Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AFM: zes op tien Nederlanders hebben consumptief krediet

AFM: zes op tien Nederlanders hebben consumptief krediet

AMSTERDAM (ANP) - Zes op de tien Nederlanders hebben een consumptief krediet. Daarnaast hebben ruim 700.000 huishoudens problematische schulden, waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De toezichthouder spreekt van "een breed maatschappelijk probleem". Ondanks beleid om deze schulden te verminderen, bleef het aantal huishoudens met dergelijke schulden stabiel tussen 2015 en 2023.

Een aspect van de schuldenproblematiek zijn achterstanden op consumptief krediet. Consumptief krediet stelt huishoudens in staat om bijvoorbeeld een auto of wasmachine te kopen zonder het volledige bedrag gespaard te hebben. Maar als mensen te veel lenen of de betalingen niet meer kunnen voldoen, kunnen betalingsmoeilijkheden en problematische schulden ontstaan of verergeren.

De belangrijkste indicatoren voor het ontstaan van nieuwe betalingsachterstanden op een consumptief krediet zijn eerdere betalingsachterstanden, zoals bij de zorgverzekering, heeft de AFM ontdekt in een onderzoek op basis van cijfers tot eind 2022. Jongeren lopen meer risico op betalingsproblemen, meldt de financiële toezichthouder ook. Andere aanwijzingen voor nieuwe betalingsproblemen zijn weinig financiële bezittingen, een beëindigde relatie en het verlies van een baan.

Vroeg alert

Kredietaanbieders kunnen nieuwe betalingsachterstanden voorkomen door al vroeg alert te zijn op eerdere betalingsproblemen. Tot nu toe spelen kredietaanbieders geen rol in het vroegtijdig signaleren van deze problemen, maar de AFM ziet hierin juist een belangrijke rol en gaat daarom in gesprek met de sector.

Laura van Geest, bestuursvoorzitter van de AFM, zegt: "Vroegtijdige signalering van betalingsachterstanden biedt kansen voor aanpak en preventie van schuldenproblematiek, ook bij consumptief krediet. Kredietaanbieders kunnen daarbij een belangrijke rol spelen."

Meer uit Financieel

Gladheid teistert Europese luchthavens

BOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.

38 minuten geleden
ECB steunt solidariteitsverklaring Fed-voorzitter Jerome Powell

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.

40 minuten geleden
Bloomberg: centrale banken werken aan steunverklaring voor Powell

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken wereldwijd werken aan een gezamenlijke steunverklaring voor de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Dat meldt een bron aan persbureau Bloomberg. Het zou een signaal van solidariteit aan Powell zijn na de dagvaarding waarmee de regering-Trump volgens de Federal Reserve de onafhankelijkheid van het instituut wil aanvallen.

1 uur geleden
Rijksambtenaren bereiden acties voor om cao-conflict

UTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren zijn van plan actie te voeren om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten, kondigen FNV en CNV aan. De vakbonden stelden minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken eerder een ultimatum tot dinsdag, omdat ze ontevreden zijn over de nullijn die het demissionaire kabinet voor deze ambtenaren wil aanhouden.

2 uur geleden
AEX-index zet verdere stap richting historische 1000 puntengrens

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht hoger geopend en zette daarmee de opmars richting het historische niveau van 1000 punten voort. Maandag eindigde de Amsterdamse hoofdindex al op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi. Ook op Wall Street scherpten de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index de recordstanden verder aan, ondanks zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

2 uur geleden
Taiwan: brede overeenstemming met VS over handelsdeal

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Taiwan zegt dat er met de Verenigde Staten "brede overeenstemming" is over een handelsdeal. Daarbij gaan de Amerikaanse importheffingen op goederen uit Taiwan omlaag en zou het Taiwanese chipconcern TSMC nog meer gaan investeren in chipproductie in de VS.

2 uur geleden
Natuurrampen veroorzaakten 224 miljard dollar schade in 2025

MÜNCHEN (ANP) - Natuurrampen hebben vorig jaar voor 224 miljard dollar aan schade gezorgd, meldt herverzekeraar Munich Re. Omgerekend is dat zo'n 192 miljard euro. Dat is lager dan een jaar eerder, toen de schade als gevolg van natuurrampen 368 miljard dollar bedroeg.

2 uur geleden