AEX licht hoger na door Nvidia aangedreven beursrally
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak leverde vrijdag een kleine openingswinst weer in. Beleggers deden het rustig aan na de beursrally een dag eerder, die volgde op de sterke resultaten van AI-chipbedrijf Nvidia. Vooral de chipbedrijven zoals ASML, ASMI en Besi lieten daardoor donderdag stevige winsten zien. Vrijdag verloren de drie Nederlandse chipbedrijven tot 1,1 procent.
Nvidia zelf sloot donderdag in New York ruim 16 procent hoger en zag de beurswaarde daarmee met 277 miljard dollar oplopen. Het was nog niet eerder voorgekomen dat een bedrijf er in een handelsdag zoveel aan beurswaarde bijkreeg. De totale beurswaarde van Nvidia nadert nu de 2 biljoen dollar.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 855,97 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 899,13 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,2 procent.
Sterkste stijger
ABN AMRO was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 0,7 procent. Voedings- en gezondheidsbedrijf DSM-Firmenich sloot de rij met een min van 1,2 procent.
In de MidKap daalde Galapagos 0,1 procent. Het biotechnologiebedrijf stelt het jaar 2023 te hebben afgesloten met een goede kaspositie van 3,7 miljard euro. Dankzij de verkoop van Jyseleca kwam de nettowinst afgelopen jaar uit op bijna 212 miljoen euro, tegen een verlies van 218 miljoen euro in 2022. Galapagos liet eerder al weten de activiteiten van ontstekingsremmer Jyseleca over te dragen aan het Italiaanse Alfasigma.
Tegenwind
Alfen zakte ruim 2 procent. De laadpalenmaker werd door investeringsbank Bryan Garnier van de kooplijst gehaald.
Brunel verloor ruim 5 procent. De detacheerder zag de omzet vorig jaar met 13 procent stijgen, terwijl het bedrijfsresultaat vrijwel onveranderd bleef. Volgens topman Jilko Andringa kampte het bedrijf in het laatste kwartaal met onverwachte tegenwind door het stopzetten van projecten in de windenergiesector. Ook vertraagde de Duitse markt in alle sectoren.
Kwartaalcijfers
De Britse bank Standard Chartered steeg 7 procent in Londen dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. Ook gaat de bank voor 1 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. In Frankfurt zakte Deutsche Telekom 2 procent na tegenvallende resultaten van het telecombedrijf.
De euro was 1,0828 dollar waard, tegen 1,0881 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 78,12 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 83,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
17 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden