AEX flink onderuit, fusiebedrijf DSM-Firmenich grootste daler
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een stevig verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa gingen flink omlaag. Beleggers reageerden negatief op de verrassende verlaging van de kredietrating van de Verenigde Staten door kredietbeoordelaar Fitch. Grootste daler in de hoofdindex op Beursplein 5 was fusieconcern DSM-Firmenich na tegenvallende resultaten.
De AEX eindigde 1,4 procent in het rood op 775,03 punten. De MidKap daalde 1,3 procent tot 911,94 punten. De hoofdgraadmeters op de aandelenmarkten in Parijs, Londen en Frankfurt tekenden koersdalingen tot 1,4 procent op.
De grootste economie ter wereld raakte de hoogste kredietscore bij Fitch kwijt. Dit betekent dat Amerikaanse staatsobligaties in de ogen van Fitch niet meer tot de veiligste beleggingen behoren. Het is voor het eerst in meer dan tien jaar dat een van de toonaangevende ratingbureaus deze stap zet.
DSM-Firmenich
DSM-Firmenich bungelde onderaan de AEX met een min van ruim 6 procent. Het Nederlands-Zwitserse fusiebedrijf zag zoals verwacht de omzet en winst dalen in het tweede kwartaal. Het concern had eind juni al gewaarschuwd voor tegenvallende resultaten bij zijn vitamineactiviteiten.
Wolters Kluwer moest een verlies van 1,4 procent slikken. De informatieleverancier boekte meer omzet in de eerste zes maanden van het jaar en handhaafde zijn jaarverwachting. Analisten van de Belgische bank KBC Securities wezen echter op de gestegen personeelskosten in de eerste jaarhelft. Brouwer Heineken, informatieleverancier RELX en chipbedrijf ASMI waren de enige stijgers in de AEX met plusjes tot 0,3 procent.
JDE Peet's
In de MidKap zakte koffieconcern JDE Peet's 1,9 procent. Het moederbedrijf van Douwe Egberts verhoogde de omzet in de eerste jaarhelft licht dankzij prijsverhogingen. Het bedrijf werd wel wat voorzichtiger over de winstgevendheid dit jaar.
Kunstmestproducent OCI opende eveneens de boeken. Het bedrijf zag de omzet meer dan halveren in het tweede kwartaal en dook in de rode cijfers. OCI kampte vooral met lagere prijzen van stikstof en methanol, maar ziet verbeteringen in de tweede jaarhelft. Het bedrijf was koploper in de MidKap met een plus van 2,3 procent.
De euro was 1,0939 dollar waard, tegen 1,0963 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,5 procent minder op 79,34 dollar. Brentolie werd 2,2 procent goedkoper op 83,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het nieuwste model van ontwikkelaar OpenAI zal niet begin oktober worden gelanceerd, zoals gepland was. The Wall Street Journal meldde in de nacht van maandag op dinsdag dat er veiligheidszorgen zijn over het model GPT-6.1 Astra. Het wordt voorlopig niet beschikbaar gesteld aan gebruikers na interne testen, bevestigde het bedrijf achter ChatGPT.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
13 uur geleden