Afghanen dreigen naar de rechter te stappen om snelle evacuatie
DEN HAAG (ANP) - Een groep Afghanen eist dat ze op korte termijn worden geëvacueerd naar Nederland. Ze willen binnen twee weken antwoord op hun eis, ze dreigen anders naar de rechter te stappen. Dat schrijft de groep in brieven die zijn verstuurd aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), die zijn ingezien na bericht van de NOS. De brieven zijn verstuurd door Nederlandse advocaten.
Volgens de NOS gaat het om een groep van ongeveer 240 Afghanen die werkzaam waren voor Nederlanders. Zij zeggen ernstig gevaar te lopen in hun land na de overname door de Taliban. In de brief zeggen de Afghanen dat ze vallen onder de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Belhaj, die stelt dat alle Afghanen die de Nederlandse missie in het Aziatische land hebben geholpen, moeten worden geëvacueerd.
Een deel van de briefschrijvers staat al op de Nederlandse evacuatielijst, maar heeft nog niks gehoord over evacuatie. Het andere deel geeft aan nog niets te hebben gehoord op hun verzoek aan het ministerie in Den Haag om op de evacuatielijst te komen.
Ook eisen de briefschrijvers dat bij evacuatie een reisdocument wordt gegarandeerd waarmee de Afghanen de grens over kunnen. Veel Afghanen hebben geen paspoort en de Taliban laten evacués het vliegtuig niet in zonder paspoort. Een zogenoemd laissez-passer zou uitkomst moeten bieden.
Vrijdag meldde de NOS dat een groot deel van de ongeveer 2000 Afghanen die naar Nederland mogen hier niet heen kan komen omdat ze geen paspoort hebben. Door de chaos in het land was het de afgelopen tijd vrijwel onmogelijk er eentje aan te vragen. Veel Afghanen zitten daardoor zonder. Afgelopen zomer konden Afghaanse evacués wel mee zonder paspoort, maar toen werd de evacuatie door Defensie geregeld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
2 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachten in een proces over de moord op Vincent Jalink in 2016 ontkennen dat zij een opdracht hebben gegeven of ontvangen om de 38-jarige man om te brengen. Jalink werd op de avond van 27 mei van dat jaar bij zijn woning in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten voor de ogen van zijn toen 9-jarige zoontje. Schutter Gideon G. is als enige veroordeeld. Hij kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
11 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland en de gemeente Lelystad zijn "ontzettend blij" dat de nieuwe regeringscoalitie Lelystad Airport ook voor burgervluchten wil openstellen. "Opening van Lelystad Airport voor vakantievluchten is voor Lelystad en de regio van groot belang", stelt burgemeester Mieke Baltus. "Samen met de provincie Flevoland en Lelystad Airport hebben wij ons er altijd hard voor gemaakt en er is flink geïnvesteerd."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NS-directeur Wouter Koolmees ziet toekomst in de Lelylijn, een spoorverbinding die Noord-Nederland moet verbinden met de Randstad en mogelijk ook met Duitsland. "Hij gaat er komen. Maar de vraag is wanneer", zei Koolmees in Den Haag, waar een 'masterplan' voor de Lelylijn en een financieel advies van Klaas Knot werden gepresenteerd.
11 uur geleden