Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Advocaat hekelt anoniem dossier over moordzaak Peter R. de Vries

Advocaat hekelt anoniem dossier over moordzaak Peter R. de Vries

AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Ronald van der Horst van verdachte Delano G. (22), die wordt verdacht van het neerschieten van Peter R. de Vries, heeft kritiek op het onderzoeksdossier van het Openbaar Ministerie. In het dossier zijn volgens hem alle namen, behalve die van de verdachten en hun naasten, geanonimiseerd. Dat bemoeilijkt de verdediging, zei de raadsman maandag in de rechtbank in Amsterdam.

Het valt niet te controleren of alles op de juiste manier gebeurt als alles anoniem gaat, zei hij. Hij sprak zelfs van de vrees voor "een spookproces".

"De dood van De Vries heeft geleid tot veel publieke aandacht en tot veel speculatie over de achtergrond van zijn dood. Dat is onvermijdelijk, maar het mag geen invloed hebben op de strafzaak", zei Van der Horst. Het verhaal gaat dat de opdracht voor de moord van de misdaadverslaggever uit de koker komt van de vermeende topcrimineel Ridouan Taghi. "Wij zijn niet blind voor de zorgen die er bestaan voor partijen die participeren in het strafproces, ook in deze zaak." Maar dat rechtvaardigt volgens Van der Horst niet om alle informatie af te schermen.

Passages weggelakt

De officier van justitie reageerde dat de informatie "geanonimiseerd" is, maar niet "anoniem". "Waar nodig kan de informatie getoetst worden."

Al op 16 juli, een dag na het overlijden van De Vries, zou het Openbaar Ministerie al te kennen hebben gegeven dat het onderzoek zo goed als gereed was en dat de rechtbank op zoek kon gaan naar een datum voor een inhoudelijke behandeling. "Een lastig te begrijpen haast", zei Van der Horst.

De raadsman zegt met grote problemen te worden opgezadeld nu alle getuigen en verbalisanten anoniem worden opgevoerd. "Hele passages zijn weggelakt. Ook deskundigen van het NFI en de forensische opsporing zijn allemaal anoniem. Dat geldt ook voor de medewerkers van het OM en de rechter-commissaris. Op basis van zo’n dossier kan wat ons betreft geen recht worden gedaan."

Van der Horst noemt het een "fundamenteel recht om dat soort verklaringen te kunnen toetsen." Hem is niet duidelijk wie passages in het dossier heeft weggelakt en op grond waarvan. "Subjectieve gevoelens van angst zijn niet voldoende om stukken weg te lakken", aldus Van der Horst.

Meer uit Binnenland

Smartwatches kunnen helpen bij opsporen hartritmestoornissen

AMSTERDAM (ANP) - Smartwatches kunnen helpen bij het opsporen van hartritmestoornissen. Dit wijst onderzoek van het Amsterdam UMC onder 437 patiënten uit, in samenwerking met Cardiologie Centra Nederland. Bij degenen die een smartwatch droegen, werden vier keer vaker hartritmestoornissen ontdekt dan bij mensen die het slimme horloge niet droegen.

2 uur geleden
Veel meer lekkages met gevaarlijke stoffen uit goederentreinen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal lekkages van gevaarlijke stoffen uit goederentreinen is fors toegenomen. In 2023 trof de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) 26 lekkages aan, in 2024 waren dat er 52 en in 2025 zag de ILT meer dan 400 lekkages.

4 uur geleden
OM onderzoekt 29-jarige zorgverlener om verdachte dood cliënten

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt een 29-jarige medewerkster van een woonzorginstelling in Wierden van poging tot moord. Ze zou drie bewoners met opzet insuline hebben gegeven terwijl daar geen medische noodzaak voor was. Volgens het OM zijn de bloedsuikerwaarden bij de bewoners daardoor mogelijk gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden.

5 uur geleden
OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

DEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.

5 uur geleden
Zorgen over advocatuur in VS, betoging bij consulaat Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.

6 uur geleden
Hersenstichting: aantal mensen met hersenaandoening loopt op

DEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.

6 uur geleden
Agressie tegen zorgverleners houdt aan ondanks maatregelen

NIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.

7 uur geleden