaan werken in het land.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Londense burgemeester Sadiq Khan vreest dat er massaontslagen kunnen plaatsvinden in de Britse hoofdstad doordat kunstmatige intelligentie (AI) veel werk gaat overnemen van mensen. Londen heeft bijvoorbeeld een grote financiële sector, waar veel werkzaamheden overgenomen kunnen worden door AI.
5 uur geleden