Advocaten MH17-verdachte uiten sterke kritiek op OM
SCHIPHOL (ANP) - De advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov hebben maandag zware kritiek geuit op het Openbaar Ministerie. Volgens advocaat Sabine ten Doesschate heeft het OM een verklaring van een getuige ten onrechte terzijde geschoven. Zij vindt deze verklaring - waarin getuige 'S45' zegt dat er in de nabijheid van de vermeende afvuurlocatie geen Buk-raket was - wel degelijk relevant.
"Het is onbegrijpelijk dat het OM de inhoud van de verklaring van S45 als niet-relevant heeft beoordeeld", zegt ze maandag in de rechtbank op Schiphol. "Bovendien hebben wij grote moeite met het feit dat het OM niet heeft gemeld over deze stukken te beschikken." Deze verder anoniem gehouden getuige zou een half jaar in Oekraïne zijn verbleven ten tijde van de crash van MH17, op 17 juli 2014.
Hij heeft verklaard dat hij denkt dat de Boeing niet met een Buk-raket is neergehaald. "Hij legt uit waarom hij ervan overtuigd is dat binnen een straal van 50 km van hem geen Buk is afgevuurd; dat dit niet gemist had kunnen worden gelet op de hoeveelheid lawaai en andere signalen."
Volgens het OM is het vliegtuig van Malaysia Airlines wel degelijk met zo'n type raket neergehaald boven Oost-Oekraïne. Daar was op dat moment een gewapend conflict gaande. Bij de ramp kwamen alle inzittenden, onder wie bijna tweehonderd Nederlanders, om het leven. Er worden vier mannen verdacht van betrokkenheid bij de ramp: rebellenleider Igor Girkin, zijn rechterhand Sergej Doebinski, diens assistent Oleg Poelatov en garnizoenscommandant Leonid Chartsjenko. Alleen Poelatov laat zich bijstaan door advocaten, de anderen hebben niets laten horen.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
8 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
17 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
1 dag geleden