AFM: zes op tien Nederlanders hebben consumptief krediet
AMSTERDAM (ANP) - Zes op de tien Nederlanders hebben een consumptief krediet. Daarnaast hebben ruim 700.000 huishoudens problematische schulden, waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De toezichthouder spreekt van "een breed maatschappelijk probleem". Ondanks beleid om deze schulden te verminderen, bleef het aantal huishoudens met dergelijke schulden stabiel tussen 2015 en 2023.
Een aspect van de schuldenproblematiek zijn achterstanden op consumptief krediet. Consumptief krediet stelt huishoudens in staat om bijvoorbeeld een auto of wasmachine te kopen zonder het volledige bedrag gespaard te hebben. Maar als mensen te veel lenen of de betalingen niet meer kunnen voldoen, kunnen betalingsmoeilijkheden en problematische schulden ontstaan of verergeren.
De belangrijkste indicatoren voor het ontstaan van nieuwe betalingsachterstanden op een consumptief krediet zijn eerdere betalingsachterstanden, zoals bij de zorgverzekering, heeft de AFM ontdekt in een onderzoek op basis van cijfers tot eind 2022. Jongeren lopen meer risico op betalingsproblemen, meldt de financiële toezichthouder ook. Andere aanwijzingen voor nieuwe betalingsproblemen zijn weinig financiële bezittingen, een beëindigde relatie en het verlies van een baan.
Vroeg alert
Kredietaanbieders kunnen nieuwe betalingsachterstanden voorkomen door al vroeg alert te zijn op eerdere betalingsproblemen. Tot nu toe spelen kredietaanbieders geen rol in het vroegtijdig signaleren van deze problemen, maar de AFM ziet hierin juist een belangrijke rol en gaat daarom in gesprek met de sector.
Laura van Geest, bestuursvoorzitter van de AFM, zegt: "Vroegtijdige signalering van betalingsachterstanden biedt kansen voor aanpak en preventie van schuldenproblematiek, ook bij consumptief krediet. Kredietaanbieders kunnen daarbij een belangrijke rol spelen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
24 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.
1 uur geledenMARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is dinsdag weer gestegen na de flinke daling een dag eerder. De stijging volgde op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De Amerikaanse strijdkrachten vielen maandagnacht doelen aan in het zuiden van Iran. Doelwit waren onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Volgens Washington ging het om zelfverdedigingsaanvallen.
4 uur geleden