AEX zakt verder weg door mogelijk verbod op Russische olie
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index zakte maandag verder weg na de forse verliesbeurt op vrijdag. De beurshandel wordt opnieuw gedomineerd door de oorlog in Oekraïne en de zorgen over de impact van het conflict op de wereldeconomie. De olieprijzen schoten daarbij verder omhoog na berichten dat de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten overwegen Russische olie te boycotten.
De olieprijs bereikte het hoogste niveau sinds 2008. Brentolie werd 9 procent duurder op 128,70 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 8,3 procent tot 125,26 dollar per vat. Sinds Rusland Oekraïne is binnengevallen zijn de olieprijzen met ruim een derde gestegen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken liet zondag weten dat er serieus wordt gepraat met de bondgenoten over een ban. Japan heeft al aangegeven mee te doen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,8 procent in het rood op 659,52 punten. Vrijdag raakte de graadmeter al 4,8 procent kwijt. De MidKap daalde 4,6 procent tot 900,44 punten. De beurs in Parijs zakte 3,9 procent en Londen verloor 1,5 procent. De DAX in Frankfurt kelderde 4 procent. De Duitse beurs raakte vorige week al 10 procent aan waarde kwijt. Londen verloor 1,6 procent. De aandelenmarkt in Moskou blijft in ieder geval tot en met dinsdag dicht.
ING
ING, die van de Nederlandse bank het grootste risico loopt door de oorlog in Oekraïne, kreeg opnieuw een tik van 7 procent, na de koersval 10 procent op vrijdag. De olieproducenten profiteerden van de hogere olieprijzen. In Londen klom BP 5 procent en in Amsterdam dikte Shell ruim 5 procent aan. Shell, de enige stijger in de AEX, liet daarbij afgelopen weekeinde weten de winst op goedkoop ingekochte Russische olie te bestemmen voor humanitaire hulp aan Oekraïne.
Heineken zakte 4,6 procent. De bierbrouwer verklaarde te stoppen met zijn export naar Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Ook zijn alle nieuwe investeringen in het land stopgezet. De Russische markt vertegenwoordigt evenwel minder dan 2 procent van de wereldwijde omzet van Heineken.
Air France-KLM
In de MidKap kelderde Vopak 14 procent. Analisten van Jefferies haalden het tankopslagbedrijf van de kooplijst. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM leverde 13 procent in door het vooruitzicht van nog hogere brandstofkosten.
De euro was 1,0885 dollar waard, tegenover 1,0911 dollar op vrijdag. De prijs van goud ging verder omhoog. Het edelmetaal dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt beschouwd, werd 1,5 procent duurder op 1997 dollar per troy ounce (31,1 gram).
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
33 minuten geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
10 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
10 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
13 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
14 uur geleden