Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adema: de vraag is of schapenhouderij blauwtong gaat overleven

Adema: de vraag is of schapenhouderij blauwtong gaat overleven

LUXEMBURG (ANP) - Het is maar de vraag of de Nederlandse schapensector de uitbraak van het dodelijke blauwtongvirus wel gaat overleven, waarschuwt landbouwminister Piet Adema. Samen met buurlanden Duitsland en België spoort hij de farmaceutische industrie aan om gauw een vaccin te ontwikkelen.

"Het gaat spannend worden", zegt Adema na overleg met zijn EU-collega's in Luxemburg. Het aantal schapen "zal volgend jaar enorm dramatisch gekelderd zijn, absoluut". Er sterven niet alleen veel zieke schapen, het dekseizoen valt ook in het water. Komend voorjaar worden er daardoor veel minder lammetjes geboren. "Dat is dramatisch voor de sector", sombert de minister.

Er moet dringend een vaccin komen, onderstrepen Adema en zijn collega's uit Duitsland en België. Ze hopen dat vaccinontwikkelaars geld en aandacht steken in onderzoek en productie. Met zoveel al aangerichte én potentiële schade is er vraag genoeg, stelt het drietal. Zij zouden het wel weten.

Razendsnel

Nederland, Duitsland en België hopen ook het samenwerken van vaccinonderzoekers te bevorderen. Ze overleggen met de farmaceutische industrie, zegt Adema. "Waar zitten bij jullie de knelpunten en hoe kunnen we jullie helpen?" De drie buurlanden pleiten bij de EU voor het versoepelen van de exportregels, die nu de uitvoer van schapen nog verbieden zolang het virus rondwaart. Daardoor hopen de dieren zich al geruime tijd in Nederland op.

Ruim voor komend voorjaar moet er een vaccin zijn, zegt Adema. De verspreiders van het virus, minuscule mugjes of knutten, gedijen niet in de winter. Maar zodra de lente aanbreekt zal de ziekte weer razendsnel om zich heen grijpen, verwachten ingewijden.

Honderden boerderijen

Adema gaat ondertussen na of de overheid getroffen schapenhouders toch niet te hulp kan schieten. In principe is er volgens hem geen geld beschikbaar, "maar we zijn wel aan het kijken. Want we snappen heel goed dat het erg desastreus is voor de sector."

De veeziekte grijpt al weken om zich heen bij geiten, runderen maar met name schapen in Nederland. Heel wat dieren op honderden boerderijen zijn er al aan bezweken.

Meer uit Financieel

Fiscus krijgt record van bijna 10,7 miljoen aangiftes binnen

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft sinds 1 maart bijna 10,7 miljoen belastingaangiftes ontvangen van particulieren en ondernemers, meldt de overheidsinstantie vrijdag. Dat is een nieuw record. Vorig jaar kwamen er voor 1 mei nog ruim 10,5 miljoen aangiftes binnen.

23 minuten geleden
Rechtszaak fatbikeverkoper tegen Enschede om fatbikeverbod

ENSCHEDE (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Enschede vanwege het fatbikeverbod in de binnenstad. Dat bevestigt de eigenaar van het bedrijf Armando Muis na berichtgeving van RTV Oost. La Souris wil dat het verbod wordt opgeheven.

47 minuten geleden
Benzineprijs in Duitsland zakt onder 2 euro door accijnsverlaging

BERLIJN (ANP/DPA) - Bij veel tankstations in Duitsland is de literprijs voor benzine vrijdag onder de 2 euro gezakt. Dat komt door een tijdelijke accijnsverlaging van ongeveer 17 cent om de pijn te verzachten van de gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die al eerder aangekondigde maatregel ging vrijdag in en geldt tot eind volgende maand.

1 uur geleden
Air Canada schort vooruitzichten op om hoge brandstofprijzen

MONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - Air Canada heeft zijn vooruitzichten voor dit jaar opgeschort. De luchtvaartmaatschappij doet dit vanwege de stijgende prijzen van vliegtuigbrandstof, die het gevolg zijn van de oorlog in Iran.

2 uur geleden
Winkeliersomzet duidelijk omhoog in maart ondanks Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben in maart duidelijk meer omgezet dan in dezelfde maand vorig jaar. Van een mogelijke 'shopdip' door geschrokken reacties op de oorlog in het Midden-Oosten was dus absoluut geen sprake, volgt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
Trump schrapt heffing Schotse whisky ter ere van koning Charles

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt zijn importheffingen op Schotse whisky. Hij zegt dat te doen ter ere van de Britse koning Charles en koningin Camilla, die hun staatsbezoek aan de Verenigde Staten hebben afgesloten.

3 uur geleden
ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.

8 uur geleden