AEX lijkt licht lager te beginnen na sterke start 2023
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak lijkt dinsdag licht lager te openen na het sterke begin van 2023. De hoofdindex veerde tijdens de eerste handelssessie van het jaar 1,8 procent op, na een teleurstellend 2022. De Europese markten draaiden echter nog niet op volle toeren aangezien Londen en veel Aziatische beurzen nog gesloten bleven. Ook op Wall Street hadden beleggers maandag nog een vrije dag. Dinsdag zijn alle beurzen weer open.
De Nikkei in Tokio sloot dinsdag vrijwel vlak en de Chinese beurzen begonnen met winsten aan de eerste handelsdag van 2023. De Hang Seng-index in Hongkong boekte een tussentijdse winst van 1,9 procent. Vooral de Chinese makers van elektrische auto's lieten stevige koerswinsten zien. Maandag gingen de autofabrikanten in Europa en Zuid-Korea al flink vooruit door de hoop dat ze in de Verenigde Staten elektrische auto's kunnen verkopen met een subsidie van de Amerikaanse overheid.
De beurs in Shanghai klom 0,9 procent ondanks een verdere krimp van de Chinese industrie. Uit cijfers van onderzoeksbureau Caixin bleek dat de bedrijvigheid in de omvangrijke productiesector van China in december sterker dan verwacht is afgenomen door de coronagolf in het land. De activiteit in de sector laat al vijf maanden op rij een krimp zien. Afgelopen weekeinde kwam de Chinese overheid al met eigen cijfers over de industrie. Die wezen ook op een verdere krimp van de sector.
TIE Kinetix
Op het Damrak liet softwarebedrijf TIE Kinetix weten in het eerste kwartaal, dat liep tot eind december, voor een recordbedrag van 6 miljoen euro aan orders te hebben ontvangen. Vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield kondigde daarnaast aan de verkoop van Westfield Trumbull en Westfield South Shore te hebben afgerond. Deze Amerikaanse winkelcentra werden voor 196 miljoen dollar verkocht aan een investeringsmaatschappij.
De luchtvaartmaatschappijen staan ook in de belangstelling. Vakbonden bij KLM willen dat er op Europees niveau regels komen rond vluchten vanuit China. Volgens de bonden zijn er zorgen bij KLM-personeel over het grote aantal besmettingen in China. Verschillende Europese landen hebben al een testverplichting voor reizigers uit China, maar Nederland nog niet. De lidstaten van de Europese Unie praten woensdag over een gezamenlijke aanpak.
De euro en de dollar
De euro was 1,0653 dollar waard, tegen 1,0656 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 80,48 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 86,10 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
36 minuten geledenCHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.
6 uur geledenBAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.
18 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.
18 uur geleden