Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index voor het eerst boven historische stand van 1000 punten

AEX-index voor het eerst boven historische stand van 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs heeft de AEX-index donderdag voor het eerst in de geschiedenis de 1000 puntengrens bereikt. De hoofdindex, die sinds vorig jaar bestaat uit de dertig grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte een niveau aan van 1009,69 punten. Dat is de hoogste stand ooit. De belangrijkste beursindex van Nederland begon 2026 op 951,29 punten en is daarmee in de eerste twee weken van het nieuwe jaar ruim 5 procent in waarde gestegen. In heel 2025 won de AEX meer dan 8 procent.

De AEX brak in mei 2024 voor het eerst door de 900 puntengrens. In 2021 werd voor het eerst de 800 punten bereikt en tijdens het hoogtepunt van de internethausse begin deze eeuw brak de AEX al voor het eerst door de 700 puntengrens. Na het uiteenspatten van de internetzeepbel ging de koers hard omlaag en kelderde de AEX in maart 2003 naar een dieptepunt van 218 punten. Pas in 2021 keerde de index weer terug boven de 700 punten.

Bij de oprichting in 1983 bedroeg de stand van de AEX 100 punten. Dat was toen nog in guldens. Omgerekend in euro's bedroeg de beginstand 45,38 punten. In 1997 ging de AEX in guldens gerekend al een keer door de 1000 punten heen. Omgerekend naar euro's was de stand toen bijna 454 punten.

Aanhoudend optimisme AI

De AEX noteerde donderdag na een halfuur handelen 0,9 procent hoger op 1005,43 punten. De beurs in Frankfurt daalde 0,2 procent. Parijs en Londen bleven ongewijzigd.

De positieve stemming op het Damrak wordt onder meer veroorzaakt door het aanhoudende optimisme over de opkomst van toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Om die AI-toepassingen te laten draaien zijn veel chips nodig. De verwachte sterke vraag naar chips zorgde voor flinke koerswinsten bij de Nederlandse chipbedrijven ASML, Besi en ASMI in de eerste weken van 2026.

ASML kwart meer waard

Besi en ASMI zijn dit jaar tot nu toe al bijna een derde in beurswaarde gestegen. ASML werd ongeveer een kwart meer waard. Donderdag stegen Besi, ASMI en ASML tot ruim 9 procent, mede dankzij sterke winstcijfers van TSMC. De grote Taiwanese chipmaker, een belangrijke klant van de machines van ASML, bleef profiteren van de sterke vraag naar AI-chips en verwacht dit jaar flink te investeren.

JDE Peet's won 0,1 procent. Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper heeft officieel het overnamebod gelanceerd op het moederbedrijf van Douwe Egberts. Vorig jaar werd al bekend dat Keurig Dr Pepper het koffie- en theeconcern JDE Peet's wil kopen voor 15,7 miljard euro.

Meer uit Financieel

Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

50 minuten geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

1 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

4 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

4 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

4 uur geleden
Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

13 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

15 uur geleden