Adema: de vraag is of schapenhouderij blauwtong gaat overleven
LUXEMBURG (ANP) - Het is maar de vraag of de Nederlandse schapensector de uitbraak van het dodelijke blauwtongvirus wel gaat overleven, waarschuwt landbouwminister Piet Adema. Samen met buurlanden Duitsland en België spoort hij de farmaceutische industrie aan om gauw een vaccin te ontwikkelen.
"Het gaat spannend worden", zegt Adema na overleg met zijn EU-collega's in Luxemburg. Het aantal schapen "zal volgend jaar enorm dramatisch gekelderd zijn, absoluut". Er sterven niet alleen veel zieke schapen, het dekseizoen valt ook in het water. Komend voorjaar worden er daardoor veel minder lammetjes geboren. "Dat is dramatisch voor de sector", sombert de minister.
Er moet dringend een vaccin komen, onderstrepen Adema en zijn collega's uit Duitsland en België. Ze hopen dat vaccinontwikkelaars geld en aandacht steken in onderzoek en productie. Met zoveel al aangerichte én potentiële schade is er vraag genoeg, stelt het drietal. Zij zouden het wel weten.
Razendsnel
Nederland, Duitsland en België hopen ook het samenwerken van vaccinonderzoekers te bevorderen. Ze overleggen met de farmaceutische industrie, zegt Adema. "Waar zitten bij jullie de knelpunten en hoe kunnen we jullie helpen?" De drie buurlanden pleiten bij de EU voor het versoepelen van de exportregels, die nu de uitvoer van schapen nog verbieden zolang het virus rondwaart. Daardoor hopen de dieren zich al geruime tijd in Nederland op.
Ruim voor komend voorjaar moet er een vaccin zijn, zegt Adema. De verspreiders van het virus, minuscule mugjes of knutten, gedijen niet in de winter. Maar zodra de lente aanbreekt zal de ziekte weer razendsnel om zich heen grijpen, verwachten ingewijden.
Honderden boerderijen
Adema gaat ondertussen na of de overheid getroffen schapenhouders toch niet te hulp kan schieten. In principe is er volgens hem geen geld beschikbaar, "maar we zijn wel aan het kijken. Want we snappen heel goed dat het erg desastreus is voor de sector."
De veeziekte grijpt al weken om zich heen bij geiten, runderen maar met name schapen in Nederland. Heel wat dieren op honderden boerderijen zijn er al aan bezweken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
6 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
7 uur geleden