Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX toont voorzichtig herstel, focus op Fed en inflatie

AEX toont voorzichtig herstel, focus op Fed en inflatie

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak toonde woensdag een voorzichtig herstel, na de verliesbeurt een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan de nieuwe slotrecords van de S&P 500-index en techbeurs Nasdaq op Wall Street. Die records werden veroorzaakt door een sterke koerswinst van Apple. De iPhone-maker steeg ruim 7 procent tot een nieuw recordniveau, na de onthulling van nieuwe functies op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

De beurshandel staat verder vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve, dat na sluiting van de Europese markten bekend wordt gemaakt. Voordat de Amerikaanse centrale bank de uitkomsten van zijn tweedaagse beleidsvergadering naar buiten brengt, worden nog nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten gepubliceerd. Het komt niet vaak voor dat het rentebesluit en de inflatie op dezelfde dag op het programma staan.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 924,70 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 901,58 punten. De index van middelgrote bedrijven zakte een dag eerder nog 1,6 procent. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt wonnen tot 0,5 procent.

Rentetarief

Algemeen wordt verwacht dat de Fed het rentetarief in de VS nu nog ongewijzigd zal laten. Het Amerikaanse inflatiecijfer, dat voor de opening van de New Yorkse beurzen verschijnt, geeft echter mogelijk meer inzicht in de toekomstige renteplannen van de centrale bank. Beleggers hopen dat de Fed na de zomer de rente zal gaan verlagen en zullen dan ook vooral letten op wat voorzitter Jerome Powell gaat zeggen over het toekomstige rentepad. De Fed komt ook met nieuwe groeiramingen voor de Amerikaanse economie.

Techinvesteerder Prosus, betaalbedrijf Adyen en olie- en gasconcern Shell waren de sterkste stijgers in de AEX, met winsten tot 0,9 procent. Verffabrikant AkzoNobel stond onderaan, met een min van 0,5 procent.

Gistextractactiviteiten

Dsm-firmenich daalde 0,4 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf verkoopt zijn gistextractactiviteiten aan de Franse gistfabrikant Lesaffre. Een verkoopprijs werd niet bekendgemaakt. De activiteiten maken deel uit van de divisie Taste, Texture & Health van dsm-firmenich en zijn goed voor een jaaromzet van zo'n 120 miljoen euro.

De euro was 1,0737 dollar waard, tegen 1,0730 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,8 procent duurder op 78,52 dollar per vat. Brentolie steeg 0,6 procent in prijs tot 82,42 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Zakenbank Jefferies stijgt op Wall Street door overnamespeculatie

NEW YORK (ANP) - Jefferies Financial Group behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Volgens zakenkrant Financial Times werkt de Japanse kredietverstrekker Sumitomo Mitsui Financial Group (SMFG) aan plannen voor een mogelijke overname van de Amerikaanse investeringsbank. Jefferies is een belangrijke partner van SMFG en het Japanse bedrijf heeft al een groot belang in de Amerikaanse bank. Het aandeel Jefferies, dat dit jaar ongeveer een derde in waarde is gedaald, steeg meer dan 4 procent.

12 minuten geleden
VW roept bijna 100.000 elektrische auto's terug om accuprobleem

WOLFSBURG (ANP/RTR) - Volkswagen roept bijna 100.000 elektrische auto's terug vanwege problemen met batterijmodules, maakte de Duitse transportautoriteit KBA dinsdag bekend.

15 minuten geleden
Iran heeft gaslevering aan Turkije gestopt, meldt Bloomberg

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft de export van aardgas naar Turkije stopgezet, nadat Israël vorige week het South Pars-gasveld had aangevallen. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. South Pars is het grootste gasveld ter wereld, Iran deelt het veld met Qatar.

17 minuten geleden
Boerenorganisaties EU en Australië niet blij met vrijhandelsdeal

BRUSSEL (ANP) - Brancheverenigingen voor boeren uit Europa en Australië hebben hun onvrede geuit over het vrijhandelsakkoord dat de Europese Unie en Australië afgelopen nacht sloten. Daarin is onder meer afgesproken dat Australië de komende jaren meer rundvlees naar de EU mag exporteren en dat een deel wordt vrijgesteld van importheffingen. Ook de uitvoer van suiker en lamsvlees naar de EU wordt eenvoudiger.

1 uur geleden
Ondernemers: snel maatregelen nodig voor impact Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Ondersteuning voor Nederlandse bedrijven en medewerkers kan niet wachten tot de besluitvorming in augustus rond Prinsjesdag, zoals het kabinet van premier Rob Jetten vorige week aankondigde. Daarvoor waarschuwen MKB Nederland en VNO-NCW. De ondernemersorganisaties pleiten onder meer voor een tijdelijk publiek fonds voor bedrijven die liquiditeitsproblemen hebben. Daar kunnen bedrijven geld lenen om deze periode door te kunnen komen, aldus de belangenbehartigers.

1 uur geleden
DNB: oorlog kan inflatie flink stuwen en groei economie drukken

AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan de inflatie in Nederland flink aanjagen en de economische groei ondermijnen. Dat voorziet De Nederlandsche Bank (DNB), die dinsdag verschillende scenario's heeft geschetst. Toch verwacht de centrale bank niet dat de impact zo groot wordt als tijdens de energiecrisis van 2022 na de Russische inval in Oekraïne.

1 uur geleden
Sleijpen: verstandig dat kabinet nog wacht met energiecompensatie

AMSTERDAM (ANP) - Het is verstandig dat het kabinet nog niet meteen een besluit heeft genomen over eventuele compensatie voor huishoudens van de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen. Dat zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) dinsdag bij de presentatie van het jaarverslag van de centrale bank.

1 uur geleden