Activisten klagen over vermeende privacyschendingen Fitbit
STOCKHOLM (ANP/RTR) - Oostenrijkse privacy-activisten hebben klachten ingediend tegen de fabrikant van smartwatches Fitbit, sinds enkele jaren eigendom van Google. Volgens belangenorganisatie Noyb dwingt Fitbit gebruikers in te stemmen met het overdragen van persoonlijke gegevens naar landen buiten de Europese Unie. Het zou vervolgens niet meer mogelijk zijn die toestemming in te trekken, wat tegen Europese privacyregels indruist.
De klachten zijn onder andere ingediend bij de Nederlandse Autoriteit Persoonsgegevens. Ook privacytoezichthouders in Oostenrijk en Italië zijn aangeschreven over de vermeende overtredingen. Boetes voor overtredingen van privacyregels kunnen oplopen tot 4 procent van de jaaromzet van het bedrijf, wat bij Google flink kan oplopen gezien de jaaropbrengsten van 280 miljard dollar in 2022.
Het steekt Noyb, de afkorting voor None of your business (Jouw zaken niet), dat de persoonsgegevens op deze manier terechtkomen in rechtsgebieden waar consumenten niet dezelfde privacybescherming genieten als inwoners van de EU. In het landenblok gelden sinds 2018 strenge privacyregels die zijn opgenomen in de Algemene verordening gegevensbescherming.
Toestemming dataoverdracht
"Eerst koop je een Fitbit voor minstens 100 euro. Daarna sluit je een betaald abonnement af om er vervolgens achter te komen dat je gedwongen wordt 'gratis' jouw gegevens te delen met partijen over de hele wereld", stelt Noyb-jurist Maartje de Graaf.
De organisatie wil dat Fitbit klanten toestaat apps voor de smartwatches te gebruiken zonder gedwongen toestemming voor de overdracht van data naar bijvoorbeeld de Verenigde Staten. Ook moet Fitbit wat Noyb betreft meer informatie delen met klanten over de manier waarop het bedrijf met hun gegevens omgaat.
Noyb
Noyb is opgericht door de Oostenrijkse activist Max Schrems. Hij boekte eerder een groot succes bij het hoogste rechtbank van de Europese Unie, die oordeelde dat afspraken met de Verenigde Staten over de overdracht van gegevens niet in orde waren. Dat oordeel kwam er na klachten over het datagebruik van socialmediabedrijf Facebook.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
3 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
3 uur geleden