Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Afgelopen jaar weer minder aardbevingen

Afgelopen jaar weer minder aardbevingen

DE BILT (ANP) - Nederland zag het afgelopen jaar 47 aardbevingen. Veertig daarvan waren het gevolg van gaswinning, bij zeven ging het om een natuurlijke beving. Dit zijn er aanzienlijk minder dan een jaar eerder, toen waren er 62 bevingen. Dat concludeert het KNMI donderdag in een jaaroverzicht van de aardbevingen.

Het Groningenveld had te maken met 36 'geïnduceerde aardbevingen', oftewel aardbevingen veroorzaakt door menselijk handelen. Ook dit aantal is gedaald in vergelijking met eerdere jaren, in 2023 waren het er 43. De andere vier van de veertig waren bij kleinere gasvelden: een in Drenthe en drie in Groningen. Met het dichtdraaien van de gaskraan neemt het aantal aardbevingen in het noorden van het land al meerdere jaren af.

Gaswinning in het Groningenveld moest in oktober 2023 stoppen. Het huidige kabinet heeft afgesproken dat "geen Gronings gas" meer zou worden gewonnen. Begin december maakte klimaatminister Sophie Hermans echter bekend dat de NAM tot 2032 mag doorgaan met het winnen van gas bij het Groningse dorp Warffum. Het leidde tot verontwaardiging bij de oppositie en in Groningen. Het kabinet zei dat de afspraak over het Groningenveld ging, niet over de kleinere velden in de provincie.

De zeven natuurlijke aardbevingen vonden plaats in het zuiden van het land. Deze werden veroorzaakt door platentektoniek, ofwel het schuiven van aardplaten. De zwaarste dit jaar was bij Roosteren in Limburg en had een kracht van 1.7. De zwaarste geïnduceerde aardbeving was bij Garsthuizen in Groningen, die had een kracht van 2.2.

Meer uit Binnenland

Man neergeschoten in centrum Rotterdam, met spoed naar ziekenhuis

ROTTERDAM (ANP) - In het centrum van Rotterdam is zaterdagochtend vroeg een man neergeschoten. Hij is met spoed naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.

1 uur geleden
Politie houdt verdachte aan na steekincident in Helmond

HELMOND (ANP) - Twee bewoners zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan het Soesterbergplein in Helmond. Dat meldt de politie op X.

8 uur geleden
Harde kern ADO belooft Den Haag bescherming tegen Gen Z-betogers

DEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.

11 uur geleden
Zeehondencentrum WEC stelt faillissementsaanvraag voorlopig uit

LAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.

12 uur geleden
Doorbraak cold case: man (57) opgepakt voor verkrachting in 1994

SINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.

14 uur geleden
Stationsgebouw Vught verplaatst naar nieuwe plek

VUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.

15 uur geleden
Bezoekster kerstshow Duiven overleden na roltrapincident

DUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.

15 uur geleden