AEX licht omlaag na bereiken nieuwe recordstand
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omlaag. Beleggers deden het rustig aan na het bereiken van een nieuwe recordstand van de Amsterdamse hoofdindex op vrijdag. Ook wordt uitgekeken naar de resultaten van Nvidia, die later in de week naar buiten komen. Dat Amerikaanse bedrijf is momenteel de belangrijkste speler op het gebied van chips die worden gebruikt voor kunstmatige intelligentie (AI).
De verwachtingen voor de resultaten van Nvidia zijn hooggespannen. Vorige week overtrof de beurswaarde van het concern al die van grote bedrijven als webwinkelconcern Amazon en Google-moeder Alphabet. Alleen Apple en Microsoft zijn nog meer waard dan Nvidia. In Amsterdam komt deze week onder meer chiptoeleverancier en AEX-fonds Besi (min 1,2 procent) met cijfers.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 854,33 punten. Vrijdag steeg de hoofdindex nog 1,2 procent tot een nieuw slotrecord van 858,11 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 898,01 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren 0,3 procent. Londen bleef vrijwel onveranderd.
Chipsector
Beleggers kauwden daarnaast nog na op de sterker dan verwachte stijging van de Amerikaanse producentenprijzen, die vrijdag al voor koersdruk zorgde. De hogere prijzen die fabrikanten voor hun goederen rekenen, werken vaak met enige vertraging door in de consumentenprijzen waardoor de inflatie weer kan worden aangejaagd. Op Wall Street wordt overigens maandag niet gehandeld. De Amerikaanse markten blijven namelijk dicht voor Presidents' Day.
Naast Besi stonden de chipbedrijven ASML en ASMI in de staartgroep van de AEX, met minnen tot 1,5 procent. Telecomconcern KPN, bierbrouwer Heineken en olie- en gasproducent Shell stonden bovenaan, met plussen van 0,4 procent.
Koersdaling IMCD
IMCD daalde 0,6 procent na een kleine overname. De chemicaliëndistributeur koopt de activiteiten van het specialistische distributiebedrijf ResChem Technologies en ResChem Trust in Australië en Nieuw-Zeeland. ResChem telt vijftien medewerkers en heeft een jaaromzet van zo'n 15 miljoen euro.
In de MidKap stond investeringsplatform Allfunds onderaan met een verlies van 2,8 procent. Metalengroep AMG ging op kop met een winst van 1,9 procent.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0772 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent goedkoper op 78,82 dollar. Brentolie daalde 0,7 procent in prijs tot 82,92 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met rode cijfers gesloten, waarbij vooral flinke koersverliezen waren te zien in de chipsector. Ook softwareconcern Oracle stond bij de dalers op Wall Street na een bericht over het afketsen van een deal voor de financiering van een groot datacenter van het bedrijf.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag goedkeuring gegeven voor een grote aardgasdeal met Egypte. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Het gaat volgens Netanyahu om een deal ter waarde van bijna 35 miljard dollar waarbij de komende jaren gas aan Egypte wordt geleverd uit het grote gasveld Leviathan voor de kust van Israël.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
12 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
13 uur geleden