AEX sluit weer boven 1000 punten na opluchting over Groenland
AMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
De Amerikaanse president Donald Trump zei woensdag in Davos dat hij Groenland niet met geweld zou innemen. Trump trok later ook zijn dreigement van een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer in. Dat deed hij na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte, waarna Trump stelde dat er een raamwerk was opgezet voor een "toekomstige deal" rond Groenland.
De AEX eindigde donderdag 0,6 procent hoger op 1000,22 punten. Ook andere beursgraadmeters gingen omhoog. Zo steeg de MidKap, met daarin de middelgrote fondsen aan het Damrak, 2,7 procent naar 986,31 punten. In Londen, Parijs en Frankfurt wonnen de belangrijkste graadmeters tot 1,2 procent. Wereldwijd leken beleggers zich donderdag ook op te trekken aan nieuwe economische data en opmerkingen van Nvidia-topman Jensen Huang die het enthousiasme voor de handel in kunstmatige intelligentie aanwakkerden.
ArcelorMittal
Grootste winnaar in de AEX was ArcelorMittal met een plus van ruim 6 procent. Analisten van zakenbank Citi kwamen met een flinke verhoging van het koersdoel voor het staalconcern. Ook heropende het bedrijf gesprekken over een mogelijke verkoop van zijn Zuid-Afrikaanse tak. Shell (min 2,1 procent) eindigde onderaan de rij, terwijl de olieprijzen te midden van het afnemen van de geopolitieke spanningen ook zo'n 2 procent inleverden.
In de MidKap viel biotechnoloog Pharming op met een koerswinst van ruim 11 procent. Daarnaast was Allfunds met een plus van bijna 4 procent een duidelijke winnaar. De Duitse beursuitbater Deutsche Börse heeft een akkoord bereikt met het bestuur van Allfunds om het Spaanse investeringsplatform over te nemen voor 5,3 miljard euro. In november lieten de partijen al weten exclusieve overnamegesprekken te voeren. In de MidKap was er geen enkel fonds dat beurswaarde inleverde.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.
5 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
5 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
6 uur geleden