Activisten klagen over vermeende privacyschendingen Fitbit
STOCKHOLM (ANP/RTR) - Oostenrijkse privacy-activisten hebben klachten ingediend tegen de fabrikant van smartwatches Fitbit, sinds enkele jaren eigendom van Google. Volgens belangenorganisatie Noyb dwingt Fitbit gebruikers in te stemmen met het overdragen van persoonlijke gegevens naar landen buiten de Europese Unie. Het zou vervolgens niet meer mogelijk zijn die toestemming in te trekken, wat tegen Europese privacyregels indruist.
De klachten zijn onder andere ingediend bij de Nederlandse Autoriteit Persoonsgegevens. Ook privacytoezichthouders in Oostenrijk en Italië zijn aangeschreven over de vermeende overtredingen. Boetes voor overtredingen van privacyregels kunnen oplopen tot 4 procent van de jaaromzet van het bedrijf, wat bij Google flink kan oplopen gezien de jaaropbrengsten van 280 miljard dollar in 2022.
Het steekt Noyb, de afkorting voor None of your business (Jouw zaken niet), dat de persoonsgegevens op deze manier terechtkomen in rechtsgebieden waar consumenten niet dezelfde privacybescherming genieten als inwoners van de EU. In het landenblok gelden sinds 2018 strenge privacyregels die zijn opgenomen in de Algemene verordening gegevensbescherming.
Toestemming dataoverdracht
"Eerst koop je een Fitbit voor minstens 100 euro. Daarna sluit je een betaald abonnement af om er vervolgens achter te komen dat je gedwongen wordt 'gratis' jouw gegevens te delen met partijen over de hele wereld", stelt Noyb-jurist Maartje de Graaf.
De organisatie wil dat Fitbit klanten toestaat apps voor de smartwatches te gebruiken zonder gedwongen toestemming voor de overdracht van data naar bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Ook moet Fitbit wat Noyb betreft meer informatie delen met klanten over de manier waarop het bedrijf met hun gegevens omgaat.
Noyb
Noyb is opgericht door de Oostenrijkse activist Max Schrems. Hij boekte eerder een groot succes bij het hoogste rechtbank van de Europese Unie, die oordeelde dat afspraken met de Verenigde Staten over de overdracht van gegevens niet in orde waren. Dat oordeel kwam er na klachten over het datagebruik van socialmediabedrijf Facebook.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Chevron behoorde maandag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden op de aanval van de Verenigde Staten op Venezuela, waarbij de Venezolaanse president Nicolás Maduro werd gearresteerd. Chevron, de enige grote Amerikaanse oliemaatschappij die momenteel met speciale Amerikaanse toestemming in het olierijke Zuid-Amerikaanse land actief is, werd bijna 6 procent meer waard. Ook andere oliebedrijven als Exxon Mobil en ConocoPhillips gingen omhoog en wonnen 1,9 en 5,7 procent.
9 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is maandag voor het eerst gestegen tot boven de 13.000 dollar per ton. De prijs van koper gaat al maanden omhoog, onder meer vanwege zorgen over de aanvoer van het belangrijke metaal. Ook stijgt de prijs door de verwachting van een verder toenemende vraag naar het industriële metaal, dat onder meer belangrijk is voor de energietransitie en voor AI-datacenters.
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie zegt "zeer serieus te kijken" naar klachten dat Elon Musks chatbot Grok seksueel getinte afbeeldingen genereert van minderjarigen. "Dit is illegaal. Dit is afschuwelijk", heeft een woordvoerder van de commissie maandag gezegd.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - TUI fly voert woensdag een tweede repatriëringsvlucht uit om gestrande reizigers van de Antillen op te halen. Dat bevestigt de maatschappij na berichtgeving door De Telegraaf. Zaterdag gingen meerdere vluchten naar Curaçao, waaronder een die ook Bonaire zou aandoen, niet door vanwege de ontwikkelingen in Venezuela. De extra vlucht van woensdag doet ook Bonaire aan.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vliegtuigen kunnen in zeer beperkte mate weer landen op Schiphol. Bij zowel aankomende als vertrekkende vluchten gaat het om enkele per uur, meldt een woordvoerder van de luchthaven. Eerst zouden er door de gevolgen van de sneeuwval tot zeker 14.00 uur geen vluchten kunnen landen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam houdt 14 januari een hoorzitting om te beslissen of er een onderzoek wordt geopend naar vermeend wanbeheer bij chipmaker Nexperia. Dat bevestigt de ondernemingskamer na berichtgeving van Reuters.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Terminals in de haven van Rotterdam hebben last van de sneeuwval. Het zorgt voor vertraging in de Rotterdamse haven. "Het weer heeft vooral impact op het wegverkeer", laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten.
2 uur geleden