AEX-index licht omhoog na nieuwe records op Wall Street
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht hoger geopend. Beleggers putten moed uit de nieuwe recordstanden op Wall Street, maar deden het verder rustig aan na het stevige koersherstel een dag eerder. Naast de aanhoudende stroom bedrijfsresultaten houden beleggers de ontwikkelingen rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de gaten. Belangrijke handelspartners van de VS, waaronder de EU, hebben nog tot 1 augustus de tijd om een deal te sluiten en hoge importheffingen te voorkomen.
De Amsterdamse hoofdindex noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 916,78 punten. De MidKap won 0,5 procent tot 920,55 punten. Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,5 procent.
Donderdag klom de AEX 1,4 procent. Op weekbasis koerst de index af op een verlies van ongeveer 0,5 procent. Het Damrak stond deze week vooral in het teken van de groeiwaarschuwing van chipmachinemaker ASML. Die zorgde woensdag voor een koersval van het aandeel ASML en een fors verlies voor de AEX.
Shell sterkste stijger
Olie- en gasproducent Shell was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van 1,1 procent. ASML en ASMI stonden in de staartgroep, met minnen tot 1 procent. De chipbedrijven lieten donderdag nog een stevig herstel zien. Branchegenoot Besi (plus 0,3 procent) ging wel licht omhoog.
In de MidKap steeg Fagron 2,8 procent. Analisten van Oddo BHF verhoogden het koersdoel voor het apothekersbedrijf. Vastgoedinvesteerder WDP klom 2,1 procent dankzij een koopadvies van de Duitse zakenbank Berenberg.
Geopolitieke spanningen
Saab werd 13 procent meer waard in Stockholm. De Zweedse fabrikant van gevechtsvliegtuigen en militaire systemen verhoogde de verwachtingen voor het hele jaar na sterke kwartaalresultaten. Volgens topman Micael Johansson zorgen de toegenomen geopolitieke spanningen en hogere defensie-uitgaven van de NAVO-landen voor een aanzienlijke groei van de sector.
In Londen verloor Burberry 1,5 procent. Het Britse modemerk zag de omzet in het afgelopen kwartaal minder sterk dalen dan gevreesd. Wel waarschuwde het bedrijf voor de aanhoudende uitdagende economische omstandigheden.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Webwinkel bol heeft een twintigtal eclipsbrillen uit zijn assortiment verwijderd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens haar was het voor bol onmogelijk te garanderen dat ze aan de eisen voldoen.
9 uur geledenSAINT-OMER (ANP/BELGA) - In Frankrijk is een onderzoek geopend naar een incident met een ontplofte squishy, een populair antistressspeelgoed. Dat meldt het parket van Saint-Omer zondag. Onlangs liep een 8-jarig jongetje tweedegraads brandwonden op toen een squishy in zijn gezicht explodeerde.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple praat met CXMT over de mogelijkheden om geheugenchips af te nemen van die Chinese maker van halfgeleiders. Elke mogelijke deal ligt politiek echter zeer gevoelig, schrijft The Wall Street Journal zondag op basis van ingewijden.
11 uur geledenBOEKAREST (ANP/BLOOMBERG) - Opgeblazen rotsen en afzinkbakken helpen Roemenië om de energievoorziening aan de praat te houden. De inschatting is nu dat het land de tweede kernreactor van de Cernavoda-centrale zeker negen dagen langer kan laten draaien.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen die Chinese fabrikanten vragen voor hun producten zijn in juli voor het eerst sinds het uitbreken van de Iranoorlog minder hard gestegen. Volgens kenners is dit een teken dat de kostenstijgingen als gevolg van de blokkade van de Straat van Hormuz beginnen af te nemen.
14 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De topman van het Duitse defensieconcern Rheinmetall moet vanwege een reeks bedreigingen dag en nacht worden beveiligd. Toch weigert Armin Papperger zich te laten intimideren, heeft hij gezegd in een zondag gepubliceerd interview met het Duitse persbureau dpa. "Dit werk moet nu eenmaal gebeuren, en wie de druk niet aankan, hoort niet thuis in deze functie."
15 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De extreme hitte en langdurige droogte in Europa kan de economie hard raken. Triodos Bank schat dat het extreme zomerweer er zelfs voor kan zorgen dat de eerder voorspelde economische groei voor dit jaar volledig teniet wordt gedaan.
17 uur geleden