Advocaten Saïd R. willen afsplitsing van Marengo-proces
AMSTERDAM (ANP) - De advocaten van Saïd R., een van de hoofdverdachten in het omvangrijke liquidatieproces Marengo, willen dat zijn zaak wordt afgesplitst. De advocaten hebben zeer recent de verdediging op zich genomen, en R. is pas eerder deze maand aan Nederland uitgeleverd. Dat zeiden advocaten Mark Dunsbergen en Robert van 't Land maandag aan het begin van de zitting in de zwaarbeveiligde gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
Ze zeggen ongeveer acht tot negen maanden voorbereidingstijd nodig te hebben om het dossier - dat inmiddels al 50.000 pagina's behelst - tot zich te kunnen nemen. "We hebben uitgerekend dat we ongeveer 425 uur leestijd nodig hebben."
Het Openbaar Ministerie vindt het geen goed idee om de zaak van Saïd R. af te splitsen. Volgens de officieren van justitie zijn de zaken van R. en de medeverdachten dusdanig met elkaar verweven dat splitsing niet goed is. Ook kan het zorgen voor extra belasting van kroongetuige Nabil B., die dan in beide processen gehoord moet worden. Daarbovenop zou het betekenen dat meerdere strafkamers zich min of meer gelijktijdig over de betrouwbaarheid van de kroongetuige moeten uitlaten en over de rechtmatigheid van de afspraken die justitie met kroongetuige B. heeft gemaakt.
Colombia
Het OM meent dat de advocaten van R. aan "vijf tot zes maanden voorbereidingstijd" genoeg moeten hebben. "De vertraging ligt ook deels aan R. zelf. Hij heeft alle mogelijke juridische procedures benut om uitlevering uit Colombia te voorkomen", aldus de officier. R. werd in februari 2020 in een voorstad van Medellín in Colombia aangehouden, op 7 december is hij in Nederland gearriveerd. Hij zit nu vast in de extra beveiligde inrichting in Vught.
De rechtbank zal op een later moment beslissen over eventuele afsplitsing van de zaak. Een eerder soortgelijk verzoek van de advocaat van hoofdverdachte Ridouan Taghi, is door de rechtbank afgewezen.
In de huidige planning verwacht het OM in juni volgend jaar met de strafeisen tegen de zeventien verdachten te kunnen komen. Als de rechtbank beslist dat de advocaten van R. langere voorbereidingstijd krijgen, komt die planning weer op losse schroeven te staan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
6 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een landelijke actiedag op donderdag 16 april in universitaire ziekenhuizen is van de baan. Twee zorgvakbonden melden aanvullende afspraken te hebben gemaakt over de cao met werkgeversorganisatie UMCNL. Eerder draaiden die twee bonden (LAD en FBZ) al een zondagsdienst in Nijmegen en Maastricht uit onvrede met de cao. FNV, CNV en NU'91 hadden dat akkoord wel al getekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Negen scheidingsadvocaten "met grote impact" voldoen niet aan de standaarden die gelden in de advocatuur. Dat meldt een woordvoerder van de Landelijke Organisatie Toezicht Advocatuur na berichtgeving hierover in Trouw.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het onderzoek naar "de oorzaak en reikwijdte" van de ransomware-aanval bij softwareleverancier ChipSoft is "in volle gang". Dat meldt een woordvoerder van het bedrijf. Het staat daarbij in nauw contact met zorgorganisaties die gebruikmaken van de software.
3 uur geleden