AFM-bestuurder wil Europese ban op provisiebeloningen
BRUSSEL (ANP) - Provisies voor financiële diensten zouden in heel Europa verbannen moeten worden, zei AFM-bestuurslid Hanzo van Beusekom tijdens een EU-bijeenkomst over investeren door particuliere beleggers. In sommige EU-landen krijgen onder meer financieel adviseurs provisie, een deel van de verkoopsom van een bank of verzekeraar als beloning voor het werk dat ze voor die organisatie hebben gedaan. Een provisieverbod voorkomt volgens Van Beusekom belangenverstrengeling en maakt advies vragen goedkoper.
Vanwege provisie kan het zijn dat een adviseur de belangen van een bank of verzekeraar voorop stelt, ten koste van de belegger die advies vraagt. Een verbod "neemt elke twijfel weg over de stimulansen van de adviseur", stelt Van Beusekom. "We weten dat prikkels een vooroordeel creëren. Als een adviseur of broker wordt betaald door de bedrijven wiens producten ze verkopen, zullen ze hun eigen belangen verkiezen boven die van de klant." Met een provisieverbod moeten adviseurs volgens hem ook meer concurreren op prijs en kwaliteit, waardoor klanten goedkoper uit zijn.
In Nederland geldt sinds 2013 een provisieverbod voor adviseurs, bemiddelaars en aanbieders van financiële producten die ingewikkelde producten verkopen. Dit is bijvoorbeeld een pensioen, levensverzekering of hypotheek. De AFM houdt als financieel toezichthouder in de gaten of zij zich aan het verbod houden.
Kleine investeerders
Volgens Van Beusekom vormt Nederland het bewijs dat een verbod in het voordeel werkt van kleine investeerders. "Nederland is nu een van de landen met de laagste kosten voor particuliere beleggers in de wereld, samen met andere landen die een ban hebben zoals het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en Australië", zegt Van Beusekom.
De Europese consumentenkoepel BEUC zei vijf jaar geleden ook een verbod zoals in Nederland te willen voor de hele Europese Unie. Onder meer de Consumentenbond is aangesloten bij BEUC. Schadeverzekeringen en consumptief kredieten zijn uitgezonderd van het Nederlandse provisieverbod, de bond wil dat deze uitzonderingen vervallen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
17 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.
4 uur geleden