Advocaten: Holleeder niet het brein achter moord op 'bloedgabber'
SCHIPHOL (ANP) - Willem Holleeder is niet het brein achter de moord op zijn vroegere misdaadpartner Cor van Hout. Die was ten tijde van zijn dood verwikkeld in tal van criminele conflicten. Eén daarvan, een hoogoplopende ruzie over geld met crimineel kopstuk Stanley Hillis, is de meest waarschijnlijke achtergrond van de moord.
Dat betoogden Holleeders advocaten vrijdag in de extra beveiligde zittingszaal op Schiphol op dag twee van hun pleidooi. Vorige week eiste het Openbaar Ministerie een levenslange celstraf tegen de 63-jarige Holleeder. Het OM schrijft vijf moordopdrachten aan hem toe. Holleeder ontkent alle beschuldigingen. Zijn advocaten zien in alle zaken te weinig bewijs voor een veroordeling en bepleiten vrijspraak.
De moord op Van Hout, op 24 januari 2003 in Amstelveen, vormt de eerste in de reeks. "Een belangrijk dossier" in het geheel, aldus advocaat Sander Janssen, mede gezien de band tussen Holleeder en Van Hout. Het tweetal behoorde in 1983 tot de groep die biermagnaat Freddy Heineken en diens chauffeur ontvoerden. In de jaren negentig kwam het tot een breuk tussen beide mannen, die jarenlang door het leven waren gegaan als 'bloedgabbers'.
Zussen Holleeder
Van Hout was de levenspartner van Holleeders zus Sonja, een belangrijke getuige in het huidige moordproces. Zij en zus Astrid hebben belastende verklaringen tegen hun broer afgelegd, niet in de laatste plaats in het dossier-Van Hout.
Cor van Hout werd op de bewuste datum vanaf een motorfiets onder vuur genomen en stierf ter plaatse. Robert ter Haak, een vriend die op dat moment naast hem stond, werd ook geraakt en bezweek later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De uitvoerders zijn nooit gepakt, ondanks tal van aanwijzingen en theorieën hieromtrent.
Levenslang
De rechtbank heeft - evenals het OM - alle door de verdediging opgevoerde, alternatieve scenario's van tafel geveegd, Holleeder schuldig bevonden en levenslang opgelegd. Holleeders raadslieden vinden dat onbegrijpelijk, ook al omdat iedere tastbare aanwijzing tussen opdrachtgever en liquidatie in hun ogen ontbreekt. Janssen hamerde op het feit dat vaststaat dat de knetterende ruzie tussen Van Hout en Hillis heeft plaatsgevonden. De raadsman haalde een anonieme bron aan, die weigert zijn verhaal in het openbaar te doen. "Die Ouwe was woedend en zei: nou is het afgelopen met Cor van Hout", aldus deze bron. De Ouwe was de bijnaam van de in 2011 geliquideerde Hillis.
Op 15 december ronden de advocaten hun pleidooi af. In januari volgt nog een beperkte slotronde in het proces. De uitspraak van het hof staat gepland op 24 juni volgend jaar.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
9 uur geleden