AFM: beleggers in crypto's doen dit veelal met kleine bedragen
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers in cryptomunten zoals bitcoin lijken dat meestal met kleine bedragen te doen. Voor circa 100.000 consumenten zou een extreme koersdaling van 90 procent van de munten voor problemen kunnen zorgen. Voor een nog kleiner deel van de beleggers zal die "moeilijk op te vangen zijn", concludeert de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek onder een representatieve groep van een paar honderd beleggers in crypto's.
Crypto's vallen buiten het toezicht van de AFM, maar de toezichthouder houdt de ontwikkelingen in die markt wel in de gaten. Volgens de AFM zijn er zo'n 1,2 miljoen Nederlanders die geld in de digitale valuta investeren. Bij twee derde van die groep gaat het om bedragen van nog geen 2500 euro. Iets minder dan de helft zit voor nog geen 500 euro in de munten.
Een kleine meerderheid van de investeerders zegt volgens de AFM "vooral een gokje te wagen". Daarmee lijken ze zich bewust van de risico's meent de toezichthouder. Verder is de huidige lage rente reden voor veel consumenten om op zoek te gaan naar rendement, waarbij ze bij crypto's uit zijn gekomen.
Risico's
De AFM blijft waarschuwen voor de risico's van beleggen in crypto's. Dat de munten snel aan waarde verliezen wordt daarbij als grootste risico gezien door de toezichthouder. Verder stelt de AFM dat crypto’s "lastig te doorgronden zijn. "De waarde is vooral gebaseerd op speculatie en in de regel ontbreekt een onderliggende waardebepaling", aldus de toezichthouder. Verder zijn de digitale munten ook kwetsbaar voor misleiding".
Consumenten zijn ook niet beschermd door financieel toezicht. Dat komt naar verwachting in 2024. Dan zal een deel van de cryptomarkt onder toezicht komen, via de de Markets in Crypto-Assets Regulation. Die moet bepaalde uitgiften van tokens en cryptodienstverlening regelen.
Meer uit Financieel
WALDENBUCH (ANP/DPA) - De Duitse chocolademaker Ritter Sport gaat voor het eerst in zijn 114-jarige bestaan banen schrappen om kosten te besparen. Het familiebedrijf kampt met gestegen kosten voor met name cacao, maar ook voor energie en verpakkingsmaterialen. Daarom wordt ingegrepen in het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Waldenbuch in de buurt van Stuttgart.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol geeft luchtvaartmaatschappijen een tijdelijke korting op zijn havengelden van ruim 10 procent, vanwege de situatie in het Midden-Oosten. De luchthaven doet dit omdat de kosten van de maatschappijen onverwacht en sterk zijn gestegen door de hoge kerosineprijs.
31 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een groothandelaar in bloemen en planten en twee medewerkers uit de gemeenten Zevenaar en Arnhem worden verdacht van het witwassen van tientallen miljoenen euro's. Twee bedrijfspanden, drie woningen en een opslagbox in de gemeenten Westland, Zevenaar en Arnhem zijn doorzocht, meldt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.
1 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De haven van Antwerpen-Brugge begon eind maart de eerste gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te voelen. Dit had een beperkt effect op de overslag in het eerste kwartaal. Die daalde met 3,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De haven schrijft de daling toe aan weersomstandigheden, een staking en zwakke export.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het handelsoverschot van de eurozone zal dit jaar waarschijnlijk sterk dalen door de oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwen de economen van ING. Het overschot, oftewel het positieve verschil tussen de export en import, kan zelfs omslaan in een handelstekort als de Iranoorlog lang blijft voortslepen. Een tekort op de handelsbalans ontstaat wanneer er minder goederen en diensten worden geëxporteerd dan ingevoerd.
1 uur geleden