Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Adema: als landbouwakkoord niet slaagt, doet kabinet het zelf

Adema: als landbouwakkoord niet slaagt, doet kabinet het zelf

DEN HAAG (ANP) - Als de partijen aan de zogeheten 'landbouwtafel' niet tot een landbouwakkoord kunnen komen, dan gaat het kabinet zelf bepalen hoe de toekomst van de landbouw eruit moet zien en met welke regelingen het dat mogelijk wil maken. Dat zegt minister Piet Adema (Landbouw) tijdens het begrotingsdebat van zijn ministerie in de Tweede Kamer.

Het is de bedoeling dat "eind maart, begin april" het akkoord er ligt. Daarin moet onder meer staan hoe boeren worden ondersteund in het overgaan naar een andere manier van boeren. Dat moet mede vanwege de stikstofcrisis: de huidige manier van landbouw zorgt voor te veel stikstofuitstoot.

Aan de 'hoofdtafel' zitten organisaties zoals land- en tuinbouworganisatie LTO, Agractie, LandschappenNL en het ministerie van Landbouw. Ook komen er 'deeltafels', waar organisaties aanschuiven als er plannen voor hun specifieke sector worden besproken. Verder is er een 'reflectietafel', waar "onafhankelijke denkers uit verschillende richtingen, maar ook wetenschappers" hun visie geven op de besproken plannen, aldus Adema.

GroenLinks sceptisch

GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet is sceptisch dat dit proces boeren wel duidelijkheid gaat geven. Het traject levert volgens haar juist vertraging op, terwijl boeren nog steeds geen perspectief hebben. Ook is het volgens haar "een mythe" dat er tot dusver nog niet met boeren is gesproken. "Afgelopen jaren zijn er week in, week uit, boeren langsgekomen op het ministerie van Landbouw."

Adema zegt liever "met draagvlak dan met trekkers op het Binnenhof" tot afspraken te komen. Een harde deadline voor het akkoord wil hij niet geven, maar hij zegt wel dat het niet "maanden" later wordt dat eind maart of begin april.

Procesafspraken

Afgelopen maandag was het eerste gesprek, waarin procesafspraken werden gemaakt. LTO zei achteraf dat meedoen alleen zin heeft als er echt perspectief komt voor boeren die willen doorgaan met hun bedrijf. De organisatie wil "focus op verdienvermogen, ruimte om te ondernemen en bijbehorende investeringsmogelijkheden".

Meer uit Politiek

Kabinet trekt 2 miljoen uit voor terugvinden Oekraïense kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.

10 uur geleden
Schoof ging er 'altijd' van uit dat zijn kabinet zou vallen

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.

12 uur geleden
Bruijn: ga niet naar carnaval als je verkouden bent

DEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."

14 uur geleden
VVD-ministers: goed dat volgende premier partij achter zich heeft

DEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).

15 uur geleden
Rijkaart vindt salaris sommige politici te laag, is zelf tevreden

DEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.

15 uur geleden
Schoof verwacht concreet EU-plan voor concurrentiekracht in maart

RIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.

1 dag geleden
Kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij vuilstort Bonaire

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.

1 dag geleden