AEX zet opmars voort onder aanvoering DSM-Firmenich
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak zette vrijdag de opmars voort. Speciaalchemiebedrijf DSM-Firmenich voerde de stijgers aan met een plus van bijna 2 procent. Beleggers reageerden onder meer op cijfers uit China, waar de winkelverkopen en de industriƫle productie sterker dan verwacht zijn gestegen.
Daarnaast kauwden beleggers nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die verhoogde donderdag voor de tiende keer op rij de rente tot 4 procent om de inflatie aan te pakken. Dat is het hoogste niveau ooit. Op de financiƫle markten wordt gehoopt dat dit de laatste verhoging zal zijn. Die hoop zorgde donderdag al voor flinke koerswinsten.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 747,40 punten. Een dag eerder won de hoofdindex al ruim 1 procent. De MidKap won 0,9 procent tot 868,15 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,4 procent.
Heineken
In de chipsector verwerken beleggers de succesvolle beursgang van Arm. Het Britse chipbedrijf schoot donderdag bij de beursgang in New York bijna 25 procent omhoog. De Nederlandse chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren echter tot dik 3 procent. Persbureau Reuters meldde dat de Taiwanese chipproducent TSMC zijn leveranciers zou hebben gevraagd de leveringen van chipapparatuur te vertragen.
Heineken klom 0,8 procent. Het drankenconcern gaat 430 miljoen euro investeren in een nieuwe brouwerij in Mexico. Volgens topman Dolf van den Brink is Mexico een van de belangrijkste markten voor Heineken en is de investering van strategisch belang.
KPN
KPN won 0,2 procent. Toezichthouder ACM liet weten niet zomaar akkoord te gaan met de overname van Youfone door KPN. Met die deal van 200 miljoen euro lijft KPN een belangrijk budgetmerk voor mobiele telefonie in, waardoor te veel concurrentie kan wegvallen. Om die reden gaat de ACM de overname uitgebreider onderzoeken.
Exor klom 0,2 procent. Donderdag was het Italiaanse investeringsbedrijf de sterkste stijger in de AEX met een winst van 5 procent na goed ontvangen halfjaarcijfers.
Koopadvies
Biotechnoloog Pharming steeg 4 procent dankzij een koopadvies door Kempen. In Stockholm zakte H&M dik 2 procent, na tegenvallende verkopen van de Zweedse kledingwinkelketen tijdens de zomermaanden.
De euro was 1,0655 dollar waard, tegen 1,0661 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 90,71 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 94,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
18 minuten geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
49 minuten geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
53 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
5 uur geleden