AEX licht hoger na door Nvidia aangedreven beursrally
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak leverde vrijdag een kleine openingswinst weer in. Beleggers deden het rustig aan na de beursrally een dag eerder, die volgde op de sterke resultaten van AI-chipbedrijf Nvidia. Vooral de chipbedrijven zoals ASML, ASMI en Besi lieten daardoor donderdag stevige winsten zien. Vrijdag verloren de drie Nederlandse chipbedrijven tot 1,1 procent.
Nvidia zelf sloot donderdag in New York ruim 16 procent hoger en zag de beurswaarde daarmee met 277 miljard dollar oplopen. Het was nog niet eerder voorgekomen dat een bedrijf er in een handelsdag zoveel aan beurswaarde bijkreeg. De totale beurswaarde van Nvidia nadert nu de 2 biljoen dollar.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent lager op 855,97 punten. De MidKap daalde 0,4 procent tot 899,13 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,2 procent.
Sterkste stijger
ABN AMRO was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 0,7 procent. Voedings- en gezondheidsbedrijf DSM-Firmenich sloot de rij met een min van 1,2 procent.
In de MidKap daalde Galapagos 0,1 procent. Het biotechnologiebedrijf stelt het jaar 2023 te hebben afgesloten met een goede kaspositie van 3,7 miljard euro. Dankzij de verkoop van Jyseleca kwam de nettowinst afgelopen jaar uit op bijna 212 miljoen euro, tegen een verlies van 218 miljoen euro in 2022. Galapagos liet eerder al weten de activiteiten van ontstekingsremmer Jyseleca over te dragen aan het Italiaanse Alfasigma.
Tegenwind
Alfen zakte ruim 2 procent. De laadpalenmaker werd door investeringsbank Bryan Garnier van de kooplijst gehaald.
Brunel verloor ruim 5 procent. De detacheerder zag de omzet vorig jaar met 13 procent stijgen, terwijl het bedrijfsresultaat vrijwel onveranderd bleef. Volgens topman Jilko Andringa kampte het bedrijf in het laatste kwartaal met onverwachte tegenwind door het stopzetten van projecten in de windenergiesector. Ook vertraagde de Duitse markt in alle sectoren.
Kwartaalcijfers
De Britse bank Standard Chartered steeg 7 procent in Londen dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. Ook gaat de bank voor 1 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. In Frankfurt zakte Deutsche Telekom 2 procent na tegenvallende resultaten van het telecombedrijf.
De euro was 1,0828 dollar waard, tegen 1,0881 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 78,12 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent goedkoper, op 83,21 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
37 minuten geledenJERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.
2 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse Loterij kondigt een tweede rechtszaak aan tegen een aanbieder van een illegale goksite. De aanbieder van Staatsloterij en Lotto daagt de exploitanten en bestuurders achter onlinecasino Qbet voor de rechter. De Nederlandse Loterij wil dat die site op zwart gaat en ontoegankelijk blijft.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney is van plan om de komende weken tot duizend banen te schrappen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Onder meer de marketingafdeling wordt daardoor geraakt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De overheidsplannen om meer te investeren in defensie voeren de druk op de bouwcapaciteit van Nederland verder op. Kazernes, opslagplaatsen en oefenterreinen dingen om dezelfde aannemers, ingenieurs en installateurs die ook nodig zijn voor woningbouw, uitbreiding van het stroomnet en onderhoud aan bruggen en wegen. Daarmee vergroot de opgave vanuit het ministerie van Defensie de druk op een toch al krappe arbeidsmarkt in de bouwsector, meldt ABN AMRO in een nieuw rapport.
3 uur geleden