Adema: als landbouwakkoord niet slaagt, doet kabinet het zelf
DEN HAAG (ANP) - Als de partijen aan de zogeheten 'landbouwtafel' niet tot een landbouwakkoord kunnen komen, dan gaat het kabinet zelf bepalen hoe de toekomst van de landbouw eruit moet zien en met welke regelingen het dat mogelijk wil maken. Dat zegt minister Piet Adema (Landbouw) tijdens het begrotingsdebat van zijn ministerie in de Tweede Kamer.
Het is de bedoeling dat "eind maart, begin april" het akkoord er ligt. Daarin moet onder meer staan hoe boeren worden ondersteund in het overgaan naar een andere manier van boeren. Dat moet mede vanwege de stikstofcrisis: de huidige manier van landbouw zorgt voor te veel stikstofuitstoot.
Aan de 'hoofdtafel' zitten organisaties zoals land- en tuinbouworganisatie LTO, Agractie, LandschappenNL en het ministerie van Landbouw. Ook komen er 'deeltafels', waar organisaties aanschuiven als er plannen voor hun specifieke sector worden besproken. Verder is er een 'reflectietafel', waar "onafhankelijke denkers uit verschillende richtingen, maar ook wetenschappers" hun visie geven op de besproken plannen, aldus Adema.
GroenLinks sceptisch
GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet is sceptisch dat dit proces boeren wel duidelijkheid gaat geven. Het traject levert volgens haar juist vertraging op, terwijl boeren nog steeds geen perspectief hebben. Ook is het volgens haar "een mythe" dat er tot dusver nog niet met boeren is gesproken. "Afgelopen jaren zijn er week in, week uit, boeren langsgekomen op het ministerie van Landbouw."
Adema zegt liever "met draagvlak dan met trekkers op het Binnenhof" tot afspraken te komen. Een harde deadline voor het akkoord wil hij niet geven, maar hij zegt wel dat het niet "maanden" later wordt dat eind maart of begin april.
Procesafspraken
Afgelopen maandag was het eerste gesprek, waarin procesafspraken werden gemaakt. LTO zei achteraf dat meedoen alleen zin heeft als er echt perspectief komt voor boeren die willen doorgaan met hun bedrijf. De organisatie wil "focus op verdienvermogen, ruimte om te ondernemen en bijbehorende investeringsmogelijkheden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
1 dag geleden