Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AEX-index herstelt zich van fors verlies bij opening

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.

Door de min van bijna 3 procent na de opening noteerde de AEX-index onder de 960 punten de laagste stand sinds begin januari. Aan het einde van de dag stond er een plus van 0,3 procent op de borden, met een stand van 983,00 punten. De MidKap verloor 1,2 procent tot 975,66 punten. Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 1 procent in.

Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de inflatie weer aanwakkeren en dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente moet gaan verhogen om de inflatie onder controle te krijgen. Voor de Iranoorlog werd nog verwacht dat de rente in het eurogebied waarschijnlijk onveranderd zou blijven op 2 procent. Inmiddels wordt rekening gehouden met twee renteverhogingen van een kwart procentpunt dit jaar.

Besi

Chiptoeleverancier Besi herstelde in de AEX-index met een winst van ruim 6 procent, na een min van ruim 17 procent vrijdag. De koersval volgde op ongunstige berichten over het gebruik van de hybrid bondingsystemen van Besi door grote chipbedrijven. Dat is een nieuwe techniek waarmee verschillende soorten chips kunnen worden gestapeld en met elkaar kunnen worden verbonden.

Shell volgde na Besi met een plus van 2,5 procent. Het concern profiteert al langer van de gestegen prijzen van olie en gas. Verder maakte Shell bekend de Amerikaanse dochterondernemingen Jiffy Lube en Premium Velocity Auto te verkopen voor 1,3 miljard dollar.

Amerikaanse olieprijs

De Amerikaanse olieprijs steeg maandag voor het eerst sinds de zomer van 2022 tot boven de 100 dollar per vat. Eerder op de dag ging het om een stijging van 30 procent, aan het einde van de handelsdag nog om 4 procent.

Staalconcern ArcelorMittal had last van de stijgende energiekosten en was de grootste daler in de AEX, met een verlies van 4 procent. Ook werd het aandeel door zakenbank JPMorgan van de kooplijst gehaald en op de verkooplijst gezet. In de MidKap zorgden de hoge brandstofkosten voor koersverliezen bij roestvrijstaalmaker Aperam (min 7 procent) en luchtvaartcombinatie Air France-KLM (min 4 procent). Aperam werd ook door JPMorgan van de kooplijst gehaald.

Meer uit Financieel

FAA: stoelen in honderden Boeings 737 MAX verkeerd geïnstalleerd

SEATTLE (ANP) - De stoelen in 453 Boeings van het type 737 MAX die in de Verenigde Staten zijn geregistreerd, zijn verkeerd geïnstalleerd en moeten worden gerepareerd. Dat zei de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA maandag.

2 uur geleden
Recordaantal woningen verkocht dit jaar, verwacht ING

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.

5 uur geleden
Recordaantal woningen verkocht dit jaar, verwacht ING

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal woningverkopen komt dit jaar op het hoogste niveau ooit te liggen, verwacht ING. Dat komt door het aanhoudend hoge aantal voormalige huurwoningen dat in de verkoop gaat en toenemende financiële mogelijkheden van kopers. Door het grotere aanbod blijft de stijging van de huizenprijs naar verwachting van de bank beperkt tot zo'n 3 procent.

5 uur geleden
Wall Street verdeeld door techzorgen en lagere olieprijs

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street hielden zich maandag gedeisd, vooral door aanhoudende zorgen over de technologiesector en de toenemende concurrentie uit China. De beurshandel kreeg wel steun van de gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran en een flinke daling van de olieprijzen. Daardoor moesten oliebedrijven terrein prijsgeven.

6 uur geleden
Philips verhoogt winstverwachting na meevaller importheffingen VS

AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn winstverwachting voor dit jaar licht verhoogd, nadat een terugbetaling van Amerikaanse importheffingen de resultaten in het tweede kwartaal een impuls gaf.

8 uur geleden
Nachtkijkermaker profiteert weer van sterke orderstroom defensie

ATHENE (ANP) - Theon International blijft als beursgenoteerd defensiebedrijf profiteren van de miljarden die Europa in zijn defensie steekt. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte een omzet van bijna 249 miljoen euro in de eerste helft van dit jaar, ruim 35 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.

8 uur geleden
Trump roept Federal Reserve op om rente te verlagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump riep de Amerikaanse centrale bank maandag op de rente te verlagen. Volgens hem zouden de Verenigde Staten de laagste rente ter wereld moeten hebben.

9 uur geleden