AFM: zes op tien Nederlanders hebben consumptief krediet
AMSTERDAM (ANP) - Zes op de tien Nederlanders hebben een consumptief krediet. Daarnaast hebben ruim 700.000 huishoudens problematische schulden, waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De toezichthouder spreekt van "een breed maatschappelijk probleem". Ondanks beleid om deze schulden te verminderen, bleef het aantal huishoudens met dergelijke schulden stabiel tussen 2015 en 2023.
Een aspect van de schuldenproblematiek zijn achterstanden op consumptief krediet. Consumptief krediet stelt huishoudens in staat om bijvoorbeeld een auto of wasmachine te kopen zonder het volledige bedrag gespaard te hebben. Maar als mensen te veel lenen of de betalingen niet meer kunnen voldoen, kunnen betalingsmoeilijkheden en problematische schulden ontstaan of verergeren.
De belangrijkste indicatoren voor het ontstaan van nieuwe betalingsachterstanden op een consumptief krediet zijn eerdere betalingsachterstanden, zoals bij de zorgverzekering, heeft de AFM ontdekt in een onderzoek op basis van cijfers tot eind 2022. Jongeren lopen meer risico op betalingsproblemen, meldt de financiële toezichthouder ook. Andere aanwijzingen voor nieuwe betalingsproblemen zijn weinig financiële bezittingen, een beëindigde relatie en het verlies van een baan.
Vroeg alert
Kredietaanbieders kunnen nieuwe betalingsachterstanden voorkomen door al vroeg alert te zijn op eerdere betalingsproblemen. Tot nu toe spelen kredietaanbieders geen rol in het vroegtijdig signaleren van deze problemen, maar de AFM ziet hierin juist een belangrijke rol en gaat daarom in gesprek met de sector.
Laura van Geest, bestuursvoorzitter van de AFM, zegt: "Vroegtijdige signalering van betalingsachterstanden biedt kansen voor aanpak en preventie van schuldenproblematiek, ook bij consumptief krediet. Kredietaanbieders kunnen daarbij een belangrijke rol spelen."
Meer uit Financieel
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen, heeft in het eerste kwartaal van 2026 een recordwinst geboekt. Het bedrijf, een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML, lijkt daarmee weinig last te hebben van de oorlog in het Midden-Oosten, die de uitgaven aan kunstmatige intelligentie (AI) niet heeft afgeremd.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat te lang moet wachten op een WIA-keuring loopt in 2027 op tot 100.000 als er niets verandert. Dat schrijft uitkeringsinstantie UWV in het jaarverslag. Eind vorig jaar stonden er 26.700 mensen te lang op de wachtlijst.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's Fastned is in het eerste kwartaal stevig gegroeid. Het Nederlandse bedrijf verdiende 40 procent meer aan laadsessies dan een jaar eerder, staat in een kwartaalupdate. Fastned verwacht dat hoge benzine- en dieselprijzen door de Iranoorlog de komende tijd bijdragen aan de groei van de markt voor publieke snellaadstations.
25 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - Basic-Fit heeft opnieuw zijn ledenaantal weten te vergroten. De van oorsprong Nederlandse sportschoolketen, actief in twaalf landen, heeft 6 miljoen leden. Dat is een stijging van 34 procent ten opzichte van vorig jaar in dezelfde periode, toen het bedrijf 4,5 miljoen leden had.
30 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese economie is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, van de op een na grootste economie ter wereld steeg in de eerste drie maanden van het jaar met 5 procent. Economen hadden gerekend op een groei van 4,8 procent. Het is de sterkste groei in drie kwartalen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in maart licht gedaald naar 4 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In februari zat nog 4,1 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat was het hoogste niveau in vier jaar.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Steeds meer huishoudens willen overstappen naar een nieuwe energieleverancier. Dat komt naar voren uit de Nationale Benchmark Energieleveranciers van onderzoeksbureau Multiscope. Volgens de onderzoekers betreft het 1,7 miljoen huishoudens.
3 uur geleden