Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat, neef van Ridouan Taghi, aangehouden in EBI Vught

Advocaat, neef van Ridouan Taghi, aangehouden in EBI Vught

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught een 38-jarige neef van Ridouan Taghi aangehouden op verdenking van deelname aan een criminele organisatie, gericht op witwassen, drugshandel en het voorbereiden van moord. Hij heeft als advocaat langere tijd toegang gehad tot Taghi, de hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo en zou op die manier de boodschapper zijn geweest tussen Taghi en diens misdaadbende, zegt justitie.

De man werd aangehouden tijdens een bezoek aan de streng beveiligde gevangenis, meldt het Openbaar Ministerie. Uit onderschepte communicatie tussen Taghi en zijn neef leidt het OM af dat Taghi waarschijnlijk bezig was een gewelddadige uitbraak te organiseren. De neef heeft zijn positie als advocaat kunnen misbruiken, aldus het OM, omdat hij in die hoedanigheid volstrekt vertrouwelijk en zonder controle van politie en OM met cliënt Taghi kon communiceren en stukken kon uitwisselen. De verdachte advocaat is sinds maart tientallen keren in de EBI op bezoek geweest en heeft talloze keren met hem gebeld.

Door de contacten met zijn neef heeft Taghi ongehinderd met de buitenwereld kunnen communiceren, waardoor hij zijn criminele activiteiten kon voortzetten, zegt het OM. Taghi werd in december 2019 in Dubai opgepakt en naar Nederland overgebracht. Sindsdien zit hij vast in de EBI.

Adresgegevens van gevangenispersoneel

Het OM zegt dat er aanwijzingen bestaan dat Taghi op zoek is geweest naar adresgegevens van gevangenispersoneel. De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft de advocaat in eerste instantie de toegang tot de EBI geweigerd. De deken van de Orde van Advocaten keek naar dat besluit en oordeelde dat er niks mis was met het verzoek. Daarna mocht de neef alsnog op bezoek komen. De deken is vrijdag over de arrestatie ingelicht. De DJI wilde vrijdag geen reactie geven.

Een verdachte mag, aldus het OM, in beginsel een onbeperkt aantal advocaten ontvangen. Klaarblijkelijk heeft Taghi meer advocaten tot zijn beschikking gehad dan alleen Inez Weski, die hem in de rechtszaal bijstaat tijdens zittingen in Marengo. "Ik word met dit zelfde nieuws geconfronteerd en kan daar helaas niet op reageren vooralsnog", zei Weski vrijdag desgevraagd.

Kantoor doorzocht

De Landelijke Recherche is in februari een strafrechtelijk onderzoek gestart naar mogelijkheden van Taghi om te communiceren met de buitenwereld. Uit onderschepte, versleutelde communicatie rees de verdenking dat hij zijn criminele praktijken vanuit de EBI voortzette. In de zomer kwam de neef als boodschapper in beeld. De recherche zette met toestemming van de rechter-commissaris bijzondere opsporingsmiddelen in om te checken of de communicatie tussen Taghi en zijn neef strafbaar was. Daarbij moest het verschoningsrecht van de advocaat scherp in het oog worden gehouden.

Het kantoor van de verdachte advocaat in Utrecht is vrijdag doorzocht, evenals zijn woning in Maarssen. Er is beslag gelegd op notitieboekjes, aantekeningen en digitale gegevensdragers. Ook de cel van Taghi in de EBI is doorzocht. De neef wordt maandag voorgeleid aan de rechter-commissaris.

Meer uit Binnenland

Drents Museum stelt expositie uit door 'geopolitieke spanningen'

ASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".

2 uur geleden
Middeninkomens 'in de knel' op Amsterdamse huurmarkt

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.

3 uur geleden
Ex-NCTV'er krijgt 20 maanden cel voor meenemen staatsgeheimen

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.

6 uur geleden
Premier Jetten ontmoet bezorgde mensen uit Iraanse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.

7 uur geleden
Inhoudelijke behandeling van strafzaak tegen Raily B. uitgesteld

AMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.

7 uur geleden
Staatssecretaris overweegt hoger salaris voor gevangenispersoneel

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) staat open voor het idee om gevangenispersoneel meer te betalen dan ander overheidspersoneel. Dat is momenteel niet mogelijk, omdat medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) onder de cao vallen voor rijksambtenaren. Na de roep van meerdere Kamerleden om hier verandering in te brengen, is de bewindsvrouw bereid om te onderzoeken of DJI-personeel een aparte cao kan krijgen.

7 uur geleden
ANVR: nog zo'n vijftig gestrande Nederlanders in Midden-Oosten

LEUSDEN (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlandse reizigers dat gestrand was in het Midden-Oosten is thuis. De ANVR schat dat er momenteel nog zo'n vijftig mensen vastzitten in de regio door de oorlog in Iran. De rest is al via een repatriërings- of chartervlucht teruggevlogen naar Nederland.

7 uur geleden