Adyen en ASML blikvangers in groene AEX-index
AMSTERDAM (ANP) - Betalingsbedrijf Adyen en chipmachinemaker ASML waren woensdag de sterkste stijgers in de AEX-index in Amsterdam. Het sentiment op de beursvloeren in Europa was positief. Daarbij was de blik van veel beleggers gericht op Washington, waar Joe Biden als de 46e president van de Verenigde Staten wordt beëdigd.
Het presidentschap van Biden zal volgens topeconomen goed zijn voor de wereldwijde economie. De nieuwe president kondigde al een steunplan van 1,9 biljoen dollar voor de Amerikaanse economie aan. De harde koers van de regering-Trump tegen China zal naar verwachting onder Biden worden voortgezet.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot de sessie 1,2 procent hoger op 659,30 punten. De MidKap steeg 1 procent tot 979,04 punten. Londen, Frankfurt en Parijs klommen tot 0,7 procent.
Adyen was met een winst van dik 5 procent het best presterende AEX-fonds. Zwaargewicht ASML won 3 procent. De chipmachinefabrikant profiteerde in het coronajaar 2020 van de grote vraag naar chips voor thuiswerkspullen zoals smartphones en laptops en boekte meer winst. Ook dit jaar verwacht het bedrijf verder te groeien.
Maaltijdbezorgers
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway sloot met een winst van 2,2 procent. Maaltijdbezorgers worden naar verwachting uitgezonderd van de door het kabinet beoogde avondklok. Supermarktconcern Ahold Delhaize sloot de rij met een min van 1,4 procent. Door de avondklok moeten mogelijk honderden winkels van Albert Heijn eerder hun deuren sluiten. De vraag is of boodschappen wel na 20.30 uur bezorgd mogen worden.
Air France-KLM verloor 0,9 procent. Door het verplichten van sneltesten voor reizigers die naar Nederland willen komen, kan KLM mogelijk geen langeafstandsvluchten meer uitvoeren. Door ook vliegend personeel zo'n test op te leggen, loopt de luchtvaartmaatschappij het risico dat werknemers achterblijven. Ook vluchten naar bepaalde Europese bestemmingen worden onmogelijk.
Het Britse uitgeefconcern Pearson steeg bijna 9 procent dankzij een geruststellende handelsupdate. Het Amerikaanse Netflix, dat een notering heeft in Frankfurt, ging bijna 13 procent omhoog. Het streamingplatform overtrof afgelopen kwartaal de eigen verwachtingen.
De euro was 1,2107 dollar waard, tegen 1,2074 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 53,42 dollar. Brentolie werd 2 procent duurder op 56,20 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
47 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
2 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
22 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
22 uur geleden