AEX-index licht omlaag door aanhoudende stijging olieprijs
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de verstoringen van de olietransporten uit de regio. De aangekondigde recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) is er vooralsnog niet in geslaagd de oliemarkt te kalmeren.
Het besluit van het IEA geeft volgens oliehandelaren juist aan hoe acuut het risico op een olietekort is en dat het agentschap niet gelooft dat de oorlog snel zal eindigen. De olieprijzen bleven daardoor stijgen. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de inflatie weer zullen aanwakkeren en dat de centrale banken de rente moeten verhogen om de prijsstijgingen onder controle te krijgen.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent lager op 998,30 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 986,32 punten. Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,7 procent.
Straat van Hormuz
Brentolie kostte 6,4 procent meer op 97,90 dollar per vat. Een vat Amerikaanse olie werd 5,5 procent duurder op 92 dollar na berichten dat Iran brandstoftanks heeft aangevallen in Bahrein. Ook zouden volgens persbureau Reuters twee olietankers in Iraakse wateren zijn aangevallen door Iraanse boten vol explosieven.
De belangrijke Straat van Hormuz, waar normaal gesproken een vijfde van de wereldwijde olie doorheen stroomt, blijft feitelijk afgesloten. Dat heeft ertoe geleid dat grote producenten in de Golfregio hun productie hebben verlaagd. De productieverlagingen hebben het IEA gedwongen om 400 miljoen olievaten vrij te geven, een historische vrijgave die aanzienlijk hoger is dan de vrijgave die volgde op de Russische inval in Oekraïne in 2022. Het wereldwijde verbruik van ruwe olie bedraagt meer dan 100 miljoen vaten per dag en kenners vrezen dat de olieprijzen zullen blijven stijgen totdat de Straat van Hormuz weer opengaat.
Voedings- en gezondheidsbedrijf dsm-firmenich (plus 1,2 procent) was de sterkste stijger in de AEX. Het bedrijf, dat donderdag een beleggersdag houdt in Londen, verwacht dat de omzet dit jaar zal groeien en de winstmarge iets zal verbeteren. In de vooruitzichten gaat het bedrijf ervan uit dat de oorlog in het Midden-Oosten geen lange of aanzienlijke impact zal hebben op de resultaten. Ook koopt het bedrijf voor 540 miljoen euro aan eigen aandelen in. Staalconcern ArcelorMittal sloot de rij met een min van 1,6 procent.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
24 minuten geledenETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardigekaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, verwacht zijn eerste diervrije kaaseiwitproducten volgend jaar op de markt te brengen in de Verenigde Staten. Dat laat de onderneming uit Etten-Leur woensdag weten nadat de Amerikaanse toezichthouder FDA bij een beoordeling geen bezwaren had.
26 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse minister van Financiën, John Healey, heeft zijn begroting van het Verenigd Koninkrijk aan het parlement gepresenteerd. Daarin kondigt hij onder meer een steunmaatregel aan voor huishoudens vanwege de hoge energieprijzen. Deze wordt betaald door een extra belasting op banken.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine winsten geopend in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Daarnaast komen na het slot van de handel op Wall Street kwartaalcijfers van Microsoft en Google-moeder Alphabet. De in New York genoteerde Nederlandse chipproducent NXP Semiconductors stond bij de verliezers in navolging van resultaten.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt verder en staat op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs nu op bijna 100 euro per megawattuur. De prijs klom woensdag ongeveer 3,5 procent tot 99,50 euro. Veel huishoudens zullen de hogere gasprijs gaan merken in de energierekening nu de vraag stijgt om woningen te verwarmen door de dalende temperaturen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Booking.com mag zijn medewerkers verplichten om minstens 40 procent van de werktijd op kantoor te zijn. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in een zaak tussen het boekingsplatform en de ondernemingsraad (or) over het nieuwe thuiswerkbeleid.
2 uur geleden