AFM: zes op tien Nederlanders hebben consumptief krediet
AMSTERDAM (ANP) - Zes op de tien Nederlanders hebben een consumptief krediet. Daarnaast hebben ruim 700.000 huishoudens problematische schulden, waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De toezichthouder spreekt van "een breed maatschappelijk probleem". Ondanks beleid om deze schulden te verminderen, bleef het aantal huishoudens met dergelijke schulden stabiel tussen 2015 en 2023.
Een aspect van de schuldenproblematiek zijn achterstanden op consumptief krediet. Consumptief krediet stelt huishoudens in staat om bijvoorbeeld een auto of wasmachine te kopen zonder het volledige bedrag gespaard te hebben. Maar als mensen te veel lenen of de betalingen niet meer kunnen voldoen, kunnen betalingsmoeilijkheden en problematische schulden ontstaan of verergeren.
De belangrijkste indicatoren voor het ontstaan van nieuwe betalingsachterstanden op een consumptief krediet zijn eerdere betalingsachterstanden, zoals bij de zorgverzekering, heeft de AFM ontdekt in een onderzoek op basis van cijfers tot eind 2022. Jongeren lopen meer risico op betalingsproblemen, meldt de financiële toezichthouder ook. Andere aanwijzingen voor nieuwe betalingsproblemen zijn weinig financiële bezittingen, een beëindigde relatie en het verlies van een baan.
Vroeg alert
Kredietaanbieders kunnen nieuwe betalingsachterstanden voorkomen door al vroeg alert te zijn op eerdere betalingsproblemen. Tot nu toe spelen kredietaanbieders geen rol in het vroegtijdig signaleren van deze problemen, maar de AFM ziet hierin juist een belangrijke rol en gaat daarom in gesprek met de sector.
Laura van Geest, bestuursvoorzitter van de AFM, zegt: "Vroegtijdige signalering van betalingsachterstanden biedt kansen voor aanpak en preventie van schuldenproblematiek, ook bij consumptief krediet. Kredietaanbieders kunnen daarbij een belangrijke rol spelen."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal met 0,1 procent gegroeid ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening. De Nederlandse economie groeide daarmee aanzienlijk minder sterk dan in voorgaande kwartalen, vooral door een daling van de export. De impact van de Iranoorlog lijkt vooralsnog beperkt.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company heeft in het eerste kwartaal iets meer ijsjes verkocht. Daarmee kende de van Unilever afgesplitste ijstak volgens topman Peter Ter Kulve "een bemoedigende start van 2026".
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De bank boekte in het eerste kwartaal van 2026 meer winst. Volgens topman Steven van Rijswijk gaat het goed met ING, ondanks de geopolitieke en macro-economische onzekerheid. Om aandeelhouders te belonen, gaat de bank voor 1 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. Het aandeel steeg daarop 1,9 procent.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - ArcelorMittal heeft in het eerste kwartaal van 2026 meer winst geboekt dan verwacht. Ook de omzet liet een groei zien. Topman Aditya Mittal van het grootste staalconcern van Europa sprak van "veerkrachtige prestaties, ondanks de onrustige situatie in het Midden-Oosten".
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer omzet behaald, vooral door sterke verkopen van huishoudelijke producten en beautymerken zoals Dove en Vaseline. Unilever heeft het in Europa nog wel altijd moeilijk, waar de omzet is gedaald.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse economie is in het eerste kwartaal niet gegroeid, volgt uit cijfers van het Franse statistiekbureau Insee. Het bruto binnenlands product van Frankrijk bleef in de eerste drie maanden van 2026 onveranderd ten opzichte van een kwartaal eerder. Een zwakke binnenlandse vraag en buitenlandse handel drukten op het groeicijfer van Frankrijk.
1 uur geledenSEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics heeft in het eerste kwartaal van 2026 recordresultaten behaald. Vooral de chipdivisie van het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern liet een forse groei zien door de aanhoudende grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen.
2 uur geleden