
AFM-bestuurder wil Europese ban op provisiebeloningen
BRUSSEL (ANP) - Provisies voor financiële diensten zouden in heel Europa verbannen moeten worden, zei AFM-bestuurslid Hanzo van Beusekom tijdens een EU-bijeenkomst over investeren door particuliere beleggers. In sommige EU-landen krijgen onder meer financieel adviseurs provisie, een deel van de verkoopsom van een bank of verzekeraar als beloning voor het werk dat ze voor die organisatie hebben gedaan. Een provisieverbod voorkomt volgens Van Beusekom belangenverstrengeling en maakt advies vragen goedkoper.
Vanwege provisie kan het zijn dat een adviseur de belangen van een bank of verzekeraar voorop stelt, ten koste van de belegger die advies vraagt. Een verbod "neemt elke twijfel weg over de stimulansen van de adviseur", stelt Van Beusekom. "We weten dat prikkels een vooroordeel creëren. Als een adviseur of broker wordt betaald door de bedrijven wiens producten ze verkopen, zullen ze hun eigen belangen verkiezen boven die van de klant." Met een provisieverbod moeten adviseurs volgens hem ook meer concurreren op prijs en kwaliteit, waardoor klanten goedkoper uit zijn.
In Nederland geldt sinds 2013 een provisieverbod voor adviseurs, bemiddelaars en aanbieders van financiële producten die ingewikkelde producten verkopen. Dit is bijvoorbeeld een pensioen, levensverzekering of hypotheek. De AFM houdt als financieel toezichthouder in de gaten of zij zich aan het verbod houden.
Kleine investeerders
Volgens Van Beusekom vormt Nederland het bewijs dat een verbod in het voordeel werkt van kleine investeerders. "Nederland is nu een van de landen met de laagste kosten voor particuliere beleggers in de wereld, samen met andere landen die een ban hebben zoals het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en Australië", zegt Van Beusekom.
De Europese consumentenkoepel BEUC zei vijf jaar geleden ook een verbod zoals in Nederland te willen voor de hele Europese Unie. Onder meer de Consumentenbond is aangesloten bij BEUC. Schadeverzekeringen en consumptief kredieten zijn uitgezonderd van het Nederlandse provisieverbod, de bond wil dat deze uitzonderingen vervallen.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV maken zich zorgen over de toegenomen agressie tegen medewerkers van tankstations sinds de invoering van algehele leeftijdscontrole bij de verkoop van tabaksproducten sinds 1 oktober. FNV-bestuurder Murat Sekercan zegt hierover al tientallen meldingen te hebben ontvangen van vakbondsleden.
32 minuten geledenSEATTLE (ANP) - Amazon Web Services (AWS) ziet "aanzienlijke tekenen van herstel" bij zijn diensten die zijn getroffen door een storing. Verschillende apps, websites en platforms ondervonden maandag hinder van problemen bij de cloudtak van Amazon. Onder meer over Snapchat, Roblox en Signal kwamen bij de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers.
34 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - Nexperia beschuldigt de aan de kant geschoven topman Zhang Xuezheng van moederbedrijf Wingtech van het verspreiden van onwaarheden. Het gaat dan bijvoorbeeld over het bericht dat de Chinese tak van het bedrijf onafhankelijk zou opereren.
37 minuten geledenLEIDEN (ANP/BLOOMBERG) - Ingka Group, de eigenaar van de meeste IKEA-winkels in de wereld, koopt voor 720 miljoen euro aan bosgrond in Letland en Estland. Het is de grootste aankoop van bosgrond door de in Leiden gevestigde groep. Het bedrijf wil zich daarmee verzekeren van duurzame grondstoffen voor de meubels van de Zweedse woonwarenhuisketen.
38 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het overgrote deel van de lidstaten heeft ermee ingestemd dat de EU voor 2028 stopt met de import van Russische energie, zoals olie, gas en kernenergie. In 2026 moet de EU al geen nieuwe Russische gasdeals meer maken en eind 2027 moet de import van Russisch gas zijn stopgezet, staat in het voorstel. Twee lidstaten hebben niet ingestemd met de plannen, laat een EU-functionaris weten.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende apps en platforms lijken maandag te kampen met problemen. Onder meer over Snapchat, Roblox en Signal komen bij website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers. Ook bij de internationale storingsmeldingssite Downdetector komen meldingen over deze platforms binnen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde maandag op na de verliesbeurt op vrijdag. De banken en verzekeraars toonden herstel na de onrust die vorige week was ontstaan rond kredietproblemen bij enkele regionale Amerikaanse banken. Die problemen lijken echter vooral veroorzaakt door fraude bij een specifiek bedrijf en geen onderdeel te zijn van een grotere crisis in de bankensector.
2 uur geleden