AEX opent iets lager na speech Fed-voorzitter over rente
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag iets lager aan de nieuwe handelsweek begonnen. Beleggers in Europa kauwden na op de opmerkingen van voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve op vrijdag over de rente. Volgens Powell is het nog te vroeg om te speculeren over een renteverlaging in de Verenigde Staten.
De AEX noteerde in de vroege handel licht in de min op 770,76 punten. De MidKap won 0,3 procent tot 868,54 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Londen daalden tot 0,4 procent. De DAX in Frankfurt stond een fractie in het rood.
Powell verklaarde in een speech in Atlanta na het slot van de Europese beurshandel dat de rente in de Verenigde Staten "ver in restrictief terrein is". Op de financiële markten wordt in toenemende mate verwacht dat de Fed in maart al kan gaan beginnen met het verlagen van de rente.
Banenraport
Vrijdag komt het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid naar buiten. Dat rapport is van groot belang voor het rentebeleid van de Fed. Bij een sterk afkoelende arbeidsmarkt kan de centrale bank eerder geneigd zijn om de rente te verlagen om zo de economie te stimuleren.
Informatieleverancier Wolters Kluwer was koploper in de AEX met een koerswinst van 2,8 procent. Beleggingsbedrijf Dreyfus International Stock Fund heeft een belang genomen in Wolters Kluwer.
Shell en Corbion
Olie- en gasconcern Shell was hekkensluiter in de hoofdindex op Beursplein 5 met een min van 1,5 procent. Chemicaliëndistributeur IMCD zakte 0,9 procent na een adviesverlaging door de Amerikaanse bank JPMorgan.
In de MidKap ging speciaalchemieconcern Corbion aan de leiding met een plus van 1,9 procent. Maritiem oliedienstverlener SBM Offshore sloot de rij bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een verlies van 1,4 procent.
Olie en euro
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde maandagochtend met 1 procent tot 73,35 dollar en Brentolie werd ook 1 procent goedkoper, op 78,10 dollar per vat. De euro was 1,0867 dollar waard, tegen 1,0883 dollar bij het sluiten van de Europese beurzen op vrijdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
12 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
13 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
13 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
16 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
17 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
17 uur geleden