Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocatenneef Taghi wilde 'niks met ontsnapping van doen hebben'

AMSTERDAM (ANP) - Youssef T., voormalig advocaat en neef van Ridouan Taghi, wilde "niks" met eventuele ontsnappingsplannen van zijn gedetineerde familielid van doen hebben. Hij voelde zich onder druk gezet en is op zoek geweest, zo verklaarde hij maandag op vragen van de rechtbank in Amsterdam, naar "manieren om er vanaf te komen". Hij bezwoer de rechtbank dat hij geen berichten van Taghi heeft doorgegeven aan handlangers buiten de muren van de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught, waar Taghi sinds december 2019 in voorarrest zit. Taghi is de hoofdverdachte in het grootscheepse liquidatieproces Marengo.

De rechtbank houdt maandag een inleidende zitting in de strafzaak tegen T. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem ervan dat hij de schakel is geweest tussen de gedetineerde Taghi en de buitenwereld en dat hij hem heeft geholpen bij het maken van plannen voor een gewelddadige uitbraak of ontsnapping en het voortzetten van drugshandel. Volgens T. is dat dus niet het geval geweest.

Het OM gelooft niets van zijn verhaal. "Meneer T. is vijf keer verhoord, maar eigenlijk zegt hij niets concreets. Hij probeert het een beetje af te zwakken, erom heen te draaien. Maar flink zijn en vertellen waar het om gaat, dat durft meneer niet."

Drie plannen

De vraag of Taghi een concreet plan had om te ontsnappen kon T. niet beantwoorden. "Ik kan er niks concreets over zeggen. Het was een gedachtespinsel, een plan, een idee." Volgens het OM werden er drie verschillende plannen ontwikkeld voor een gewelddadige uitbraak dan wel een ontsnapping. T. en zijn advocaten gaven aan dat T. zijn best deed om de mogelijke plannen te vertragen.

T. heeft zich inmiddels van het tableau laten schrappen en is geen advocaat meer. Hij werd op 8 oktober aangehouden, tijdens een bezoek aan Taghi in de EBI.

Verborgen camera's

Vorig jaar bezocht T. hem daar tientallen keren, in zijn hoedanigheid als advocaat. Justitie kreeg na verloop van tijd het ernstige vermoeden dat het tweetal heel andere dingen besprak dan juridische problemen. Daarop werd een onderzoek in gang gezet, waarbij beide mannen tijdens de bezoeken ook werden afgeluisterd en gefilmd met verborgen camera's. Het OM presenteerde een deel van die beelden tijdens de vorige zitting in de zaak op 14 april.

T.'s advocaten vinden dat er geen redenen zijn om T. nog langer in voorarrest te houden en hebben bij de rechtbank bepleit hem al dan niet voorwaardelijk op vrije voeten te stellen. Het OM verzet zich daartegen. De rechtbank zal daar waarschijnlijk later op de maandag over beslissen.

Meer uit Binnenland

A32 dicht in beide richtingen ter hoogte van aquaduct Mid-Fryslân

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het aquaduct Mid-Fryslân bij Grou is sinds donderdagavond in beide richtingen afgesloten voor al het verkeer. Dat maakte Rijkswaterstaat bekend.

51 minuten geleden
Ook KLM-vlucht kreeg bommelding

BOEKAREST (ANP/RTR) - Nog twee vluchten zijn donderdag doelwit geweest van een bommelding, waaronder een KLM-vlucht richting Tel Aviv. Dat meldt de Roemeense veiligheidsdienst en wordt desgevraagd door KLM bevestigd aan het ANP. Het toestel maakte een geplande tussenstop in Boekarest, nadat het was vertrokken van Schiphol.

3 uur geleden
Wetenschappers zien 'magere jaren' voor klimaatbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.

7 uur geleden
Samenvattingen Eredivisie blijven bij NOS

HILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.

9 uur geleden
Ruim kwart van reizen in openbaar vervoer met nieuw systeem OVpay

DEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer gebruiken inmiddels voor ruim een kwart van de ritten OVpay. Om precies te zijn ging het half oktober om 28 procent van alle ov-reizen, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in antwoorden op Kamervragen. Onder reizigers die zonder korting reizen, is 64 procent van de reizen met het nieuwe inchecksysteem.

9 uur geleden
Boot met migranten ging water op vanaf Nederlands grondgebied

CADZAND (ANP) - De migrantenboot met 38 opvarenden die afgelopen zaterdag aan land werd gebracht in het Zeeuwse Cadzand, is vanaf Nederlands grondgebied het water op gegaan. Dat meldt het Openbaar Ministerie donderdag.

10 uur geleden
Rechtbank leest verklaringen slachtoffers Tarwekamp voor

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank heeft op dag twee van het omvangrijke proces tegen vier verdachten van de explosie aan de Tarwekamp verklaringen voorgelezen van de familie van de dodelijke slachtoffers. Door de explosie in de bruidswinkel en de instorting op 7 december 2024 vielen zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. Ook werd geciteerd uit verklaringen van personen die gered zijn en de ramp overleefden.

10 uur geleden