Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX verder onder druk door mogelijk verbod olie uit Rusland

AEX verder onder druk door mogelijk verbod olie uit Rusland

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index lijkt maandag verder weg te zakken na de zware koersval op vrijdag. De beurshandel wordt opnieuw vooral gedomineerd door de oorlog in Oekraïne en de zorgen over de impact van het conflict op de wereldeconomie. De olieprijzen schoten daarbij verder omhoog na berichten dat de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten overwegen Russische olie te boycotten. Een tegenvallende groeidoelstelling voor de Chinese economie voor dit jaar zorgt daarbij voor extra druk.

De hoofdindex op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een verlies van zo'n 1,5 procent na de daling van 4,8 procent op vrijdag. Ook elders Europa zullen naar verwachting in het rood openen. De aandelenmarkten in Azië gingen maandag hard omlaag. In Tokio sloot de Nikkei 2,9 procent. De aandelenmarkt in Moskou blijft in ieder geval tot en met dinsdag gesloten.

De beurs in Shanghai noteerde tussentijds ruim 2 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong zakte dik 3 procent. De Chinese regering liet afgelopen weekeinde weten voor 2022 te mikken op een economische groei van 5,5 procent. Dat is het laagste percentage in meer dan dertig jaar tijd en volgens economen zal het zelfs een hele opgave worden om aan deze groeidoelstelling te voldoen.

Olieprijs

De olieprijs bereikte het hoogste niveau sinds 2008. Brentolie werd 9 procent duurder op 128,70 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg 8,3 procent tot 125,26 dollar. Sinds Rusland Oekraïne is binnengevallen zijn de olieprijzen met ruim een derde gestegen.

Op het Damrak staat Shell in de belangstelling. Het olie- en gasconcern liet afgelopen weekeinde weten de winst op goedkoop ingekochte Russische olie te bestemmen voor humanitaire hulp aan Oekraïne.

Heineken

Heineken verklaarde te stoppen met zijn export naar Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Ook zijn alle nieuwe investeringen in het land stopgezet, bevestigde de brouwer na berichtgeving door onder meer NRC. Heineken maakt in Rusland onder andere de bieren Zhigulevskoe en Oxota voor de lokale markt. Met circa 1800 werknemers is het bedrijf naar eigen zeggen de derde brouwer van het land. De Russische markt vertegenwoordigt evenwel minder dan 2 procent van de wereldwijde omzet van Heineken.

De euro was 1,0892 dollar waard, tegenover 1,0911 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

China wil eerlijke samenwerking met Amerikanen na TikTok-deal

BEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.

33 minuten geleden
Duitse Groenen pleiten voor realtime prijsapp voor supermarkten

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.

3 uur geleden
Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

16 uur geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

16 uur geleden
Hogere productie muntgeld eurozone door toetreding Bulgarije

FRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.

19 uur geleden
Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

19 uur geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

19 uur geleden