AEX begint vrijwel vlak aan mogelijk spannende handelsdag
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag vrijwel vlak begonnen aan een mogelijk spannende handelsdag. Alle ogen zijn gericht op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) en het Amerikaanse inflatiecijfer, die beide later op de dag bekend worden gemaakt. Het algemene prijspeil in de Verenigde Staten liep in april al flink op en voor mei wordt een nog sterkere stijging voorzien. Hoewel de centrale bankiers zich geen zorgen maken over de oplopende inflatie, vrezen beleggers dat het stimuleringsbeleid in de Verenigde Staten daardoor wel sneller dan verwacht zal worden afgebouwd en de rente eerder wordt verhoogd.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel een fractie hoger op 723,03 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 1066,03 punten. De graadmeters in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,3 procent. Londen klom 0,1 procent.
Sterkste stijgers in de AEX waren de chipbedrijven ASMI, ASML en Besi met winsten van meer dan 1 procent. Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield (min 2,3 procent) was de grootste daler. Beleggers namen wat winst in het aandeel na de recente sterke koersstijgingen.
KPN
KPN won 0,8 procent. Het telecomconcern en pensioenuitvoerder APG gaan samen meer huishoudens voorzien van glasvezel dan eerder gemeld. De reikwijdte van de samenwerking is iets vergroot en toegenomen met zo'n 75.000 huishoudens. In totaal gaan ze nu 750.000 huishoudens en zo'n 225.000 bedrijven aansluiten op het glasvezelnet.
In de MidKap ging Alfen (plus 2,2 procent) aan kop. De laadpalenfabrikant is geselecteerd als hoofdleverancier voor de uitrol van een landelijk netwerk van laadstations voor elektrische auto's in Italië. Basic-Fit zakte ruim 3 procent. De fitnessketen heeft bijna 304 miljoen euro opgehaald om de verdere groei van de onderneming te bekostigen. Het geld werd opgehaald met de uitgifte van zogenoemde converteerbare obligaties, die kunnen worden omgeruild in aandelen. Vastgoedfonds Eurocommercial Properties (min 5 procent) noteerde ex dividend.
ICT Group
ICT Group won 0,4 procent. De IT-dienstverlener heeft een minderheidsbelang in Greenflux verkocht aan Novofleet Verwaltungsgesellschaft. De verkoop levert een boekwinst op van 8,2 miljoen euro.
In Londen steeg BT Group ruim 1 procent. Kabel- en telecombedrijf Altice UK heeft een minderheidsbelang van iets meer dan 12 procent genomen in het Britse telecomconcern. Altice verklaarde daarbij geen plannen te hebben om BT volledig over te nemen.
De euro was 1,2166 dollar waard, tegen 1,2190 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent tot 69,55 dollar. Brentolie kostte ook 0,6 procent minder, op 71,79 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
12 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.
13 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.
15 uur geledenAUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
1 dag geleden