AEX stijgt onder aanvoering Ahold, blik beleggers blijft op Israël
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde maandag weer wat op na de verliesbeurt op vrijdag. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen, met een winst van ruim 1 procent. Chipbedrijf ASMI sloot de rij met een min van 0,7 procent. Beleggers blijven vooral de ontwikkelingen rond de strijd in Israël en de Gazastrook in de gaten houden.
Israël heeft meer dan een miljoen mensen in het noorden van de Gazastrook opgeroepen naar het zuiden te vertrekken in afwachting van een grootschalig grondoffensief tegen Hamas in de regio. Volgens het Israëlische leger is er een vluchtroute ingesteld.
De Amerikaanse president Joe Biden zei zondagavond in een interview op zender CBS dat Israël een grote fout zou maken als het land de Gazastrook opnieuw zou bezetten. Het gebied moet volgens hem worden bestuurd door "een Palestijnse overheid". Biden vindt wel dat Hamas uitgeschakeld moet worden, maar dat er ook een pad moet zijn naar een Palestijnse staat.
MidKap en AEX
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 735,36 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 813,65 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,3 procent.
Heijmans won 4 procent na een positief eindvonnis in de Wintrack II-zaak. Het bouwconcern ging in 2021 in hoger beroep tegen de uitspraak van de Raad van Arbitrage over de ontbinding van twee contracten. Deze contracten waren door TenneT aan de combinatie Heijmans-Europoles gegund en betroffen de realisatie van Wintrack-II hoogspanningsmasten. De Raad van Arbitrage heeft nu in hoger beroep geoordeeld dat TenneT beide overeenkomsten niet mocht ontbinden. De bouwer had voor de zaak een voorziening van 15 miljoen euro getroffen, die nu grotendeels vrijvalt.
Vivoryon en TomTom
Vivoryon klom 3 procent. De biotechnoloog, die een alzheimermedicijn in ontwikkeling heeft, kreeg een koopadvies van de Amerikaanse investeringsbank Jefferies. TomTom zakte 2 procent. Vrijdag verloor de navigatiespecialist al ruim 9 procent na tegenvallende resultaten.
De euro was 1,0525 dollar waard, tegen 1,0503 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 87,35 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 90,41 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR) - Wall Street is donderdag met verliezen gesloten. Amerikaanse beleggers maakten zich vooral zorgen over een fikse toename van de olieprijzen. Die stijging werd aangewakkerd door onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze kende zijn zesde dag en er is geen uitzicht op een einde van het conflict. De vrees is juist dat de strijd zich ook nog naar andere landen kan uitbreiden.
27 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - Shell heeft zijn intentie om nieuwe kansen in Venezuela te benutten formeel laten vastleggen. Donderdag sloot het olie- en gasconcern daarvoor verschillende deals met de regering van interim-president Delcy Rodríguez.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van 24 Amerikaanse staten spant een rechtszaak aan tegen de recent door president Donald Trump opgelegde importheffingen van 10 procent. Volgens de staten mag Trump de streep die het Amerikaanse hooggerechtshof onlangs zette door veel van zijn eerdere heffingen, niet omzeilen door zich op een andere wet te beroepen.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Bouwconcern VolkerWessels verzet zich tegen twee boetes van samen 480.000 euro die twee dochterbedrijven onlangs kregen voor de omkoping van een politicus in Sint Maarten. Ook een voormalige directeur, die een geldstraf kreeg van 30.000 euro voor zijn rol bij de corruptie, heeft hoger beroep aangetekend.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement en de lidstaten hebben donderdag overeenstemming bereikt over een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Een omschrijving als vegetarische kip mag straks niet meer worden gebruikt. Dat geldt ook voor combinaties met bijvoorbeeld steak of bacon. Aanduidingen als veggieburger of vegaworst blijven wel toegestaan.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
5 uur geleden