AFM: beleggers in crypto's doen dit veelal met kleine bedragen
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers in cryptomunten zoals bitcoin lijken dat meestal met kleine bedragen te doen. Voor circa 100.000 consumenten zou een extreme koersdaling van 90 procent van de munten voor problemen kunnen zorgen. Voor een nog kleiner deel van de beleggers zal die "moeilijk op te vangen zijn", concludeert de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek onder een representatieve groep van een paar honderd beleggers in crypto's.
Crypto's vallen buiten het toezicht van de AFM, maar de toezichthouder houdt de ontwikkelingen in die markt wel in de gaten. Volgens de AFM zijn er zo'n 1,2 miljoen Nederlanders die geld in de digitale valuta investeren. Bij twee derde van die groep gaat het om bedragen van nog geen 2500 euro. Iets minder dan de helft zit voor nog geen 500 euro in de munten.
Een kleine meerderheid van de investeerders zegt volgens de AFM "vooral een gokje te wagen". Daarmee lijken ze zich bewust van de risico's meent de toezichthouder. Verder is de huidige lage rente reden voor veel consumenten om op zoek te gaan naar rendement, waarbij ze bij crypto's uit zijn gekomen.
Risico's
De AFM blijft waarschuwen voor de risico's van beleggen in crypto's. Dat de munten snel aan waarde verliezen wordt daarbij als grootste risico gezien door de toezichthouder. Verder stelt de AFM dat crypto’s "lastig te doorgronden zijn. "De waarde is vooral gebaseerd op speculatie en in de regel ontbreekt een onderliggende waardebepaling", aldus de toezichthouder. Verder zijn de digitale munten ook kwetsbaar voor misleiding".
Consumenten zijn ook niet beschermd door financieel toezicht. Dat komt naar verwachting in 2024. Dan zal een deel van de cryptomarkt onder toezicht komen, via de de Markets in Crypto-Assets Regulation. Die moet bepaalde uitgiften van tokens en cryptodienstverlening regelen.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geleden