Adyen en Besi koplopers in hogere AEX, ING onderaan
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam liet donderdag een stevige winst zien onder aanvoering van fintechbedrijf Adyen en chiptoeleverancier Besi. De kleinere rentestap van de Federal Reserve wakkerde de hoop aan dat de periode van renteverhogingen snel ten einde loopt. De bereidheid om risico te nemen nam daardoor weer toe en beleggers stapten massaal in de snelgroeiende techbedrijven. Ook beter dan verwachte resultaten van Facebook-moeder Meta Platforms zorgden voor optimisme.
De Amerikaanse centrale bank verhoogde de rente dit keer met slechts een kwart procentpunt vanwege de afkoelende inflatie. Later op de dag komen de Europese Centrale Bank (ECB) en de Bank of England nog met hun rentebesluiten. Ook ging de aandacht uit naar de aanhoudende stroom van bedrijfsresultaten. Op het Damrak moest ING (min 5 procent) het ontgelden. De bank profiteerde in het slotkwartaal van 2022 van de hogere rentetarieven en boekte flink meer winst. Over het hele jaar was wel sprake van een winstdaling.
De resultaten van Shell (plus 2,2 procent) vielen wel in de smaak. Het olie- en gasconcern zag de jaarwinst ruimschoots verdubbelen tot een recordniveau van dik 42 miljard dollar dankzij de hogere brandstofprijzen. Ook gaat Shell voor 4 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen en keert het meer dividend uit.
ASMI
De AEX noteerde rond het middaguur 1,3 procent hoger op 757,30 punten. De MidKap klom 1 procent tot 1019,84 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1,5 procent.
Naast Adyen (plus 7 procent) en Besi (plus 5,6 procent) stond ASMI in de kopgroep, met een winst van 4,5 procent. Het chipbedrijf kondigde aan 100 miljoen dollar te investeren in zijn productie- en innovatiecentrum in Zuid-Korea. Chipmachinemaker ASML steeg 4,1 procent dankzij goed ontvangen resultaten van de Duitse chipfabrikant Infineon, die dik 7 procent won in Frankfurt.
Deutsche Bank
Deutsche Bank verloor 2 procent. De grootste bank van Duitsland boekte in 2022 de hoogste winst in vijftien jaar, maar beleggers hadden op meer gehoopt. De Spaanse branchegenoot Santander, die ook met cijfers kwam, won dik 5 procent.
In Stockholm kelderde Electrolux 10 procent. De grootste producent van huishoudelijke apparatuur ter wereld waarschuwde voor een omzetdaling dit jaar. Telecom Italia steeg 9 procent in Milaan. Het Italiaanse telecomconcern heeft een bod ontvangen van de Amerikaanse investeerder KKR op het vaste telefoonnetwerk van het bedrijf.
De euro was 1,0981 dollar waard, tegen 1,0912 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,3 procent in prijs tot 76,60 dollar. Brentolie kostte een fractie meer op 82,85 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/RTR/AFP) - Google heeft woensdag een nieuw AI-model uitgebracht. Het gaat om het langverwachte Gemini 4 Argon dat nog niet voor het grote publiek beschikbaar is.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De woningmarkt koelt volgend jaar sterker af dan verwacht. Dat meldt ABN AMRO in de nieuwste editie van de woningmarktmonitor. ABN AMRO trekt daarmee dezelfde conclusie als ING. De afkoeling wordt volgens de onderzoekers veroorzaakt door de gestegen hypotheekrente.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt nog altijd aan op een vertrek van Jerome Powell uit het bestuur van de Federal Reserve. Tijdens Powells termijn als voorzitter van de centrale bank greep Trump kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van een hoofdkantoor aan om hem onder druk te zetten. Hoewel een nieuw rapport Powell grotendeels vrijpleit, zegt Trump dat het ministerie van Justitie naar de kwestie moet kijken.
4 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Een rechtbank in de Amerikaanse stad Oakland heeft de weg vrijgemaakt voor de overname van mediaconcern Warner Bros. Discovery door branchegenoot Paramount Skydance. Een groep van twaalf staten spande een rechtszaak aan om die deal van 110 miljard dollar tegen te houden, maar trof vervolgens een schikking met Paramount. De rechter heeft die overeenkomst nu goedgekeurd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld gesloten. Techbedrijven behoorden tot de winnaars, maar aandelen van veel andere bedrijven daalden. Beleggers hadden aandacht voor nieuwe inflatiecijfers en hielden de rentes op langer lopende staatsobligaties in de gaten. Die zijn de afgelopen tijd sterk gestegen, wat voor nervositeit op de beurzen heeft gezorgd.
5 uur geledenHANNOVER (ANP) - Volkswagen wil het merendeel van de collectieve arbeidsovereenkomsten bij het autoconcern eind dit jaar opzeggen. Het bedrijf hoopt zo meerdere regelingen aan te kunnen passen als onderdeel van een grote kostenbesparingsronde. Vakbondsleiders reageren furieus en dreigen met stakingen.
5 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM en Lufthansa hebben allebei een verbeterd, definitief bod gedaan op een groot belang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Dat meldt Parpública, de beheerder van staatsdeelnemingen van Portugal. Naar verwachting valt halverwege oktober de beslissing.
6 uur geleden