AEX stijgt onder aanvoering Ahold, blik beleggers blijft op Israël
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde maandag weer wat op na de verliesbeurt op vrijdag. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen, met een winst van ruim 1 procent. Chipbedrijf ASMI sloot de rij met een min van 0,7 procent. Beleggers blijven vooral de ontwikkelingen rond de strijd in Israël en de Gazastrook in de gaten houden.
Israël heeft meer dan een miljoen mensen in het noorden van de Gazastrook opgeroepen naar het zuiden te vertrekken in afwachting van een grootschalig grondoffensief tegen Hamas in de regio. Volgens het Israëlische leger is er een vluchtroute ingesteld.
De Amerikaanse president Joe Biden zei zondagavond in een interview op zender CBS dat Israël een grote fout zou maken als het land de Gazastrook opnieuw zou bezetten. Het gebied moet volgens hem worden bestuurd door "een Palestijnse overheid". Biden vindt wel dat Hamas uitgeschakeld moet worden, maar dat er ook een pad moet zijn naar een Palestijnse staat.
MidKap en AEX
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 735,36 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 813,65 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,3 procent.
Heijmans won 4 procent na een positief eindvonnis in de Wintrack II-zaak. Het bouwconcern ging in 2021 in hoger beroep tegen de uitspraak van de Raad van Arbitrage over de ontbinding van twee contracten. Deze contracten waren door TenneT aan de combinatie Heijmans-Europoles gegund en betroffen de realisatie van Wintrack-II hoogspanningsmasten. De Raad van Arbitrage heeft nu in hoger beroep geoordeeld dat TenneT beide overeenkomsten niet mocht ontbinden. De bouwer had voor de zaak een voorziening van 15 miljoen euro getroffen, die nu grotendeels vrijvalt.
Vivoryon en TomTom
Vivoryon klom 3 procent. De biotechnoloog, die een alzheimermedicijn in ontwikkeling heeft, kreeg een koopadvies van de Amerikaanse investeringsbank Jefferies. TomTom zakte 2 procent. Vrijdag verloor de navigatiespecialist al ruim 9 procent na tegenvallende resultaten.
De euro was 1,0525 dollar waard, tegen 1,0503 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent minder op 87,35 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 90,41 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/RTR) - De wereldwijde voedselprijzen zijn vorige maand voor de tweede maand op rij gedaald. Dat kwam voornamelijk door ruime voorraden, heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) vrijdag bekendgemaakt.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - InPost behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Poolse pakketkluisjesbedrijf heeft opnieuw een recordkwartaal achter de rug. Ook voor het huidige kwartaal voorziet het bedrijf verdere groei van het aantal pakketten. InPost bevestigde daarnaast de omzetverwachting voor het hele jaar. Wel werd het bedrijf wat voorzichtiger over de winstgroei dit jaar door de extra investeringen in het Verenigd Koninkrijk. Het aandeel steeg 1,8 procent.
2 uur geledenROERMOND (ANP) - Funderingsspecialist Sif waarschuwt dat nieuwe windmolenprojecten moeilijk op gang komen. Door lastige marktomstandigheden worden projecten uitgesteld of geannuleerd. "De markt blijft uitdagend met een beperkt aantal nieuwe aanbestedingen, en het Verenigd Koninkrijk en Europese landen die moeite hebben om succesvolle grootschalige aanbestedingen te organiseren", zegt topman Fred van Beers van het in palen voor windmolens gespecialiseerde bedrijf vrijdag bij de kwartaalcijfers.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De komst van de nieuwe game uit de populaire reeks Grand Theft Auto is opnieuw uitgesteld. Gamebedrijf Take-Two Interactive Software zegt dat Grand Theft Auto VI (GTA VI) in november volgend jaar zal verschijnen. Eigenlijk had het misdaadspel dit najaar moeten uitkomen, maar de release was al een keer verschoven naar mei 2026.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in oktober onverwacht afgenomen. De uitvoer naar de Verenigde Staten daalde opnieuw door de hernieuwde handelsspanningen tussen de twee economische grootmachten in de weken voor de ontmoeting van de Chinese president Xi Jinping en zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump.
4 uur geledenBREDA (ANP) - De leverancier van chat- en betaaldiensten CM.com wijst het overnamebod van softwarebedrijf Bird af. Het bestuur van het Bredase bedrijf vindt de overnameprijs van 166 miljoen euro te laag. Ook vinden de directie en de raad van commissarissen van CM.com dat het overnamevoorstel te weinig "tastbare en materiële waarde op de lange termijn" biedt voor klanten, werknemers en aandeelhouders.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in september meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in september 2024. In augustus gaven consumenten 1,3 procent meer uit.
5 uur geleden