AEX-index nipt naar nieuw record, chipbedrijf Besi koploper
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index wist vrijdag zijn recordopmars van deze week iets verder aan te scherpen, ondanks een veel beter dan verwacht cijfer over de banenmarkt in de Verenigde Staten, waardoor de Amerikaanse centrale bank mogelijk nog langer kan wachten met het verlagen van de rente. Chiptoeleverancier Besi was koploper in de hoofdindex op het Damrak. Ook ING stond bij de winnaars na een koopadvies van de Britse bank Barclays.
De AEX eindigde licht hoger op 923,71 punten, na op woensdag en donderdag ook al met nieuwe recordstanden de handel uit te zijn gegaan. De MidKap daalde 1,2 procent tot 913,80 punten. Op de beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt stonden minnen tot 0,5 procent op de koersenborden.
Besi steeg 2,9 procent. Ook sectorgenoten ASMI (plus 1,8 procent) en ASML (plus 0,2 procent) gingen omhoog. Dat had mede te maken met een sterke omzetgroei van de grote Taiwanese chipproducent TSMC in mei dankzij een grote vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie en een herstel van de vraag naar smartphones.
ING won 0,3 procent en ABN AMRO ging 1,2 procent vooruit in de AEX. Levensmiddelenconcern Unilever werd door analisten van de investeringsbank Redburn Atlantic op de kooplijst gezet en klom 0,4 procent.
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich sloot de rij bij de hoofdfondsen met een verlies van 1,9 procent, gevolgd door muziekconcern Universal Music Group (UMG) dat 1,4 procent inleverde.
In de MidKap stond laadpalenfabrikant Alfen bovenaan met een winst van 2,6 procent. Advies- en ingenieursbureau Arcadis had een slechte dag bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een koersdaling van 5 procent.
In Zürich werd het Zwitserse softwarebedrijf Temenos ruim 5 procent hoger gezet na aankondiging van een nieuw aandeleninkoopprogramma van 200 miljoen frank, omgerekend 206 miljoen euro.
De euro noteerde op 1,0806 dollar tegen 1,0886 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,1 procent duurder op 75,63 dollar per vat. Brentolie kostte juist 0,1 procent minder, op 79,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.
1 uur geledenLAGOS (ANP/BLOOMBERG) - Nigeria beslist voortaan binnen enkele uren over aanvragen voor het heropenen van niet-actieve oliebronnen. De Nigeriaanse commissie die over de oliewinning gaat, had hiervoor meestal weken nodig. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Energiedeskundigen verwachten dat de oorlog in het Midden-Oosten de concurrentie tussen Azië en Europa om kortetermijnleveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verder aanwakkert. Ongeveer 20 procent van de wereldwijde leveringen van lng, veelal bestemd voor Azië, passeert normaal gesproken door de Straat van Hormuz. Deze belangrijke zeestraat is door Iran geblokkeerd.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat klaar om de rente in het eurogebied mogelijk in april al te verhogen als de inflatieschok door de oorlog in het Midden-Oosten uit de hand loopt. "We zijn bereid om, indien nodig, ons beleid tijdens elke vergadering aan te passen", zei ECB-president Christine Lagarde woensdag op een conferentie in Frankfurt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag verder omhoog. De stemming werd gesteund door hernieuwde hoop op vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump voeren de VS en Iran onderhandelingen en wil Teheran graag een vredesakkoord sluiten. Trump herhaalde ook zijn bewering dat de VS de oorlog in Iran al gewonnen hebben. Iran ontkent de gesprekken en volgens Iraanse staatsmedia onderhandelen de Amerikanen "met zichzelf".
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat mogelijk deze week een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat meldt de technieuwssite The Information. Met die beursgang zou dan 75 miljard dollar opgehaald moeten worden. Daarmee zou het de grootste beursgang ooit worden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel de Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken tot het laagste niveau in tien jaar, is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar. "Vooralsnog zijn er voldoende gasstromen van elders en is er voldoende voor Nederland", zegt een woordvoerster van Gasunie.
4 uur geleden